Na zaproszenie Instytutu Misesa w dniach 29–30 października br. Warszawę odwiedzi profesor Jesús Huerta de Soto, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Króla Juana Carlosa w Madrycie, autor i współautor kilkudziesięciu książek z zakresu teorii ekonomii, finansów i bankowości.
Wizyta profesora de Soto wiąże się z publikacją polskiego wydania jego międzynarodowego bestsellera „Pieniądz, kredyt bankowy i cykle koniunkturalne”. Choć pierwsze hiszpańskie wydanie tego traktatu ukazało się w 1995 roku, to książka nie straciła nic na aktualności. Przeciwnie, można w niej znaleźć opis kryzysów, doskonale pasujący do zjawisk gospodarczych, które obecnie obserwujemy, oraz analizę przyczyn cyklicznych wzrostów i załamań. Profesor de Soto nie ogranicza się do opisu problemów w sferze gospodarki i finansów, lecz sugeruje, jak je rozwiązać. W dłuższym okresie lekarstwem na kryzysy byłoby: zniesienie banków centralnych, wprowadzenie stuprocentowej rezerwy bankowej i powrót do konkurencyjnego systemu wolnej bankowości opartej na pieniądzu kruszcowym. W krótszej perspektywie, gdy kryzys już się rozpoczął, jedyną skuteczną metodą jego zażegnania jest, według profesora de Soto „maksymalne zwiększenie elastyczności gospodarki”, a więc „jak najdalej posunięta deregulacja” (s. 328). W komentarzu zamieszczonym na okładce książki prof. Leszek Balcerowicz pisze, że „nie każdy się zgodzi z propozycjami [autora]”, ale zaraz dodaje, że „każdy, kogo interesują podstawowe kwestie społeczeństwa, gospodarki i pieniądza, powinien się zapoznać z książką Jesúsa Huerty de Soto”.
Profesor de Soto jest przedstawicielem austriackiej szkoły ekonomii, która jeszcze w latach dwudziestych stanowiła główny nurt myśli ekonomicznej, ale w wyniku triumfu keynesizmu straciła wpływy w świecie politycznym i uznanie w kręgach akademickich. W swojej książce wielokrotnie nawiązuje do dorobku Carla Mengera, Eugena Böhm-Bawerka, Ludwiga Misesa, Friedricha Hayeka i innych przedstawicieli szkoły. Warto zauważyć, że nieliczni ekonomiści i praktycy, którzy przewidzieli obecny kryzys, są w większości zwolennikami austriackiej analizy cyklu. Być może największy rozgłos wśród nich zdobył Peter Schiff, zdeklarowany sympatyk szkoły austriackiej.
W czasie wizyty w Warszawie profesor Jesús Huerta de Soto wygłosi kilka wykładów na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, WSHiP im. R. Łazarskiego oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych, udzieli wywiadów i weźmie udział w spotkaniach z polskimi ekonomistami. Szczegóły dotyczące programu wizyty można znaleźć na stronie www.mises.pl. Wstęp na wykłady będzie bezpłatny.
Witold Falkowski, prezes Instytutu Misesa (witold.falkowski@mises.pl
Marcin Kamiński, koordynator wizyty (marcin.kaminski@mises.pl)
Książkę zamówić można w księgarni internetowej Multibook.pl . Z każdego sprzedanego egzemplarza 5 zł przeznaczone jest na działalność Instytutu Misesa.

2 KOMENTARZE

  1. Dobra książka – polecam. Może nie czyta się łatwo i czasem potrzeba poswięcić trochę czasu na nadażanie za Jezusem de Soto, ale naprawdę warto, bo to jedna z lepszych książek wydanych kiedykolwiek na temat pieniądza!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here