500 plus
Czy z 500 zrobi się 800?

Czy program 500+, sztandarowe dzieło Prawa i Sprawiedliwości może być zagrożony? Sytuacja jaka miała miejsce niedawno na Śląsku mogłaby na to wskazywać, choć to nie pierwszy raz, gdy zaczyna brakować pieniędzy na wypłaty.

Na terenie województwa śląskiego jest 167 gmin i aż 51 z nich miało w grudniu problem z wypłatą zasiłku zwanego świadczeniem wychowawczym – czyli mówiąc najprościej… 500+. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że „z próżnego i Salomon nie naleje”. Nie takich Salomonów mamy w PiS-ie. Po interwencji władz gmin, na baczność postawiono lokalną administrację, z wojewodą na czele. Ministerstwo Finansów stanęło na wysokości zadania i w szybkim tempie przekazało brakujące prawie 4 mln zł. Na tę okoliczność (stan podwyższonej gotowości bojowej?) wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek wydał specjalne oświadczenie: „Pragnę poinformować, iż przekazałem gminom dodatkowe środki na wypłatę świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”. Zgodnie z zapotrzebowaniem, które po oszacowaniu niedoborów zgłosiło 51 ze 167 gmin województwa śląskiego, do wypłaty przekazano 3 mln 785 tys. zł. Wczoraj pieniądze te wpłynęły z Ministerstwa Finansów do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i jeszcze dzisiaj trafią do samorządów, aby mogły zostać niezwłocznie wypłacone mieszkańcom. Okres przedświąteczny to bowiem czas, w którym dodatkowe finanse są szczególnie potrzebne po to, by zapewnić rodzinom możliwość spokojnego przygotowania się do Bożego Narodzenia” (źródło: finanse.wp.pl).

Wcześniej, podobne w treści, choć zawierające nieco więcej patosu, oświadczenie wystosowała minister ds. pracy, rodziny (i czegoś tam jeszcze) Elżbieta Rafalska. Napisała ona: „Wielość wydatków przed świętami powoduje, że wypłata świadczenia wychowawczego jest obecnie bardzo wyczekiwana przez wiele polskich rodzin. Każdy z nas przecież pragnie, aby święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe, pełne serdeczności, życzliwości i wielkiej radości”… Tekst żywcem z „Polskiej Kroniki Filmowej” rodem z PRL-u. Czytając go słyszałem w tle głos Andrzeja Łapickiego, niezapomnianego lektora PKF…

A tak swoją drogą, przynajmniej wiadomo teraz, że to nie radość z przyjścia na świat Chrystusa będzie w niektórych polskich domach najważniejsza podczas świąt, lecz to, że 500+ przyszło w samą porę pod choinkę. Inaczej – wiadomo – ludzie staliby się zawistni, złośliwi i smutni i na złość Kaczyńskiemu nie poszliby na Pasterkę…

W

3 KOMENTARZE

  1. Glupoty piszesz ukrywajacy sie za litera W. Chrystus (jesli w ogole kiedykolwiek istnial – dowodow na to nie ma) nie jest Polakom do niczego potrzebny. Polacy potrzebuja chleba, butow i igrzysk a na to potrzebne sa w kapitalizmie pieniadze. Gdzie kurna laduje kasa np. z Biedronek? Dlaczego jakas niepolska mafia wywozi nasze pieniadze i inwestuje np. w drogi w Portugalii albo placi naszymi ciezko zarobionymi pieniazkami zasilki nierobom z III swiata w Portugalii? Wez sie czlowieku walnij w leb i popatrz co ten twoj pseudokapitalizm robi z nami!!!!

  2. Przyznajcie się, p. Waldek nie istnieje, to niemożliwe, kładę głowę na torach, że redakcja ma po prostu ubaw prowokując czytelników takimi skeczami :))).

  3. nowak wiesz co to jest logika? Skeczem sa wypowiedzi osobnikow o intelignecji kury, z ktora zdajesz sie miec wiele wspolnego. Moze zamiast szukac dziury w calym odpowiedz na proste pytanie – co sie dzieje z zyskami wygenerowanymi w Polsce przez zagraniczne koncerny? Czy inwestuja one zyski w polskie drogi, w ogole w rozwoj kraju? Czy ty bedac milionerem, ktory oblowil sie np. w Bulgarii albo Indonezji bedziesz budowal tam ludziom drogi, mosty, szpitale? Czy wywieziesz jednak stamtad kase do siebie i postawisz sobie palac, bo mimo iz potrzebujesz tylko jednego lozka bedziesz – zgodnie z logika kury – zechcesz posiadac cala grzede lozek. Daj glos nowaku! Pokaz ze logika nie jest ci obca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here