Obecnie, przy nasilającym się zjawisku inflacji, po złoto czy srebro coraz częściej sięgają nie tylko banki emisyjne, ale również indywidualni inwestorzy, którzy chcą zabezpieczyć się przed zawirowaniami na rynkach finansowych dzięki ulokowaniu kapitału w metalach szlachetnych. Jest to więc dobry czas do ich sprzedaży, a żeby odnieść jak największy zysk należy nie tylko wybrać odpowiednie miejsce skupu, ale przede wszystkim właściwy moment sprzedaży.

Gdzie sprzedać złoto lub srebro?

Jest wiele punktów skupu metali szlachetnych. Lombardy powinny być ostatecznością, ponieważ oferują możliwie najniższe kursy za skup srebra lub złota, chcąc w ten sposób zabezpieczyć się w razie ewentualnej sprzedaży majątku niewypłacalnego dłużnika. Lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie sprzedaż internetowa. Cena złota w skupie online jest bardziej atrakcyjna niż w przypadku mennic czy punktów stacjonarnych, a dodatkowo cały proces przebiega bardzo sprawnie.

Przykładowa cena złota i srebra w skupie / źródło: ZlotaGotowka.pl



Aby skorzystać z usług firmy takiej jak zlotagotowka.pl należy jedynie wypełnić odpowiedni formularz zamieszczony na stronie, a następnie oczekiwać na kopertę od serwisu i wysłać w niej złoto lub srebro bezpłatnym kurierem. Zlotagotowka.pl oferuje także możliwość samodzielnego nadania przesyłki, a w przypadku osób mieszkających w okolicach Wrocławia – również skup w lokalnej placówce.

Analiza rynku

Wybranie odpowiedniego punktu skupu to jednak nie wszystko. Najważniejsze jest określenie momentu, w którym cena kruszców będzie możliwie jak najwyższa. W prawidłowym rozeznaniu na rynku niewątpliwie pomoże wskaźnik Dow Jones/Gold określający kształtowanie się akcji na giełdzie w USA i pozwalający trafnie oszacować opłacalność sprzedaży. Obserwując akcje można zauważyć, że poruszają się one w pewnych regularnych cyklach, obejmujących około 20 lat, a obecnie następuje tendencja wzrostowa. Co więcej, cena skupu złota i srebra wzrasta i maleje w tym samym czasie, przy czym zmiany w kursie srebra są bardziej gwałtowne. Nie można jednak kierować się tylko wskaźnikiem Dow/Gold. Rzeczywisty kurs skupu zależny jest także od relacji złotówka-dolar. Cena za uncję jest ściśle związana z wysokością stóp procentowych w USA, ale równie duże znaczenie ma sytuacja geopolityczna.

W przypadku zagrożenia wystąpienia konfliktu zbrojnego, wartość metali szlachetnych gwałtownie wzrasta. Warto także obserwować ceny ropy naftowej – kiedy są podwyższane, zazwyczaj sprzedaż jest bardziej opłacalna.

Idealny moment na sprzedaż?

Na początku najlepiej ustalić poziom cen z satysfakcjonującym zyskiem, a kiedy kursy ten poziom osiągną, udać się do punktu skupu lub dokonać sprzedaży online. Największym błędem jest czekanie z nadzieją, że cena jeszcze bardziej wzrośnie, ponieważ zazwyczaj skutkuje to przegapieniem szczytu cenowego i osiągnięciem mniejszych zysków. Kiedy ma miejsce tendencja wzrostowa, a tym bardziej jeśli jest ona gwałtowna, należy oczekiwać, że prędzej czy później dojdzie do korekty.

Ta zasada ma zastosowanie zarówno przy obserwowaniu zmiany kursów na przestrzeni tygodni czy miesięcy, ale także na przestrzeni poszczególnych dni, w których ceny mogą bardzo się od siebie różnić. Na stronach takich jak zlotagotowka.pl przedstawiane są notowania kruszców z ostatnich kilkudziesięciu dni, których analiza może okazać się niezwykle pomocna przy wyborze odpowiedniego momentu na sprzedaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here