Kantor internetowy czy stacjonarny – gdzie kupować franki?

1

Od 2011 roku posiadacze kredytów walutowych we frankach nie muszą wymieniać środków przeznaczonych na spłatę rat wyłącznie w banku. Tzw. ustawa antyspreadowa otwiera możliwości spłaty kredytu bezpośrednio w walucie, w jakiej został on zaciągnięty. Dzięki temu kredytobiorcy nie są już uzależnieni od bankowych spreadów, czyli marży związanej z wymianą waluty. Warto zatem sprawdzić, gdzie można kupić franki taniej niż w banku.

Frank w kantorze stacjonarnym

Jedną z opcji jest wymiana waluty w tradycyjnym kantorze. Niektóre tego typu placówki udostępniają swoje ceny w internecie, więc możemy dokonać wstępnego researchu bez wychodzenia z domu. Porównując ceny w kantorach w kilku dużych miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław) z kursami bankowymi, już na pierwszy rzut oka można zauważyć pewną różnicę na korzyść kantorów. Kurs sprzedaży franka w kantorach waha się od ok. 4,12 zł do ok. 4,15 zł, podczas gdy w bankach cena wynosi ok. 4,16 zł – 4,25 zł (według kursu z dnia 26.11.2016). Jednak wymiana w kantorze stacjonarnych dla wielu osób jest kwestią dyskusyjną pod względem bezpieczeństwa i niekomfortowa – ze względu na gotówkową formę. Jeżeli na co dzień posługujemy się bankowością internetową, wpłacanie gotówki do banku nie będzie najbardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Bezgotówkowa wymiana w internecie

Osoby, które nie mają zaufania do tradycyjnych kantorów albo po prostu preferują wygodne, bezgotówkowe transakcje, mogą skorzystać z wymiany walut online. Potrzebujemy do tego 2 kont bankowych: złotówkowego i walutowego. Aby dokonać wymiany, logujemy się do któregoś
z e-kantorów i podajemy kwotę, którą chcemy wymienić, np. zakup 500 franków. Serwis przelicza tę sumę na złotówki według obowiązującego kursu. Następnie przesyłamy odpowiednią kwotę w PLN do kantoru internetowego, a kiedy zostanie ona zaksięgowana, logujemy się ponownie, aby zatwierdzić wymianę. Ostatnim etapem transakcji jest wykonanie przelewu zwrotnego przez kantor online – w ten sposób otrzymujemy wspomniane 500 CHF na swoje konto walutowe, z którego możemy spłacać raty. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy skorzystać z możliwości spłacania kredytu bezpośrednio we frankach, z konta walutowego, musimy najpierw podpisać w banku aneks do umowy.

Ile zapłacisz za franka w kantorze online?

Ceny franków w internetowych kantorach są porównywalne do tych w kantorach stacjonarnych – ok. 4,12-4,15 zł (kurs z 26.11.2016). Aby wymienić walutę jak najkorzystniej, warto na bieżąco śledzić kursy: na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/ znajdziemy porównanie cen internetowego kantoru z kursami banków, aktualizowane co 10 sekund. Oprócz standardowej wymiany, niektóre internetowe kantory oferują kredytobiorcom specjalne oferty, jak np. automatyczna spłata rat, która wiąże się z dodatkowymi obniżkami marży, a co za tym idzie – z lepszym kursem franka. W takim wypadku na przestrzeni całego kredytu możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here