Foto.: pixabay.com

W momencie pisania tych słów najnowszą linią telefonów Samsunga jest Galaxy S21. Z pewnością wielu fanów smartfonów tego producenta zastanawiało się też, czy warto się zainteresować bliżej tym urządzeniem i wydać na niego (niemałe, to fakt) pieniądze, czy też lepiej zostać przy starszym urządzeniu i poczekać z rok — dwa, aż ceny spadną do akceptowalnego poziomu. Dzisiaj więc postaramy się przyjrzeć nieco bliżej temu ciekawemu urządzeniu i spróbujemy podać Ci odpowiedź na kilka nurtujących większość użytkowników kwestii.

Recenzujemy dla Ciebie Samsunga Galaxy S21

Zacznijmy od tego, że na rynku dostępnych jest już kilka wersji tego urządzenia. Jest to standardowy model Samsung Galaxy S21, a także różniące się możliwościami i parametrami telefony takie jak:

  • Samsung Galaxy S21 Dual Sim;

  • Samsung Galaxy S21 Olympic Edition;

  • Samsung Galaxy S21 Ultra;

  • Samsung Galaxy S21 Ultra Dual SIM;

  • Samsung Galaxy S21+;

  • Samsung Galaxy S21+ Dual Sim.

Z pewnością w przyszłości pojawią się także nowe modele z tej rodziny. My w naszym artykule skupimy się tylko na podstawowym modelu, jakim jest Galaxy S21.

Jakie są mocne i słabe punkty Samsunga Galaxy S21?

Zacznijmy na początek od ogólnego omówienia konfiguracji sprzętowej. Otóż jest to smartfon o średnicy ekranu 6,2 cala i wadze 169 gramów. Wyświetlacz dysponuje rozdzielczością 1080 na 2400 pikseli i wykonany jest w technologii AMOLED obsługującej odświeżanie 120 Hz oraz tryb HDR 10+. Całość napędza procesor główny Exynos 2100 mający osiem rdzeni — choć na niektórych rynkach, głównie w Chinach, dostępna jest także odmiana ze Snapdragonem 888. Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ Mali G78 MP14. Mamy także do dyspozycji 8 GB Pamięci RAM oraz 128 GB przestrzeni dyskowej i baterię o pojemności 4 000 mAh. Jak widać po powyższym opisie, parametry sprzętowe prezentują się całkiem interesująco.

Sam telefon może jednak zostać uznany za krok w tył pod względem wykonania w stosunku do poprzedniej serii flagowców Samsunga, czyli S20. Zamiast szkła pokrywającego tylną stronę telefonu, mamy tutaj obudowę plastikową. Owszem, jest ona wysokiej jakości, z lanego plastiku, solidna, sztywna i bardzo odporna na zarysowania, ale jednak jest to plastik. Niewątpliwym plusem jednak takiego rozwiązania jest niższa masa samego telefonu.

Na pokładzie mamy tutaj Androida w wersji 11 wzbogaconego o firmową nakładkę Samsunga, czyli One UI 3.1. Jest to naprawdę znakomite rozwiązanie, jako że całość pracuje bardzo sprawnie, nie da się dostrzec najdrobniejszych nawet momentów zawahania się telefonu przed wykonaniem dowolnego zadania, a na dodatek do perfekcji opanowano kwestie wizualne. Wszystkie elementy systemu są spójne pod względem graficznym, a sama nakładka dodatkowo wymusza dostosowanie się kształtów i stylów ikon instalowanych ze sklepu Google programów.

Dość istotnym minusem dla niektórych użytkowników może być zastosowana przez Samsunga droga, którą wcześniej wyznaczyło Apple. A mianowicie w pudełku z telefonem brakuje kilku istotnych elementów. Nie ma na przykład w ogóle ładowarki. Oczywiście można ją dokupić osobno, jednak naszym zdaniem brak takich akcesoriów dostarczanych z telefonem o tej cenie jest sporym nieporozumieniem. Ponadto producent nie dołącza do zestawu słuchawek, nie ma też przejściówki pozwalającej na podłączenie swoich. Oczywiście podobnie jak to ma miejsce z ładowarką, zarówno słuchawki, jak i przejściówkę można dokupić osobno.

Teoretycznie rzecz biorąc, za wadę można uznać baterię o pojemności 6 000 mAh — jednak w praktyce bardzo dobrze zoptymalizowane oprogramowanie powoduje, że praktycznie rzecz biorąc, nie znajdziesz się w sytuacji, w której po kilku godzinach intensywnej pracy i grania w VulkanVegas kasyno, wskaźnik pojemności baterii spadnie do niepokojących wartości. Niemniej jednak w czasach, kiedy kosztujący 6 razy mniej telefon (POCO M3) dysponuje baterią o pojemności 6 000 mAh, a średni model Samsunga Galaxy M51 ma aż 7 000 mAh, wartość 4 000 mAh nie może zasłużyć na pochwałę. Inne niedociągnięcie, które dla niektórych użytkowników może okazać się kluczowe, to brak slotu na kartę microSD.

Powyższe wady z pewnością mogą przysłonić niewątpliwe zalety tego telefonu. Samsung Galaxy cechuje się przede wszystkim doskonałą jakością wykonania. Wzornictwo, obudowa, wyświetlacz, konfiguracja sprzętowa oraz oprogramowanie stoją na najwyższym poziomie. Ponadto na uwagę zasługuje niezwykle sprawny czytnik linii papilarnych, który działa najprawdopodobniej najlepiej ze wszystkich urządzeń obecnych w tym momencie na rynku. To pozwala w ciągu kilku sekund dokonać Vulkan Vegas logowanie przez telefon. Godna pochwały jest także kultura pracy tego telefonu — urządzenie nie nagrzewa się zbyt przesadnie (choć wciąż zauważalnie), oferuje dobrej jakości dźwięk, jego możliwości komunikacyjne stoją na najwyższym poziomie (bezproblemowa obsługa VoLTE i VoWiFi, 5G oraz eSim), aparat fotograficzny oferuje jakość odpowiednią dla ceny żądanej za Samsunga Galaxy S21. Ogólne wrażenia płynące z użytkowania tego telefonu także są jak najbardziej pozytywne.

Podsumowanie

Czy warto więc kupić Samsunga Galaxy S21? To zależy. Niewątpliwie cena, z jaką telefon ten zadebiutował na rynku (około 3 900 PLN), jest dość wygórowana, ale od tamtej pory spadła ona do w pełni akceptowalnego poziomu. Owszem, konkurencyjne telefony w tej samej cenie są lepsze w niektórych aspektach, zaś w innych gorsze. Musisz więc sam ocenić, co dla Ciebie jest najbardziej istotne i na tej podstawie dokonać wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here