Każdy z nas próbuje oszczędzać pieniądze. Jedni robią to w celach konsumpcyjnych, inni chcą zabezpieczyć przyszłość swoją lub bliskich. Niezależnie od tego, jaki cel nam przyświeca, oszczędzanie jest w cenie. Aby było skuteczniejsze, trzeba zainteresować się właściwymi produktami finansowymi, na przykład lokatami.

Powodów do oszczędzania jest mnóstwo. Od wymarzonych podróży, zakupu nowego samochodu za jakiś czas, przez odkładanie na wkład własny do kredytu hipotecznego, aż po zabezpieczanie przyszłości swojej, dzieci lub wnuków. Jeśli więc chcemy oszczędzać, zacznijmy to już teraz. Nie mówmy „od poniedziałku”, „od przyszłego miesiąca”, a nawet „od jutra”, bo to nie działa. Musimy też zdać sobie sprawę z faktu, że oszczędzać może każdy, niezależnie od miesięcznych dochodów. Wystarczy kontrolować wydatki i nie tracić pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, a każdą nadwyżkę odkładać na koncie. Dobrze jest też z góry zaplanować swój budżet i wyznaczyć sobie docelową kwotę, którą będziemy odkładać co miesiąc. Gdy uzbiera się konkretniejsza suma, przychodzi czas na uruchomienie lokaty bankowej. Jest to produkt finansowy uznawany za jedno z najlepszych rozwiązań pomocnych w organizacji oszczędności.

Lokata bankowa – po pierwsze bezpieczeństwo

Dobrze ulokowana gotówka, która procentuje na przyszłość, daje nam solidną podstawę do poczucia bezpieczeństwa. Jeśli posiadamy oszczędności, wiemy, że mamy rezerwę, która poratuje nas w trudnych chwilach i gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Warto więc oszczędzać, nawet jeśli nie mamy przed oczami konkretnego celu, na który mielibyśmy odkładać pieniądze. W ten sposób stworzymy swoje osobiste wsparcie finansowe, które bez wątpienia przyda nam się w przyszłości.

Zakładając depozyt oszczędnościowy mamy zawsze pewność, że niezależnie od sytuacji na rynku finansowym, ulokowana suma wróci do nas w całości. Gdy minie termin zakończenia lokaty, otrzymamy także odsetki, które zarobiliśmy w trakcie jej trwania.

Kolejnym argumentem przemawiającym za bezpieczeństwem lokat jest brak ryzyka inwestycyjnego oraz ochrona ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, którą objęte są wszystkie banki. Dzięki niej nasze pieniądze zawsze są bezpieczne i nie zagrażają im nawet czarne scenariusze, które mogłyby rozegrać się na rynku finansowym.

Wśród licznych produktów finansowych banki oferują różnego rodzaju lokaty: z oprocentowaniem stałym (co pozwala łatwo obliczyć przyszły zysk) i zmiennym (zależnym od sytuacji na rynku finansowym), krótko- i długoterminowe (trwające od jednego dnia do nawet kilku lat). Różne są też kwoty minimalne, umożliwiające założenie lokaty. Na przykład w mBanku można założyć lokatę od kwoty 500 zł (http://www.mbank.pl/indywidualny/oszczednosci/mlokaty/). Aby spośród licznych ofert wybrać właściwą dla siebie lokatę, trzeba dokładnie przeanalizować własne możliwości i potrzeby.

Warto też wspomnieć, że lokaty są rozwiązaniem dostępnym dla każdego i to nie tylko pod względem zasobności portfela. Aby z nich korzystać, nie trzeba posiadać doświadczenia w inwestowaniu ani wiedzy z zakresu finansów.

Lokata z myślą o emeryturze?

Coraz częściej można spotkać się z poglądem, że lokata jest dobrym sposobem na dodatkowe pieniądze na czas emerytury. Tutaj dobrym rozwiązaniem okazuje się lokata długoterminowa, gdyż tego typu lokaty mają zwykle wyższe oprocentowanie, a ponadto nie wymagają częstego zastanawiania się nad wyborem kolejnych ofert. Warto jednak wiedzieć, że obecnie banki oferują także lokaty krótkoterminowe na nowe środki, które mają bardzo atrakcyjne oprocentowanie, często wyższe niż tradycyjne depozyty długoterminowe.

Jak założyć lokatę i zacząć skutecznie oszczędzać?

Dziś założenie lokaty oszczędnościowej jest łatwe i trwa zaledwie kilka minut. Najczęściej polega na wypełnieniu elektronicznego wniosku dostępnego na stronie internetowej banku, a więc bez wychodzenia z domu. Można także skorzystać z rozwiązania tradycyjnego i udać się do najbliższego oddziału banku, by tam w asyście pracownika wypełnić wniosek o lokatę. Po niedługim czasie lokata zostanie otwarta, a my zaczniemy prawdziwe oszczędzanie. Musimy tylko pamiętać, że na większy zysk możemy liczyć tylko w sytuacji, kiedy nie wycofamy środków z lokaty przed upływem jej terminu. Przemyślmy więc, ile pieniędzy i na jak dług chcemy zdeponować i wybierzmy odpowiednią lokatę – długo- lub krótkoterminową.

Pamiętajmy, że nie ma jednej najlepszej lokaty dla wszystkich. Każdy z nas ma inne możliwości, potrzeby i oczekiwania, co oznacza, że każdemu odpowiadać będzie inny rodzaj lokaty. W przypadku braku wiary we własna samodyscyplinę przy oszczędzaniu warto uświadomić sobie, że aby oszczędzać, wystarczy regularnie odkładać nawet niewielkie sumy. Ważna jest konsekwencja. Lokata będzie pomnażać zgromadzony kapitał, co powinno być dodatkową motywacją do dalszego odkładania pieniędzy. Nie ma też przeciwwskazań, by mieć kilka lokat jednocześnie, korzystając z aktualnych promocji w banku.