Dług publiczny to dziś problem wielu krajów na świecie. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że czeka nas fala kolejnego kryzysu gospodarczego. Inni uważają, że kryzys nam nie grozi jeśli rządy państw i banki centralne podejmą szybkie i odważne decyzje. Dla jednych oznacza to dodruk kolejnych pieniędzy, dla innych ostre cięcia w wydatkach i zaciskanie pasa oraz zaostrzenie polityki finansowej. Bombardowani jesteśmy sprzecznymi informacjami, a prym w wieszczeniu przyszłości wiodą wciąż ci sami analitycy i eksperci ekonomiczni, najczęściej powiązani z bankami bądź innymi instytucjami finansowymi lub rządami.
Portal Prokapitalizm.pl dla odmiany pragnie zapytać o opinię, co nas czeka w najbliższej przyszłości, ekspertów spoza głównego nurtu ekonomii, lekceważonego przez mainstreamowe media i spychanego w niebyt. Zwracamy się o ocenę obecnej sytuacji gospodarczej na świecie, w kontekście narastających w poszczególnych państwach długów publicznych, do przedstawicieli instytutów takich jak:
Instytut Ludwiga von Misesa
Fundacja PAFERE
Instytut Globalizacji
Centrum im. Adama Smitha
Chcemy ich spytać o:
1. Co czeka światową gospodarkę w najbliższych miesiącach?
2. Jak potoczy się sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych, w krajach strefy euro (czy wspólna waluta przetrwa?), w Polsce, w Azji?
3. Czy świat istotnie stoi w obliczu kryzysu gospodarczego a jeśli tak, to jaki przyjmie on charakter, jak długo może trwać, jakie mogą być jego konsekwencje i jak zmieni się świat po jego zakończeniu?
4. A może kryzys nam nie grozi i gospodarki poszczególnych krajów zaczną już wkrótce odnotowywać wzrosty?
5. Jak przeciętny Kowalski powinien przygotować się na ewentualny kryzys? Jak powinien ulokować swoje oszczędności, jeśli oczywiście takie posiada?
6. Jak potoczą się losy polskiej gospodarki i czy jest ona w stanie uniknąć kryzysu?
W poniedziałek, 5 września 2011 roku zaprezentujemy pierwszą opinię. Na nasze zaproszenie do Debaty PROKAPA odpowiedział już p. Damian Kot, ekspert Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Czekamy na odpowiedzi kolejnych ekspertów a Czytelników naszego portalu zachęcamy do wyrażania własnych opinii w Debacie w formie komentarzy lub artykułów nadsyłanych na kapitalizm@poczta.onet.pl.


9 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobra inicjatywa. Przy okazji będzie można dostrzec pewne różnice wśród opinii przedstawicieli instytutów wolnorynkowych. Między innymi takie właśnie rzeczy powinny pokazywać media (gdyby debata była zorganizowana na żywo). Chodzi mi tu oczywiście o stacje informacyjne i biznesowe. W końcu powinny one celować w nieco wyższy target niż przeciętny odbiorca programów rozrywkowych. Kierownictwo żadnego programu nadawanego w naszym kraju nie zdzierżyłoby jednak tak dużej wolnorynkowej dawki naraz. 🙂 Pozostaje nam niestety internet.

  2. No i korzystajmy z tego internetu :-).
    W mediach tzw. głównego nurtu w kółko: Petru, Orłowski, Zuber itp… Tak jakby nie było na tym świecie mądrzejszych ludzi i to niekoniecznie uwikłanych w jakieś interesy. Z Instytutu Misesa miałem już potwierdzenie, że możemy liczyć na opinię. Mam nadzieję, że odezwą się również pozostałe fundacje.

  3. Może sam coś napiszę, tym bardziej, że nie wypowiadając się w imieniu żadnej instytucji można postawić nieco odważniejsze prognozy. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here