Wartościowe gry komputerowe dla dzieci

1

Gry komputerowe – złe czy dobre dla naszych dzieci?

Jeszcze do niedawna panował wszechobecny pogląd, że gry komputerowe wyrządzają naszym dzieciom tylko i wyłącznie same szkody. Padały argumenty mówiące o szerzeniu postaw agresywnych czy wpływaniu w zły sposób na rozwijającą się psychikę dziecka.

Jednak pewne rzeczy uległy zmianom i dzisiaj możemy coraz częściej spotkać wiele gier komputerowych pozbawionych tych negatywnych cech. Dużo z nich ma wręcz pozytywny wpływ na dzieci i może działać bardzo dobrze na wiele aspektów rozwoju naszego dziecka. Czy wartościowe gry komputerowe naprawdę istnieją we współczesnym świecie – zastanawia się autor bloga komputerowego https://jaki-komputer.pl/blog-komputerowy/

Pozytywne wartości gier edukacyjnych

 Wiele gier stworzonych w dzisiejszych czasach jest wykorzystywanych jako pomoc dydaktyczna. Rozwijają one w znaczny sposób wyobraźnię dzieci i uczą podstawowych umiejętności, takich jak rozpoznawanie figur czy cyfr. Oczywiście każda gra edukacyjna musi być dobrana do wieku malucha. Najprostsze gry przeznaczone dla parolatków będą bazowały właśnie na prostych ćwiczeniach logicznych. W miarę upływu lat mamy możliwość przedstawiania naszym pociechom coraz bardziej rozbudowanych gier. Ważnym aspektem tego typu zabaw z komputerem jest fuzja zabawy i edukacji. Dziecko dobrze bawiące się uczy się przy okazji, nie zdając sobie często z tego sprawy. Zabawne postaci, które dzieci znają i lubią uczą je postaw międzyludzkich, na przykład przyjaźni czy pomocy drugiemu człowiekowi. Ważną częścią multimedialnej edukacji naszych dzieci są też multimedialne programy dydaktyczne. Dzięki nim dziecko może nauczyć się podstaw języka obcego czy poznać tajemnice anatomii ludzkiego ciała, czy biologii organizmów. Dziecko pochłania więc wiedzę emanującą z komputera jak gąbka, a ciekawy i frapujący interfejs takiego programu edukacyjnego tylko mu w tym pomaga. Gry edukacyjne zaś to totalne przeciwieństwo patologicznej rozrywki serwowanej nam z każdej strony i niosącej ze sobą wiele niedobrych rzeczy dla młodych ludzi. Przeważają w nich niebezpieczne i niedostosowane do wieku dzieci obrazy, które mogą często w nieodwracalny sposób wpłynąć na psychikę dziecka. Gry niosące ze sobą wartość edukacyjną, są oparte na zdrowych, rozwijających rozum i wartości społeczne zasadach. Dziecko może posiąść umiejętność logicznego myślenia i rozwoju swojej inteligencji emocjonalnej. Zostaje w nim pobudzona ciekawość i chęć chłonięcia wiedzy – zauważa tekstu informacyjnego co to jest Iphone.

Jak wybierać dziecięce gry edukacyjne?

Podstawowym kryterium wyboru gier tego typu jest dostosowanie do wieku. Musimy także sami podjąć decyzję i zastanowić się jaka gra będzie odpowiednia dla naszych dzieci. Podejmując decyzje o ich wyborze, kierujmy się dotychczasową wiedzą i znajomością zainteresowań naszych pociech. Jeżeli interesuje się ono sportem, sprawmy mu przyjemność i uraczmy wartościową grą nawiązującą do którejś z popularnych dyscyplin sportowych. Kiedy widzimy u naszego malucha kiełkującą pasję motoryzacyjną, z łatwością możemy to wykorzystać i kupić rodzaj gry, który połączy pasję z wartościami dydaktycznymi. Sprawimy w ten sposób, że dziecko będzie pochłonięte nie tylko bezmyślną rozrywką, ale też będzie miało możliwość samorozwoju, a my będziemy spokojni o prawidłowe wykorzystanie jego wolnego czasu. Jeżeli chcemy, by pociecha się dobrze rozwijała i nie była narażona na podejrzane i szkodliwe treści, musimy świadomie dobierać mu rozrywki multimedialne. Jesteśmy zobowiązani do czytania pudełek i etykiet, na których zamieszczona jest informacją, z jakim programem lub grą mamy do czynienia i czy nie zawiera ona treści nieprzeznaczonych dla dzieci w danym wieku. W internecie i w sklepach stacjonarnych możemy znaleźć wiele wartościowych produktów multimedialnych i wbrew pozorom nie każda gra jest głupia i pełna szkodliwych treści. Dbajmy o to, by nasze dziecko korzystało z nowoczesnych technologii informatycznych z głową i zapewnijmy mądre gospodarowanie czasem spędzonym przed komputerem. Może on nieść także pozytywne doznania dla młodych ludzi i nie być tylko zabawką prowadzącą do bezmyślnego i bezproduktywnego zapychania wolnego czasu.

Zapraszam na inne moje poradniki:

Jakie głośniki do komputera wybrać – https://jaki-komputer.pl/glosniki-do-komputera-jakie-wybrac/?

Jaką mysz komputerową wybrać – https://jaki-komputer.pl/mysz-komputerowa-jaka-wybrac/?

1 KOMENTARZ

  1. Jest mnóstwo ciekawych, edukacyjnych gier komputerowych dla dzieci, które nie tylko bawią, ale i też uczą. Mojemu synowi podsuwam na ogół takie gry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here