Dynamika wzrostu cen nieruchomości w ostatnich latach i dalsze perspektywy

0

Ceny mieszkań w ciągu ostatnich dwóch lat sukcesywnie rosną. Szczególnie widać to na przykładzie dużych aglomeracji. Szacunki pokazują, że we Wrocławiu jest to wzrost o około 22% a w Warszawie o 27%. Najbardziej podrożały w tym czasie mieszkania deweloperskie w Trójmieście, o mniej więcej 29%.

Jeśli zaś chodzi o koszt metra kwadratowego własnego mieszkania, to zdecydowanie najdrożej jest w stolicy, gdzie przekroczono barierę 10 tysięcy złotych. W Trójmieście jest tylko nieco taniej, bo około 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Poszukując mieszkania we Wrocławiu, musimy przygotować się na wydatek rzędu nieco poniżej 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Czy zatem mieszkania w Polsce są drogie?

Nie brakuje głosów, że niebezpiecznie zbliżamy się do kwot, które przestaną być akceptowalne dla klientów. Widać to już w tej chwili na przykładzie osób, które kupują mieszkania przeznaczone do wynajmu. W ubiegłym roku ich liczba zmalała i nic nie wskazuje na to, aby w tym roku sytuacja ta miała ulec zmianie. Wysokie ceny zakupu mieszkań znacząco przekładają się na stopy zwrotu uzyskiwane z wynajmu. Szczególnie że ceny najmu nie rosną proporcjonalnie do rosnących cen za metr kwadratowy nieruchomości.

Jednocześnie, jeśli spojrzymy rok do roku to liczba osób kupujących mieszkania na własny użytek wzrosła i wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez kilka miesięcy ten trend zwyżkowy się utrzyma. Szacuje się, że jeśli nastąpi spadek sprzedaży to najwcześniej pod koniec roku i nie przekroczy on kilkunastu procent. Jednak nie powinniśmy się łudzić, że wpłynie to znacząco na spadek cen. Wydaje się, że do końca 2019 roku w kwestii obniżek cen niewiele się zmieni.

Koszt budowy mieszkań

We wszystkich aglomeracjach koszt wybudowania metra kwadratowego mieszkania od dewelopera wzrósł w ubiegłym roku. Są to różnice od około 9 do nawet 20%. Były to najwyższe wzrosty w ciągu ostatnich pięciu lat. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że przełożyło się to znacząco na wzrost cen samych nieruchomości. Niestety prognozy w tej kwestii nie są najlepsze, ponieważ szacuje się, że koszty ponoszone przez deweloperów w ciągu nadchodzących lat mogą wzrosnąć jeszcze o około 1/3.

Zobaczymy czy te szacunki się potwierdzą, ponieważ część specjalistów twierdzi również że jest szansa na zatrzymanie tego trendu pod koniec bieżącego roku. Tak czy owak, galopujący wzrost kosztów wykonawcy starają się niwelować, zmniejszając ofertę dostępnych mieszkań. Co w konsekwencji oznacza mniejszy wybór lokali dla potencjalnych nabywców.

Koszt gruntu

Wzrost cen ziemi zaczął się na długo, zanim zaczęły rosnąć koszty budowy oraz docelowe koszty nieruchomości. Niestety w przypadku tego parametru nie ma mowy o zatrzymaniu trendu. Z całą pewnością będzie on kontynuowany, co nie pozostanie bez konsekwencji dla cen, jakie będziemy musieli zapłacić za nowe mieszkania na Osowej czy w innej dzielnicy Gdańska, Warszawy czy Krakowa – mówią nam specjaliści z Rai PB oferujący nowe mieszkania w Gdańsku.

W tej sytuacji pozostaje nam tylko baczne obserwowanie rynku i nadzieja, że sprawdzą się tylko te optymistyczne scenariusze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here