5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim wynajmiesz wózek widłowy!

Kiedy już zdecydujesz się na wynajem wózków widłowych, podpisując umowę, musisz zadbać o sprawdzenie kilku ważnych kwestii, które mogą wpłynąć na późniejsze podsumowanie wydatków

0

Wynajem wózków widłowych staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny. Wynika to oczywiście w największej mierze ze względów czysto ekonomicznych – przedsiębiorcy na każdym kroku szukają oszczędności a jednocześnie starają się spełniać rzetelnie wymagania klientów. Obecnie, każda firma bardzo dba o jakość świadczonych usług. Jeśli Ty także planujesz wynajmować urządzenia takie jak wózki widłowe – dowiedz się więcej o tym jak to wygląda i z czym musisz się liczyć!

Przed podpisaniem umowy na wynajem wózków widłowych warto dokładnie dowiedzieć się jak wygląda tego typu umowa, jakie są jej warunki oraz zobowiązania. Zanim jednak w ogóle przystąpi się do jej podpisywania, należy koniecznie upewnić się, czy taka forma korzystania ze sprzętu, będzie korzystna dla przedsiębiorstwa.

1. Kiedy warto zdecydować się na wynajem wózków widłowych

Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których najlepszym rozwiązaniem jest wynajem wózków widłowych. Przede wszystkim, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, jeśli:

  • wózki widłowe będą wykorzystywane przez Ciebie tylko wyjątkowo – w celu wykonania nietypowego zlecenia. W takim przypadku nie warto inwestować w zakup urządzeń. Chyba, że przewidujesz częściej wykonywać tego samego typu prace. To rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się w budownictwie oraz przemyśle.
  • okresowo potrzebujesz większego liczby sprzętu. Twój biznes działa głównie sezonowo i w tym okresie potrzebujesz większej pomocy? Wynajem wózków widłowych wydaje się idealnym rozwiązaniem, po zakończonym okresie wzmożonej pracy, niepotrzebny sprzęt zwracasz wprost do wypożyczalni. Jest to częste rozwiązanie w branży rolniczej – sadownictwie oraz warzywnictwie.
  • brak Ci funduszy na zakup sprzętu. Bez względu na rodzaj branży, w przypadku gdy nie stać Cię na zakup sprzętu, jednym z rozwiązań jest wynajem wózków widłowych. Pozwala on na wykorzystanie sprzętu bez konieczności jego zakupu, zwykle na atrakcyjnych warunkach (tak jest np. w przypadku wynajmu wózków jaki proponuje firma Toyota-Widłowe, a o którym więcej dowiedzieć możecie się tutaj).
    Oczywiście to tylko część motywacji, jakie przemawiają za wynajmowaniem wózków widłowych. Część z przedsiębiorców po prostu uważa to rozwiązanie za łatwiejsze, tym bardziej jeśli w jego ramach może uzyskać błyskawicznie sprzęt zastępczy w przypadku awarii lub pomoc serwisową (zwykle dotyczy to kompleksowych umów na wynajem typu “full serwis”).

czym-jest-umowa-full-serwis.jpg

2. Czym jest umowa “full serwis”

Umowa “full serwis” na wynajem wózków widłowych jest kompleksową usługą świadczoną przez wypożyczalnie. Polega ona na kompletnej obsłudze, do której zalicza się wynajem zarejestrowanego, dobrej jakości sprzętu połączoną z:

  • serwisowaniem urządzeń;
  • zapewnieniem sprzętu zastępczego;
  • możliwością wliczenia kosztów najmu czy wynajmu w koszty uzyskania przychodu;
  • indywidualne ustalenie warunków najmu;
  • możliwość skorzystania z opcji outsourcingu.

Umowa “full serwis” daje wypożyczającemu sprzęt wiele korzyści, na czele z decyzją o krótkim lub długoterminowym wynajmie pojazdów (chcesz skorzystać z jednej z tych opcji, sprawdź je tutaj).

3. Czym jest outsourcing

czym-jest-outsourcing.jpg

Z angielskiego zapożyczony “outsourcing” możemy nazwać w uproszczeniu i wolnym tłumaczeniu “podwykonawstwem”. Część z wypożyczalni sprzętu oferuje ten rodzaj usługi, polegający na wynajmie sprzętu wraz z pracownikiem obsługującym go – co oznacza, że przekazuje zlecenie wykonania zadania innej osobie/firmie.
Warto zwrócić uwagę na główne zalety outsourcingu, jakimi są m. in:

  • możliwość obsługi przez przedsiębiorstwo większej niż zwykle liczby zleceń,
  • brak konieczności przesuwania terminów wykonania zadania (która często skutkuje utratą klientów);
  • możliwość szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa – pozyskiwania nowych klientów;
  • możliwość równoległego wykonywania zadań, w przypadku których liczy się krótki termin realizacji usługi;
  • brak konieczności kupna sprzętu i zatrudniania dodatkowych pracowników w okresie wzmożonej intensywności pracy.

Outsourcing stosowany jest w wielu branżach. W największej mierze dotyczy zaawansowanego, ciężkiego sprzętu, gdyż jeszcze jedną z zalet tego rozwiązania stanowi fakt, iż przedsiębiorcy wynajmujący sprzęt wraz z operatorem, nie muszą obawiać się o jego kompetencje, umiejętności ani przeprowadzać kosztownych i czasochłonnych kursów dla zatrudnionych u siebie w przedsiębiorstwie pracowników.

4. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę na wynajem wózka widłowego

Kiedy już zdecydujesz się na wynajem wózków widłowych, podpisując umowę, musisz zadbać o sprawdzenie kilku ważnych kwestii, które mogą wpłynąć na późniejsze podsumowanie wydatków. O czym musisz pamiętać podpisując umowę na wynajem wózków widłowych?
a) Postaraj się z góry określić jaki czas wynajmu Cię interesuje – krótko czy długoterminowy. Koniecznie dowiedz się jakie są warunki przedłużenia umowy wynajmu lub zakończenia jej przed upływem czasu.
b) Jeśli bierzesz taką opcję pod uwagę, dowiedz się czy istnieje możliwość późniejszego wykupienia wypożyczanego sprzętu (na wypadek gdybyś uznał, że jednak doraźna pomoc powinna przekształcić się w stałą).
c) Dokładnie doczytaj, co obejmuje Twoja umowa – np. kto w przypadku awarii będzie zobowiązany pokrywać koszty naprawy, co jeśli stan sprzętu w trakcie eksploatacji ulegnie znacznemu pogorszeniu itp.

5. Alternatywne rozwiązania

alternatywne-rozwiazania.jpg

Choć mogłoby się wydawać, iż trudno znaleźć alternatywę dla wynajmu wózków widłowych, to w wielu przypadkach takie rozwiązanie stanowi zakup wózków widłowych używanych (o które możesz zapytać tutaj). Korzystając z oferty sprawdzonych dealerów znanych marek wózków widłowych, masz pewność, że wybierając pojazdy będą one w pełni sprawne oraz gotowe do pracy bezpośrednio po zakupie.
Obecnie wzrasta liczba przedsiębiorców wybierających używany sprzęt, przede wszystkim ze względu na zdecydowanie dużo niższe koszty zakupu przy zachowaniu dobrej jakości sprzętu. Warto dodać, iż nawet używany pojazd, pochodzący od rzetelnych sprzedawców objęty jest gwarancją.
Przed zakupem używanego wózka widłowego należy koniecznie:

  • przeszkolić pracownika/ pracowników z zakresu obsługi tego typu urządzenia;
  • zadbać o znalezienie autoryzowanego serwisu, który w razie potrzeby dostarczy także części zamiennych;
  • upewnić się, gdzie można dokonać rejestracji wózka widłowego;
  • sprawdzić, czy kupowany sprzęt posiada komplet niezbędnych dokumentów.

Wynajem wózka widłowego – podsumowanie

wynajem-wozka-widlowego-podsumowanie.jpg

Podjęcie decyzji o wynajmie wózka widłowego z pewnością jest łatwiejsze niż decyzja o zakupie nowego sprzętu, gdyż nie wiąże się z aż tak dużymi obarczeniem finansowym przedsiębiorstwa. Dlatego też wynajem sprzętu polecany jest w przypadku różnego typu małych i średniej wielkości firm.
Bez względu na to, czy Twoje przedsiębiorstwo dopiero startuje czy właśnie zaczęło rozwijać skrzydła i rozrasta się w tempie, którego nie przewidziałeś – warto sprawdzić oferty wypożyczalni wózków widłowych. Może okazać się, że to idealne dla Ciebie rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here