Amerykanie sojuszniczo ćwiczyli, a gdy popili, to nikogo nie bili

1
foto. pixabay.com

Gdy przeczytałem artykuł portalu Niezależny Dziennik Polityczny pt. „Wyniki ćwiczeń polsko-amerykańskich Tumak-20. Pijaństwo, konflikty i bójki” opisujący walkę, do której rzekomo miało dość w listopadzie 2020r. między żołnierzami polskimi i amerykańskimi, to 4.12.2020r. zwróciłem się do Rzecznika 16 Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego:

Szanowny Pan Rzecznik prasowy 16. Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

W związku z informacjami z portali społecznościowych, oraz wywiadami dla prasy USA – amerykańskich oficerów, proszę o określenie co było faktycznym powodem bójki pijanych, amerykańskich mundurowych z trzeźwymi polskimi żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej do jakiej doszło w przerwie wspólnych manewrów „TUMAK 20”?

Z wyrazami szacunku

Rajmund Pollak

publicysta portali www.prokapitalizm.pl i www.pressmania.pl

7. grudnia b.r. otrzymałem następującą odpowiedź:

Witam serdecznie

Informacja, która pojawiła się w internecie dotycząca bójki pijanych amerykańskich mundurowych z trzeźwymi polskimi żołnierzami 16.DZ jest fake newsem. Artykuł został stworzony z cząstkowych informacji użytych ze strony 16.DZ, do której dodane zostały nieprawdziwe zdania, między innymi moja wypowiedź użyta w tekście. Stosowne informacje odnoszące się do nieprawdziwości tego artykułu zostało już przez nas napisane na twitterze.

Z poważaniem

Oficer Prasowy 16 PDZ
mjr Marek Nabzdyjak”

     *  *  *

Sięgnąłem zatem do oficjalnej informacji 16 Dywizji Zmechanizowanej z 1 grudnia 2020r., którą cytuję poniżej:

16 Dywizja Zmechanizowana (@16Dywizja) December 1, 2020

„Jaki mógł być cel takiej informacji? Portal NDP jest zaangażowany w propagandę rosyjską. Ukazywanie konfliktów i napięć między Amerykanami i Polakami jest zgodne z narracją narzucaną przez Kreml mediom zaangażowanym w dezinformacyjne działania. Liczne fałszywe informacje mają na celu zwrócenie opinii publicznej przeciw Amerykanom i ich obecności w Polsce. Informacje o rzekomym konflikcie między żołnierzami podał dalej portal Rubaltic.ru. W artykule pt. „Pijaństwo i bijatyka: żołnierze USA pobili się z Polakami na Tumak-2020” portal powołał się na Niezależny Dziennik Polityczny i w ten sposób rozprzestrzenił dezinformację o „bójce”, która nie miała miejsca. Warto odnotować, że portal Rubaltic.ru publikuje informacje w różnych językach, w tym polskim, łotewskim i litewskim. Widzimy więc, że ich materiały są „targetowane” na kraje znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji. Działania portalu mają na celu deprecjonowanie Amerykanów jako naszych sojuszników oraz zwiększanie zasięgów i oddziaływania Rosjan w rejonie Morza Bałtyckiego. Istotny jest też fakt, że najpierw portal NDP opublikował artykuł w języku polskim, następnie został on przetłumaczony na język rosyjski i trafił na portal Rubaltic.ru. Pokazuje nam to ścieżkę i historię tej dezinformacji pochodzącej z portalu, który stara się legitymizować treść swoich publikacji, opierając je o cytaty (częściowo zmyślone) ważnych osób związanych z wojskiem, a następnie tłumaczonej na inne języki i rozprzestrzenianej w innych krajach, aby podważyć wiarygodność sojuszu NATO i wojsk USA.”

Reasumując zatem stanowisko strony polskiej można dojść do wniosku, że:

Amerykanie sojuszniczo ćwiczyli, a gdy popili, to nikogo nie bili.

Ja doradzałbym tylko nowemu dowództwu Wojsk USA w Polsce wprowadzić prohibicję na terenie zarówno baz amerykańskich jak i wszystkich bez wyjątku poligonach RP.

Jak są manewry, to nawet w przerwie ćwiczeń wojskowych, żołnierz USA powinien być trzeźwy. Jeżeli jednak mundurowy z Waszyngtonu czy Los Angeles będzie miał pragnienie, to przecież jego sojusznicy z Europy przyjdą mu zapewne z pomocą.

Rajmund Pollak

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here