– Rządy Baracka Obamy sprawią, że Stany Zjednoczone staną się wkrótce republiką bananową – stwierdził w wywiadzie dla telewizji CNN senator Judd Gregg. Senator na potwierdzenie swoich słów wskazuje na działania obecnej administracji oraz jej rozrost i przedstawiony budżet.
Jak wyjaśniał republikanin, budżet prezydenta Baracka Obamy zwiększa wielokrotnie dług publiczny. Podwaja go w ciągu pięciu lat i zwiększa trzykrotnie w ciągu dziesięciu. – Nie stać was na to – przekonuje Gregg, który początkowo był nominatem obecnego szefa Białego Domu na stanowisko sekretarza handlu. Nie przyjął jednak tej propozycji, argumentując, iż na przeszkodzie stają istotne różnice w poglądach między nim a prezydentem. Jak podkreślił, poziom zadłużenia wynosi około 80 proc. i wciąż rośnie. – Jeśli utrzymamy tę tendencję, w końcu staniemy się republiką bananową. Nie będziecie w stanie spłacić tego długu – apelował senator. Co prawda w teorii plan Obamy zakłada zmniejszenie zadłużenia publicznego o połowę w 2012 roku, z tym że uwzględniono w nim także dynamiczny wzrost gospodarczy, czego USA nie przeżywały od dziesięcioleci.
Dlatego w opinii Gregga cały plan budżetowy był jedynie projektem ideologicznym, który sprawia, iż kraj skręca mocno w lewą stronę. Obecny prezydent działa zupełnie inaczej niż jego demokratyczni poprzednicy, jak choćby Bill Clinton, który podnosił podatki, aby obniżyć deficyt, podczas gdy Obama wpływy podatkowe przeznacza na rozwój administracji rządowej. – Rozrasta się to tak szybko, że wyprzedza naszą zdolność do jej opłacenia – uważa senator.
Łukasz Sianożęcki
Źródło: www.naszdziennik.pl

1 KOMENTARZ

  1. A niech tę amerykę jak najszybciej socjalistyczny szlag trafi. Kilkanaście lat temu słyszałem opinię od emigranta po drugiej wojnie, który już nie mógł wrócić w swe litewsko-białoruskie strony, że: „Zachodowi przydałby się komunizm na otrzeźwienie, chociaż w tej gomułkowskiej wersji(był rok 1971), gdyż nie są w stanie zrozumieć i przeżyć komunizmu”. Prawie prorocze słowa, z tym, że Zachód sam sobie funduje ten socjalizm, tylko dlaczego nas w to wciąga, mysmy już to w znacznie cięższej formie przeżyli.

Comments are closed.