Rozliczenie PIT za 2020 rok – o czym pamiętać, by dobrze się rozliczyć?

1

Rozliczanie się z podatków to rzecz, którą mało kto lubi, ale jednak jest obowiązkowa i musimy sobie z nią poradzić. Ułatwieniem zadania może być wykorzystanie programu do rozliczeń lub odwiedzenie sprawdzonej księgowej – dzięki temu nie ryzykujemy pomyłki w obliczeniach. O czym jeszcze musimy pamiętać, by nie musieć potem korygować naszej deklaracji podatkowej?

1. Czas składania deklaracji podatkowych

2. Jak bezproblemowo wypełnić PIT?

3. Co zrobić, gdy nie zdążymy lub się pomylimy

4. Jakie ulgi nam przysługują?

Czas składania deklaracji podatkowych

W przypadku deklaracji PIT-37, czyli jednej z najpopularniejszych, obowiązującej dla osób pracujących dla kogoś oraz emerytów i rencistów, ostateczny termin składania dokumentów to 30 kwietnia 2020. Wcześniej, do końca lutego, powinniśmy otrzymać od pracodawców części składowe, czyli PIT 11, w którym wymienione są nasze przychody, dochody i już odprowadzony podatek. Warto pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy mamy niedopłatę podatku, musimy go wyrównać również najpóźniej do 30 kwietnia – w innym wypadku Urząd Skarbowy może się o nas upomnieć i naliczyć ustawowe odsetki. Jeżeli z kolei jesteśmy po drugiej stronie „barykady” i mamy nadpłatę, różnica w podatku zostanie nam zwrócona w ciągu 45 dni od daty 30 kwietnia.

Jak bezproblemowo wypełnić PIT?

Jeżeli nie umiemy samodzielnie, odręcznie wypełnić naszej deklaracji, dobrym pomysłem jest posiłkowanie się odpowiednim programem. Rozliczenie pit w 2020 roku za pomocą dedykowanego narzędzia nie jest trudne, a pomoże nam też nauczyć się, jak wypełnić formularze bez niczyjej pomocy. To prosty, tani i szybki sposób, ponieważ rozliczony PIT możemy od razu wysłać przez internet, co z kolei sprawia, że nie musimy czekać na swoją kolej w urzędzie czy stać w kolejce do okienka na poczcie.

Innymi sposobami na poradzenie sobie w sytuacji, gdy sami nie bardzo radzimy sobie z dokumentami, jest poproszenie urzędnika w naszym Urzędzie Skarbowym lub odwiedzenie księgowej. Pierwszy sposób wymaga od nas jednak poświęcenia czasu, a drugi pieniędzy, nie są więc one idealne.

Co zrobić, gdy nie zdążymy lub się pomylimy

W sytuacji, gdy nie wyślemy naszej deklaracji PIT w obowiązującym terminie, lub odkryjemy błąd w obliczeniach, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to nie panikować. Postarajmy się naprawić błąd jak najszybciej, aby Urząd widział, że faktycznie nie było to zamierzone działanie, a zwykły ludzki błąd. Może się również okazać, że będziemy musieli napisać tak zwany czynny żal, czyli pismo do Urzędu Skarbowego, w którym wyjaśniamy powody, dla których się spóźniliśmy lub pomyliliśmy – takie postępowanie pozwala załagodzić sytuację i uniknąć kary finansowej.

Jakie ulgi nam przysługują?

Ulgi podatkowe dotyczą nie tylko formularza PIT-37, ale także wielu innych. Aby dowiedzieć się, jakie nam przysługują, możemy skorzystać z programu do rozliczeń lub poszukać informacji  w materiałach udostępnianych przez Urząd Skarbowy. W przypadku PIT 37 mamy możliwość rozliczyć się razem z małżonkiem, a także skorzystać z jednych z najpopularniejszych ulg, jak ulga prorodzinna, na internet, dla dawców krwi, na utrzymanie psa przewodnika i tak dalej. Jeżeli chcemy skorzystać z jakiegoś odliczenia warto najpierw sprawdzić, czy się na nie kwalifikujemy, aby nie mieć później przykrej niespodzianki.

W ramach rozliczenia PIT 37 możemy również przeznaczyć 1% naszego podatku na dowolną, wskazaną przez nas organizację lub fundację charytatywną. Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszemy jej nazwę i numer KRS.

(Materiał zewnętrzny)

1 KOMENTARZ

  1. Nie wiem ale w tytule jest BŁĄD! Rok 2020 ma dopiero trzeci miesiąc, więc go trudno rozliczyć. Chyba chodzi o rozliczenie ROKU ZESZŁEGO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here