Unia Polityki Realnej uważa, że rząd powinien odrzucić dzisiaj wszystkie ustawy, które pomagają przegranym na opcjach walutowych. Według UPR były to zwykłe spekulacje walutami.
Opcje walutowe mogą przyczynić się do bankructw firm, które nie były w stanie spłacić zobowiązań powstałych z ich powodu. Według ekspertów polskie firmy mogą stracić nawet do kilkudziesięciu miliardów złotych. Tymczasem UPR uważa, że firmy są same winne, ponieważ podejmując grę na opcjach powinny zdawać sobie sprawę, że mogą na tym albo zarobić albo stracić.
UPR uważa, że pomysły unieważnienia umów na opcje są absurdalne, bo równie dobrze można by unieważnić jakiekolwiek umowy na rynku. Ponadto, według UPR, taka interwencja na rynku spowodowałaby reakcję zagranicznych inwestorów, którzy zaczęliby wycofywać się z Polski, co wpłynęłoby na osłabienie kursu złotego.
UPR przestrzega, że zagraniczne banki mogą także zdecydować się na oddanie sprawy do Trybunału w Strasburgu, co może skutkować miliardami kary z kieszeni polskich podatników.
„Mamy tu do czynienia ze spekulacją i zachłannością firm. Jak złoty szedł w górę to było wszystko dobrze, teraz spada i jest źle. Na takiej samej zasadzie gracze w lotto mogą domagać się zwrotu pieniędzy za kupony, jeśli nie wygrali” – mówi prezes UPR Bolesław Witczak.
UPR z największym niepokojem zwraca uwagę na głosy domagające się państwowych gwarancji dla umów. „To już czysty socjalizm. Dziwne, że pół wieku komuny nie wyleczyło Polaków z takich absurdalnych pomysłów” – podsumowuje prezes Witczak.
Źródło: www.upr.org.pl

1 KOMENTARZ

  1. Info za Money.pl
    „Tusk o opcjach: Będą wnioski do prokuratury
    Donald Tusk zapowiedział audyt w spółkach Skarbu Państwa, który ma dać odpowiedź na pytanie, czy nie zawierały one niekorzystnych opcji walutowych. – Możliwe są wnioski prokuratorskie dla osób odpowiedzialnych za zawieranie niekorzystnych umów – oświadczył premier.
    Tuż przed posiedzeniem rządu Centrum Informacyjne Rządu opublikowało komunikat, że Komitet Rady Ministrów nie zarekomendował propozycji wicepremiera Waldemara Pawlaka, który chce anulowania opcji. Temat na posiedzeniu jednak się pojawił Na wniosek Michała Boniego rząd zobowiązał KNF oraz resorty finansów i gospodarki do przeciwdziałania skutków niekorzystnych umów.
    – Uzgodniliśmy z wicepremierem Pawlakiem, że w spółkach Skarbu Państwa przeprowadzony zostanie audyt w sprawie zawierania przez nie umów na opcje – zapowiedział Tusk. Premier nie wykluczył nawet wniosków prokuratorskich w rażących przypadkach lekkomyślności prezesów.
    Jeśli chodzi o forsowaną przez wicepremiera Pawlaka propozycję ustawy, która miałaby doprowadzić do anulowania opcji, rząd ma zająć się szczegółami w przyszłym tygodniu. – Wtedy będzie gotowy harmonogram działań rządu – zapewnił premier – Na pewno nie będziemy obciążać budżetu rozwiązaniem tego problemu.
    Z kolei Waldemar Pawlak uważa, że ministrowie przeciwni jego propozycji powinni stać na straży porządku i prowadzenia interesów w sposób uczciwy:”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here