Od 2011 roku posiadacze kredytów walutowych we frankach nie muszą wymieniać środków przeznaczonych na spłatę rat wyłącznie w banku. Tzw. ustawa antyspreadowa otwiera możliwości spłaty kredytu bezpośrednio w walucie, w jakiej został on zaciągnięty. Dzięki temu kredytobiorcy nie są już uzależnieni od bankowych spreadów, czyli marży związanej z wymianą waluty. Warto zatem sprawdzić, gdzie można kupić franki taniej niż w banku.

Frank w kantorze stacjonarnym

Jedną z opcji jest wymiana waluty w tradycyjnym kantorze. Niektóre tego typu placówki udostępniają swoje ceny w internecie, więc możemy dokonać wstępnego researchu bez wychodzenia z domu. Porównując ceny w kantorach w kilku dużych miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław) z kursami bankowymi, już na pierwszy rzut oka można zauważyć pewną różnicę na korzyść kantorów. Kurs sprzedaży franka w kantorach waha się od ok. 4,12 zł do ok. 4,15 zł, podczas gdy w bankach cena wynosi ok. 4,16 zł – 4,25 zł (według kursu z dnia 26.11.2016). Jednak wymiana w kantorze stacjonarnych dla wielu osób jest kwestią dyskusyjną pod względem bezpieczeństwa i niekomfortowa – ze względu na gotówkową formę. Jeżeli na co dzień posługujemy się bankowością internetową, wpłacanie gotówki do banku nie będzie najbardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Bezgotówkowa wymiana w internecie

Osoby, które nie mają zaufania do tradycyjnych kantorów albo po prostu preferują wygodne, bezgotówkowe transakcje, mogą skorzystać z wymiany walut online. Potrzebujemy do tego 2 kont bankowych: złotówkowego i walutowego. Aby dokonać wymiany, logujemy się do któregoś
z e-kantorów i podajemy kwotę, którą chcemy wymienić, np. zakup 500 franków. Serwis przelicza tę sumę na złotówki według obowiązującego kursu. Następnie przesyłamy odpowiednią kwotę w PLN do kantoru internetowego, a kiedy zostanie ona zaksięgowana, logujemy się ponownie, aby zatwierdzić wymianę. Ostatnim etapem transakcji jest wykonanie przelewu zwrotnego przez kantor online – w ten sposób otrzymujemy wspomniane 500 CHF na swoje konto walutowe, z którego możemy spłacać raty. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy skorzystać z możliwości spłacania kredytu bezpośrednio we frankach, z konta walutowego, musimy najpierw podpisać w banku aneks do umowy.

Ile zapłacisz za franka w kantorze online?

Ceny franków w internetowych kantorach są porównywalne do tych w kantorach stacjonarnych – ok. 4,12-4,15 zł (kurs z 26.11.2016). Aby wymienić walutę jak najkorzystniej, warto na bieżąco śledzić kursy: na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/ znajdziemy porównanie cen internetowego kantoru z kursami banków, aktualizowane co 10 sekund. Oprócz standardowej wymiany, niektóre internetowe kantory oferują kredytobiorcom specjalne oferty, jak np. automatyczna spłata rat, która wiąże się z dodatkowymi obniżkami marży, a co za tym idzie – z lepszym kursem franka. W takim wypadku na przestrzeni całego kredytu możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo dobrze że powstały kantory, nie tylko frankowicze na tym zysukja, nawet mi się zdaza korzytsac przed wyjazedem na wakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here