Sklep monopolowy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych biznesów, ale jednocześnie szeroko popularyzowanym. Lokale alkoholowe posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że tego typu działalność nie należy do opłacalnych. Czy lokal, w którym sprzedaje się różnego typu trunki, papierosy i zimne napoje może przynosić regularny zysk?

Sklep monopolowy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych biznesów, ale jednocześnie szeroko popularyzowanym. Lokale alkoholowe posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że tego typu działalność nie należy do opłacalnych. Czy lokal, w którym sprzedaje się różnego typu trunki, papierosy i zimne napoje może przynosić regularny zysk?

Założenie biznesu alkoholowego wiąże się z wieloma przeszkodami. Przyszły właściciel sklepu w pierwszej kolejności musi otrzymać zezwolenie na rozpoczęcie tego typu działalności. Ważną kwestią jest fakt, iż takie pozwolenie nie jest przyznawane dożywotnio i bardzo łatwo je stracić, nie stosując się do przepisów prawa, na przykład sprzedając alkohol osobom nieletnim.

Jak założyć sklep z alkoholem?

W celu stworzenia opłacalnego sklepu monopolowego należy stosować się do kilku ważnych zasad:

1. Przepisy prawne określają dozwoloną ilość sklepów alkoholowych na terenie Gminy. Zanim właściciel zdecyduje się na założenie działalności, powinien upewnić się czy Gmina bierze pod uwagę otwarcie kolejnego lokalu

2. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest znalezienie miejsca, które spełni wymagania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sanepidu.

3. Konieczne jest napisanie wniosku, w którym przyszły właściciel ubiega się o wydanie koncesji na sprzedaż produktów alkoholowych. Należy zawrzeć w nim informacje dotyczące rodzaju zezwolenia, szczegóły o przedsiębiorcy, numer w rejestrze przedsiębiorców lub numer ewidencji działalności gospodarczej. Niezbędne jest także umieszczenie adresu sklepu alkoholowego i adresu miejsca, w którym będą przechowywane trunki.

4. Gdy przedsiębiorca otrzyma pozwolenie, konieczne jest uregulowanie opłat z tytułu użytkowania, na sprzedaż napojów alkoholowych. Kwota uzależniona jest od ilości zawartych procentów w trunkach ( napoje zawierające do 4,5% alkoholu-525 złotych, trunki zawierające od 4,5% do 18% alkoholu- 525 złotych oraz napoje zawierające powyżej 18% alkoholu- 2100 złotych).

Warto pamiętać, że sklep nie powinien być zlokalizowany w pobliżu szkoły, przedszkola, ani innej placówki oświatowej. W okolicy nie może także znajdować się kościół.

W jakim miejscu więc otworzyć sklep monopolowy?

Lokalizacja, w której powinniśmy założyć sklep uzależniona jest od tego, jaki alkohol będzie w nim dostępny. Właściciele, którzy decydują się na sprzedaż napojów alkoholowych w wysokiej jakości, otwierają „monopol” w centrach handlowych lub przy głównych ulicach miast. W takim miejscu prawdopodobieństwo, że zamożny klient regularnie będzie odwiedzał nasz lokal jest bardzo wysokie.

Przedsiębiorcy, którzy założyli sklep monopolowy z wykwintnymi trunkami często decydują się na korzystanie z usług największych, znanych hurtowni alkoholowych, takich jak „Eurocash Alkohole„. Firma ta rekomendowana jest przez setki zadowolonych klientów w Polsce. Hurtownia Eurocash posiada bogatą ofertę napojów alkoholowych z najwyższej półki (Brandy, Gin, Likiery, Rum itp.), wykonanych na bazie wysokiej jakości produktów.

Klientami ekskluzywnych sklepów są najczęściej osoby majętne, zazwyczaj posiadające wysoki status społeczny. Takim konsumentom zależy na wysokim komforcie oraz dobrej jakości kupionych produktów, a nieistotna jest kwota, którą muszą zapłacić.

Opłacalność sklepu całodobowego

W celu otwarcia tego typu biznesu, konieczne jest zainwestowanie dosyć wysokiej kwoty pieniężnej, którą właściciel przeznacza na wynajęcie lub kupno lokalu, wyposażenie go, ewentualny remont, a także na zakup towarów alkoholowych. Jeśli lokalizacja zostanie dobrana prawidłowo, a w pobliżu nie ma wielu konkurencyjnych sklepów, marża ze sprzedaży trunków ekskluzywnych może wynosić nawet 60%.