Animowana mapa niemieckich obozów koncentracyjnych

0

Na 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w ramach akcji #GermanDeathCamps przygotowana została animowana mapa niemieckich obozów koncentracyjnych zakładanych przez Niemców w latach 1933-1945 w całej Europie.

Pierwszy obóz koncentracyjny został wybudowany w Dachau w 1933 roku zaraz po dojściu Hitlera do władzy. Po rozprawieniu się z partiami politycznymi, ich działaczami i politycznymi przeciwnikami, którzy albo wyjechali, albo zginęli, albo po prostu przestali działać, okazało się, że obozy około 1936 r. nie były już potrzebne, jednak budowane były kolejne. Przed wybuchem wojny powstała cała sieć niemieckich obozów koncentracyjnych gotowa na przyjęcie ofiar.

Po wybuchu II wojny światowej kolejne obozy koncentracyjne były organizowane na terenie okupowanej Polski. W początkowym okresie budowane były z przeznaczeniem dla Polaków.

Pierwszy masowy transport do Auschwitz I miał miejsce 14 czerwca 1940 r. Pociągami z Tarnowa przewieziono wówczas 728 więźniów politycznych. Byli to Polacy i kilku polskich Żydów. Budowa obozu Auschwitz II Birkenau rozpoczęła się w październiku 1941 roku. Birkenau było miejscem masowej eksterminacji Żydów.

Animacja ukazuje rozmach tego zbrodniczego przedsięwzięcia Rzeszy Niemieckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here