https://pixabay.com/users/vogue0987-13058963/

W nieustannie zmieniającym się cyfrowym świecie 3D, coraz częściej pojawia się pojęcie metawersu. To środowisko, które integruje rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną w spójną, interaktywną przestrzeń online. Już dziś z metawersu korzysta kasyno online wykorzystując rzeczywistość wirtualną w celu wzmocnienia interaktywnych doświadczeń graczy i komunikacji między nimi. Kasyna oferują np. wirtualne przestrzenie i gry online, które do złudzenia przypominają luksusowe wnętrza kasyn stacjonarnych. Operatorzy platform z grami online organizują wirtualne eventy i turnieje, w których gracze rywalizują o nagrody w bardzo realistycznych środowiskach. Wizja metawersu zakłada, że w przyszłości będziemy spędzać coraz więcej czasu w wirtualnych środowiskach.

W centrum tego nowego świata leżą, takie pojęcia, jak:

Technologia blockchain

Zapewnia zdecentralizowane i publicznie dostępne rozwiązania cyfrowego dowodu własności, transferu wartości i zarządzania. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, umożliwiają bezpieczne przekazywanie pieniędzy w metawersie.

Rzeczywistość rozszerzona (AR)

To rzeczywistość rozszerzona, wykorzystująca cyfrowe elementy wizualne w celu przejścia do świata rzeczywistego. Może być z powodzeniem używana przez aplikacje dostępne na urządzeniach cyfrowych. Użytkownicy mogą oglądać swoje otoczenie za pomocą interaktywnych cyfrowych wizualizacji, podobnych do tych, jakie obecnie istnieją np. w grze Pokémon GO. Kiedy gracze uruchamiają kamerę, mogą zobaczyć Pokémony w rzeczywistym środowisku.

Rzeczywistość wirtualna (VR)

VR, czyli rzeczywistość wirtualna, działa inaczej niż AR. Tworzy całkowicie wygenerowane przez komputer środowisko wirtualne, które użytkownicy mogą eksplorować za pomocą zestawów słuchawkowych VR, rękawic i czujników. To zaawansowana technologia, która pozwala przenieść się do innej rzeczywistości. W miarę rozwoju technologii, VR z pewnością będzie pozwalał na fizyczne symulacje z użyciem sprzętu VR, co z kolei pozwoli na interakcję pomiędzy internautami.

Sztuczna inteligencja (AI)

Odgrywa kluczową rolę w rozwoju metawerse. Potrafi analizować dane, uczyć się i automatyzować zadania. Jej wykorzystanie w metaświecie jest nieograniczone. Może pomagać w tworzeniu postaci wirtualnych, które reagują na aktywność graczy, co sprawia, że rozgrywki są bardziej realistyczne i angażujące. Dodatkowo, AI może analizować dane użytkowników i dostosowywać treści w metawers, aby lepiej odpowiadały indywidualnym potrzebom. Może automatycznie tworzyć teksty, grafiki czy modele 3D. Ponadto, AI może także symulować zachowania ludzkie, ucząc się na podstawie kontaktów z użytkownikami.

Rekonstrukcja 3D

Jest procesem tworzenia trójwymiarowych modeli cyfrowych obiektów i środowisk, które odzwierciedlają rzeczywiste przedmioty, miejsca lub przestrzenie. Pozwala na tworzenie realistycznych wirtualnych światów, które są odwzorowaniem świata rzeczywistego. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu i urządzeniom, takim jak skanery 3D i technologie fotogrametryczne, można zbierać dane dotyczące rzeczywistych obiektów i miejsc, aby następnie przekształcić je w dokładne modele 3D. Te modele mogą być wykorzystywane do tworzenia wirtualnych replik rzeczywistych miejsc, budynków, czy nawet ludzi.

Internet rzeczy (IoT)

Jest połączeniem rzeczywistego świata z wirtualnym środowiskiem metawers poprzez urządzenia i czujniki podłączone do Internetu. IoT pozwala na zbieranie danych z świata rzeczywistego i przekazywanie ich dalej do metaświata. Dla przykładu, urządzenia IoT mogą zbierać informacje o warunkach pogodowych, ruchu ulicznym, czy nawet zachowaniach ludzi w rzeczywistym świecie, a następnie przekazywać te dane do metawers, gdzie będą wykorzystane do modyfikacji środowiska wirtualnego. Dzięki wykorzystaniu IoT nastąpi coraz większe związanie metawers ze światem rzeczywistym i pozwoli na wprowadzanie zmian, w czasie rzeczywistym.

Razem, powyższe technologie kładą podwaliny pod nową erę – totalnego połączenia. Jedną z cech charakterystycznych metawersu jest jego potencjał do wprowadzenia nowego sposobu komunikacji ludzi między sobą. Za pomocą technologii takich jak VR i AR użytkownicy mogą przekraczać fizyczne bariery, łącząc się wirtualnie, uczestniczyć wspólnie w wydarzeniach. Bez względu na to, czy zwiedzają wirtualne wystawy, czy też współpracują nad projektami w cyfrowych przestrzeniach, metawers oferuje poziom łączności, który przekracza tradycyjne kontakty online.

Firmy aktywne w różnych branżach już dziś wykorzystują rozwiązania, które oferuje metawers. I tak np. producenci alkoholi organizują wirtualne degustacje, a dealerzy samochodów proponują internautom wirtualne jazdy próbne. Przedsiębiorcy umożliwiają cyfrowe doświadczenia, aby zaangażować konsumentów w sposób, który do tej pory nie był jeszcze wykorzystywany. Nowe narzędzia marketingu wirtualnego nie tylko zwiększają świadomość marki i zaangażowanie klientów, ale także dostarczają cennej wiedzy na temat zachowań i preferencji konsumentów.

Wraz z rozwojem metawers, właściciele marek będą musieli rozwijać swoją ofertę produktową i dostosować używane kanały promocji do nowego narzędzia komunikacji cyfrowej. Ponadto, poprzez promowanie kultury współtworzenia i współpracy klientów, firmy mogą wykorzystać ich kreatywność i innowacje tak, aby kształtować przyszłość metawersu.

Zanim jednak metawers wkroczy w nasze życie, naukowcy alarmują, że niezbędne jest wprowadzenie regulacji prawnych, tak by nowy świat był bezpieczny dla użytkowników. Nie chodzi tutaj tylko o ryzyko związane z bezpieczeństwem danych konsumentów, ale istnienia wielu innych zagrożeń, które muszą zostać zidentyfikowane, aby zapewnić bezpieczne środowisko dla każdego.

Podsumowując, rozwój metaświata i zaproszenie do niego użytkowników to odważny krok na drodze do otwarcia nowego obszaru komunikacji międzyludzkiej. Wykorzystanie technologii metawers przez biznes i handel, z pewnością przyczyni się do rozwoju nowatorskich narzędzi cyfrowych, które jeszcze dziś nie są znane.