Od buńczucznych postulatów renacjonalizacji gospodarki do szalonych pomysłów ery COVID-19

Bardzo jasno powiedziała, że mamy się od PKP Energetyka... odczepić – mówi nasz rozmówca znający przebieg spotkania. Od tego czasu w temacie przejęcia PKP Energetyka nic się nie dzieje

1
Foto. pixabay.com

Poniżej publikujemy pewną historię. Parę faktów zebranych do kupy. Może nawet nie do końca ze sobą powiązanych? Historia jak historia, jednych zaciekawi, innych znudzi. Niektórzy pewnie nawet nie doczytają do końca… A wnioski niech każdy wyciąga sobie sam. Zresztą, być może nie ma żadnych wniosków?
(Poniższy tekst to cytaty z mediów tzw. głównego nurtu).

* * *

Rząd PiS chce renacjonalizować PKP Energetyka (2016)

„PKP Energetyka może utracić certyfikat bezpieczeństwa. To element starań PiS o przejęcie kontroli nad aktywami, które zostały sprywatyzowane w trakcie kampanii wyborczej.
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego prowadzi procedurę cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa spółce PKP Energetyka. Według UTK, powodem są stwierdzone naruszenia procedur, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. (…) – Ta sytuacja to efekt napiętych relacji między sprywatyzowaną PKP Energetyką a stroną rządową. Możliwość cofnięcia certyfikatu potwierdzałaby negatywny stosunek nowego rządu do prywatyzacji PKP Energetyki i próby odwrócenia tej sytuacji – ocenia Jakub Majewski, prezes Fundacji Pro Kolej.
To odprysk bardzo ostrego konfliktu resortu infrastruktury z nowym amerykańskim właścicielem PKP Energetyki ,którego stawką jest kontrola nad tą spółką. PKP Energetyka zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej m.in. dla przewoźników kolejowych. Do lata 2015 r. była całkowicie kontrolowana przez Skarb Państwa. We wrześniu doszło do jej sprzedaży funduszowi private equity CVC Capital Partners, który wyłożył na nią 1,4 mld zł. Sprzedaż dokonała się przed wyborami mimo protestów ówczesnej opozycji (która dziś zasiada w ławach rządowych) i mimo że do wyścigu o jej przejęcie startowały też grupy energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa – Tauron i Energa”.
(https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-renacjonalizacja-po-polsku-panstwo-wraca-na-kolejowe-tory,nId,4073411)

* * *

CVC Capital Partners (2017)

„CVC Capital Partners to jeden z wiodących na rynku globalnych funduszy private equity. Grupa zarządza aktywami wartymi ok. 70 mld dolarów. Powstała w 1981 roku i od tamtej pory zamknęła ponad 300 inwestycji. Zatrudnia ponad 400 osób w 24 krajach w Europie, Azji i obu Amerykach. Firma obecna jest też w Polsce, gdzie obecnie ma dwie inwestycje: PKP Energetyka, przejęte przez CVC w ramach prywatyzacji oraz sieć sklepów Żabka”.
(https://businessinsider.com.pl/cvc-capital-partners)
(https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/CVC_Capital_Partners&prev=search)

* * *

CVC Capital Partners przejmuje Żabkę (2017)

„CVC Capital Partners przejmuje Żabka Polska od Mid Europa Partners – podał fundusz CVC w komunikacie prasowym. Nie podano wartości transakcji. Media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro. Finalizacja transakcji uzależniona jest od uzyskania zgody organu antymonopolowego. Doradzająca funduszowi CVC kancelaria Greenberg Traurig poinformowała w komunikacie prasowym, że „sprzedaż Żabka Polska jest największą transakcją w historii polskiego rynku detalicznego handlu spożywczego i zarazem największą transakcją wyjścia funduszu private equity z inwestycji przeprowadzoną w Polsce”.
István Szőke, partner w CVC, cytowany w komunikacie powiedział: – Jestem zaszczycony, że mogę ogłosić naszą drugą inwestycję bezpośrednią w Polsce, co potwierdza nasze długoterminowe zaangażowanie w kraju i regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce.
W 2015 roku fundusz CVC Capital Partners kupił spółkę PKP Energetyka”.
(https://www.forbes.pl/wiadomosci/cvc-capital-partners-przejmuje-zabke/h948cgt)

„Żabka Polska jest właścicielem sieci sklepów spożywczych segmentu „modern convenience” działających pod markami Żabka i Freshmarket. Przez dziewiętnaście lat swego działania Żabka urosła do ogólnopolskiej sieci posiadającej ok. 4.500 sklepów franczyzowych prowadzonych przez ok. 3.000 przedsiębiorców. Żabka obsługuje około 2 miliony klientów dziennie i generuje ponad 6.3 mld PLN pod marką „Żabka” i „Freshmarket”.
(https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/zabka-polska-zmienia-wlasciciela-spolke-kupil-fundusz-cvc-capital-partners,140997.html)

* * *

Jonny Daniels w Rodzinie Radia Maryja (2017)

„To dla mnie zawsze wspaniałe móc przyjechać tu, do Torunia, spędzić czas z o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, odwiedzić Kaplicę Pamięci – mówił Jonny Daniels, prezes fundacji „From The Depths”, po kolejnej, trzeciej już, wizycie w Radiu Maryja.
Przebywający w Polsce prezes fundacji zajmującej się odszukiwaniem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i nagłaśnianiem ich historii, odwiedził m.in. funkcjonującą przy sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Kaplicę Pamięci.
– Ta kaplica jest jedynym takim miejscem na świecie, które upamiętnia chrześcijan, którzy oddali swoje życie, żeby ratować Żydów. My Żydzi powinniśmy się tutaj codziennie modlić, codziennie zapalać świeczki. I dlatego chcę tutaj przywozić ludzi. To przełamuje pewne granice i buduje lepsze relacje między nami – Polakami i Żydami – zaznaczył.
Jonny Daniels spotkał się też w Radiu Maryja z założycielem i Dyrektorem rozgłośni, o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, którego odwiedził wraz z izraelskim parlamentarzystą Orenem Hazanem.
– Szczególnym zaszczytem jest możliwość przywiezienia tutaj na miejsce członka Knesetu. To dla mnie emocjonalne przeżycie – móc odwiedzić to miejsce, kaplicę i o. Tadeusza Rydzyka CSsR – podkreślał Jonny Daniels w rozmowie z dziennikarzem TV Trwam”.
(https://www.radiomaryja.pl/informacje/jonny-daniels-czuje-sie-czescia-rodziny-radia-maryja/)

* * *

Zakaz handlu w niedzielę (2018)

„W związku z zakazem handlu, 24 listopada 2017 roku Sejm przyjął ustawę zakazującą handlu w niedzielę. Po uwzględnieniu poprawek, będzie on obowiązywał od 1 marca 2018. Przypisy, które jednak wejdą w życie z dniem 1 marca będą jedynie przejściowymi, bowiem docelowo plan zakłada, aby wszystkie niedziele były wolne od handlu”.
(https://gazetalubuska.pl/sklepy-zamkniete-w-niedziele-2018-2019-2020-zakaz-handlu-obejmie-wszystkie-niedziele-terminy-wazne-informacje-5102018/ar/c3-12944658)

„W Polsce od 2018 obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele, docelowo w 2020 zakaz obejmie prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia)”.
(https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakaz_handlu_w_niedziele_i_%C5%9Bwi%C4%99ta)

* * *

Ambasador USA Georgette Mosbacher interweniuje w sprawie renacjonalizacji PKP Energetyka

„Ujawniliśmy wczoraj w Fakcie list, jaki 25 października 2018 r. ambasador USA Georgette Mosbacher (72 l.) wysłała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (60 l.). Domagała się w nim odstąpienia od ustawy uderzającej w działalność Ubera w Polsce. W listopadzie doszło w resorcie do spotkania, którego kulisy poznaliśmy. Jak ustaliliśmy, pani ambasador w czasie rozmowy ostro zaatakowała ministra także w temacie… spółki PKP Energetyka”.
Spotkanie w ministerstwie zaczęło się oczywiście od tematu Ubera. Gdy jednak minister Andrzej Adamczyk zasugerował, że chce kończyć spotkanie, ambasador Georgette Mosbacher nieoczekiwanie zaczęła nowy wątek. Ku zdumieniu Adamczyka, w ostrym tonie miała domagać się deklaracji, by rząd porzucił próby odzyskania spółki PKP Energetyka. To firma sprzedana za niespełna 2 mld zł tuż przed wyborami w 2015 r. Kupił ją międzynarodowy fundusz CVC Capital Partners.
PKP Energetyka zajmuje się sprzedażą i dostarczaniem prądu. Odpowiada za utrzymanie urządzeń elektroenergetycznych, podstacji i sieci trakcyjnych. PiS od początku uważało prywatyzację za błąd, za oddanie w obce ręce spółki strategicznej. I zapowiadało starania o unieważnienie transakcji. Gdy to się nie udało, rząd zaczął naciskać na odkupienie firmy. Ostatnia publiczna deklaracja w tej sprawie padła z ust wiceministra Andrzeja Bittela (46 l.) pięć miesięcy temu. I stąd pewnie interwencja CVC Capital Partners u ambasador USA. A jej – u ministra. – Bardzo jasno powiedziała, że mamy się od PKP Energetyka… odczepić – mówi nasz rozmówca znający przebieg spotkania. Od tego czasu w temacie przejęcia PKP Energetyka nic się nie dzieje”.
(https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ambasdor-mosbacher-do-ministra-nie-repolonizujcie-pkp-energetyka/5t71nvy)

* * *

Żabka – punkt pocztowy (2018)

„Żabka, sieć małych sklepów skupiająca ponad 5,8 tys. placówek, może prowadzić handel w każdą niedzielę. Jest to możliwe dzięki specjalnemu statutowi. Sklepy Żabki poprzez opcję nadawania i odbierania przesyłek są traktowane jako placówki pocztowe”
(https://biznes.radiozet.pl/News/Zabka-zamknieta-w-niedziele-Apeluje-o-to-szef-handlowej-Solidarnosci-.-Zakaz-handlu)

* * *

O. Tadeusz Rydzyk wiąże się z CVC Capital Partners (2019)

„Uczelnia o. Tadeusza Rydzyka – Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – podpisała list intencyjny o współpracy z amerykańskim funduszem CVC Capital Partners, który jest m.in. właścicielem sieci sklepów Żabka. Ta zakłada realizację wspólnych działań na rzecz podniesienia jakości kształcenia.
Do podpisania listu doszło podczas konferencji „Wyzwania XXI wieku, sojusz polsko-amerykański – cyberbezpieczeństwo”, która odbywa się w WSKSiM. Pod listem podpisy złożyli rektor toruńskiej uczelni o. Zdzisław Klafka i prezes CVC Polska Krzysztof Krawczyk.
CVC jest w Polsce właścicielem sieci sklepów Żabka oraz spółki PKP Energetyka.
Założyciel WSKSiM, Radia Maryja i Telewizji Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk wskazał, że bez CVC nie byłoby tej konferencji, jej organizacja nie byłaby możliwa.
(…) – Dziękujemy za każde dobro. Wiem, że jest potrzebne bezpieczeństwo. Nie znam się na tym temacie, a mogę tylko słuchać naszych zacnych prelegentów – mówił o. Rydzyk.
W programie konferencji przewidziane są wystąpienia m.in. ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, sekretarza stanu w kancelarii premiera – pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego oraz byłego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza”.
(https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/uczelnia-o-rydzyka-podpisala-list-intencyjny-z-funduszem-ktory-jest-wlascicielem/crp2x2n)

* * *

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu – tak. Ale punkty pocztowe jednak zostaną? (2019)

Temat zakazu handlu w niedziele powróci wkrótce po wyborach parlamentarnych. Jak zapowiada poseł PiS Janusz Śniadek, nowelizacji ustawy można spodziewać się po marcu 2020 r.
– Podsumowanie i pewne korekty nastąpią dopiero po zakończeniu dwuletniego okresu działania ustawy, czyli po marcu 2020 r. – stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem przewodniczący sejmowej podkomisji ds. rynku pracy w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Śniadek ocenia, że w ustawie „są pewne drobiazgi”, które obóz władzy „chciał poprawić”. Jak wskazuje, chodziło o „nadużywanie stwierdzenia >>placówka pocztowa<< i przerabianie na nie pewnych sklepów (dotyczy to głównie sieci Żabka – red.), co pozwoliło handlować w niedzielę”. – Ostatecznie jednak zrezygnowaliśmy z tej nowelizacji – stwierdził poseł w rozmowie z dziennikiem”.
(https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/pis-zapowiada-zmiany-w-zakazie-handlu-w-niedziele-,57535)

* * *

Żabka organizuje transport maseczek i wprowadza je do swoich sklepów (2020)

„Żabka Polska poinformowała na swojej oficjalnej stronie o wprowadzeniu do dystrybucji w swoich sklepach maseczek ochronnych. Towar dotarł do kraju specjalnie zorganizowanym samolotem Rubystar Airways wyczarterowanym przez LOT Cargo.
Na pokładzie Boeinga 747-400 białoruskich linii cargo, wyczarterowanego przez LOT Cargo, który wylądował w piątek na Lotnisku Chopina, znalazło się ponad osiem milionów maseczek. Żabka Polska zobowiązała się do ich sprzedaży bez jakiegokolwiek zysku. Maseczki przeznaczone są dla osób dorosłych. Cena za sztukę wynosi 1,62 zł przy zakupie opakowania zawierającego 10 sztuk. Cena uwzględnia jedynie koszt zakupu maseczek wraz z ich dostawą do Polski oraz bez narzuconej marży. Każdy klient będzie upoważniony do jednorazowego zakupu opakowania 10 sztuk”.
(https://www.rynek-lotniczy.pl/mobile/b747400-rubystar-airways-dostarczyl-zabce-maseczki-do-polski-8362.html)

* * *

Szumowski: Do kiedy przymus noszenia maseczek? (2020)

„Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki? Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, na ostatniej konferencji prasowej podał termin. Swoją odpowiedzią wiele osób wprawił w osłupienie.
Łukasz Szumowski poinformował na ostatniej konferencji prasowej, że noszenie maseczek na twarzy będzie obowiązkowe do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Naukowcy mówią, że szczepionka może być gotowa najwcześniej jesienią, a być może dopiero za rok – półtora.
A to oznacza, że będziemy chodzić w maseczkach jeszcze przez wiele miesięcy.
Przypominamy, że noszenie maseczek, a właściwie zakrywanie ust i nosa, w Polsce jest obowiązkowe od 16 kwietnia.
Należy jednak pamiętać, że noszenie maseczki nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem koronawirusem”.
(https://expressilustrowany.pl/do-kiedy-trzeba-bedzie-nosic-maseczki-minister-zdrowia-lukasz-szumowski-podaje-termin/ar/c1-14924700)

Zebrał PSz

Post Scriptum: Sklep ojca Rydzyka sprzedaje maseczki i przyłbice
https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/sklep-ojca-rydzyka-sprzedaje-maseczki-przylbice-99392

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here