Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach możemy bez problemu przeczytać lub odsłuchać książkę przez Internet, to nadal te tradycyjne, papierowe książki cieszą się dużym zainteresowaniem. Obecnie drukowanie książek to bardzo szybki i łatwy proces. Druk książek składa się z kilku etapów. Wykonanie ich wszystkich bardzo dokładnie zapewnia niesamowity efekt w postaci wyjątkowych egzemplarzy książki, które przykują uwagę każdego użytkownika.

Drukowanie książek krok po kroku

Drukowanie książek możliwe jest dwiema technikami – cyfrową oraz offsetową. W przypadku druku cyfrowego używa się tonera, natomiast druk offsetowy opiera się na użyciu farb.

  1. Przygotowanie do druku

Druk książek w obu technikach przede wszystkim rozpoczyna etap, którym jest sprawdzenie, czy przesłany tekst przez klienta jest poprawnie sformatowany. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy wszystkie grafiki są prawidłowo rozmieszczone. Jeśli wszystko jest w porządku, to grafik/składacz przechodzi do utworzenia PDFa.

  1. Druk cyfrowy czy offsetowy?

Przy druku cyfrowym nie trzeba tworzyć matryc i naświetlać płyt, dzięki czemu sam proces technologiczny jest krótszy. Ten rodzaj druku w szczególności sprawdzi się w przypadku niskich nakładów.

Jeśli decydujesz się na wybór techniki offsetowej, konieczne jest stworzenie przez drukarnie matryc. Proces ten polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej matrycy na podłoże, jakim jest papier. Druk offsetowy jest bardziej skomplikowany, ale przy tym także wydajniejszy.

  1. Tworzenie okładki

Niezbędnym elementem jest stworzenie przyciągającej wzrok okładki. Ważny jest tutaj wybór koloru, grafiki oraz grubości oprawy. Pierwszy krok to przygotowanie kartonu – musi być on odpowiednio docięty i dostosowany do maszyny, na której okładka będzie drukowana. Okładki zazwyczaj drukuje się na maszynach z czterema modułami, ponieważ bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie wszystkich kolorów. Na tym etapie niezwykle ważna jest precyzja, ponieważ źle wydrukowana okładka może utrudnić klejenie i docinanie książki.

  1. Klejenie i docinanie książki

Po wydrukowaniu wnętrza książki jej arkusze są falcowane w tzw. legi, które składają się na środek wydawnictwa, a następnie zbierane za pomocą maszyny zwanej zbieraczką tak, aby powstał blok książki. Następnie za pomocą klejarki łączy się okładkę ze stronami książki. Po sklejeniu książki należy dociąć ją z trzech stron, poza grzbietem. Dzięki temu mamy pewność, że książka z każdej strony jest równa i precyzyjnie wykonana. Tak przygotowana książka może trafić do klienta.

Jak można zauważyć, drukowanie książek w dzisiejszych czasach nie jest niczym skomplikowanym. Dzięki nowoczesnym technologiom wydruk książek jest prosty, szybki i profesjonalny. Wystarczy tylko odwiedzić stronę Drukarnia Kid i za pomocą znajdującego się tam kalkulatora obliczyć koszty projektu.

Profesjonalny druk książek

Podczas produkcji książek wykorzystywane są materiały najwyższej jakości, dzięki temu każdy produkt jest w pełni bezpieczny i trwały. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że drukarnie realizują zamówienia niezależnie od poziomu skomplikowania. Druk książek to intensywny proces, którego efekty niesamowicie cieszą każdego klienta. Wybierz odpowiednią drukarnię i razem stwórzcie wyjątkowy produkt.

(Materiał zewnętrzny)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here