Emitowany co niedziele na kanale TVP Info program telewizyjny „Młodzież kontra” jest jedynym w swoim rodzaju spektaklem gdzie młodzi ludzie mają okazję rozmawiać i stoczyć batalię słowną z politykami i znanymi osobami często powiązanymi z władzą państwową.


Od lat jestem wiernym fanem tegoż programu i dlatego po regularnym kilkuletnim jego oglądaniu pokusiłem się o wyciągnięcie kilku ciekawych wniosków. Oglądam program od początku jego istnienia, a ponieważ głos wśród młodzieży zabierają zazwyczaj osoby, które są już stałymi bywalcami można więc ocenić jakość ich wypowiedzi i oczywiście rzetelność i trafność stawianych przez nich pytań. Ponieważ jednak moja subiektywna ocena nie będzie miarodajna postanowiłem przeprowadzić sondę wśród młodych ludzi (i nie tylko), która z młodzieżówek, czy też która z postaci tam występujących sprawia, że program jest ciekawy i wart oglądania. Do rzeczonej analizy posłużyły mi standardowe ankiety, przeprowadzone przeze mnie wśród ludzi w Katowicach przy ul. Stawowej. Pytanie zawarte w ankiecie brzmiało:
– Które młodzieżówki Twoim zdaniem zadają najciekawsze pytania, i które napędzają ciekawą /burzliwą dyskusję ?

Jasne i klarowne pytanie miało rzecz jasna doprowadzić do wyłonienia się pewnej tendencji, którą od początku tego błahego badania podejrzewałem. I tak, w ankiecie uwzględniłem następujące młodzieżówki – PO, PiS, SLD, Ruch Palikota, PSL, Nową Prawicę i KASE. Niektórych zdziwić może nieobecność Młodzieży Wszechpolskiej, biorąc jednak pod uwagę niesystematyczny udział tej młodzieżówki w programie badanie mogłoby wypaść niezbyt miarodajnie. Podczas przeprowadzonych ankiet wśród 50 przypadkowo spotkanych osób [które rzecz jasna potwierdziły znajomość i oglądalność „Młodzież kontra”, a trzeba przyznać, że były również i takie, które o programie nie miały zielonego pojęcia] wynik przedstawia się następująco.

Najsłabiej wypada młodzieżówka PSL, której nikt z ankietowanych nie wymienił w badaniu. Najwyraźniej młodzież z PSL nie ma charakterystycznych postaci w swoich szeregach.  Najbardziej kojarzony z „Młodzież kontra” jest członek KASE – Marcin Chmielowski, bezpartyjny. 18 ankietowanych przyznało, że kojarzy tego charakterystycznego pana z konkretnych wypowiedzi. Dalej jest Nowa Prawica, która posiada według ankietowanych kilku wyróżniających się dyskutantów – zapewne chodziło o Lecha Walickiego i Patryka Wącławskiego, badanie może być jednak mylące gdyż NP to dawny UPR i na popularność tej młodzieżówki mogły wpłynąć osoby już nie udzielające się w programie (vide Dobromir Sośnierz czy Konrad Berkowicz). Zaskakuje również popularność SLD, działacze tej młodzieżówki są bardziej wyraziści niż młodzieżówki partii rządowej -PO czy koalicyjnej – PSL. W SLD wyróżniają się Dariusz Szczotkowski i Rafał Kudas. Wielu ankietowanych podkreślało trafność zadawanych pytań i ich egzotykę. Trudne, niezbyt oczekiwane pytania napędzają ciekawą i piorunującą dyskusję.

Skąd ten fenomen ? Wynik ankiet, które zostały przeprowadzone na kompletnie przypadkowych osobach, kojarzących program, popularność zdobyły te grupy, które stanowią pewną niszę światopoglądową i polityczną. Cieszy wynik KASE, który jest klubem naukowo-dydaktycznym, dalej popularność Nowej Prawicy… chociaż zadziwia biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie wybory przegrała z kretesem. Nie wyróżnia się natomiast rzekomo popularny Ruch Palikota, być może na usprawiedliwienie tego stanu rzeczy wpływać będzie krótki staż tej partii – czas pokaże. Można pokusić się o wniosek, co rzecz jasna cieszy, że na jakość programu „Młodzież kontra” wpływa opcja światopoglądowa, która bliska jest również autorowi niniejszego tekstu. Wypada zaryzykować stwierdzenie, że oglądalność tego programu rośnie właśnie za sprawą KASE i Nowej Prawicy.

Można sobie zadać pytanie na ile wiarygodne mogą być te ankiety i czy na ich podstawie można budować ogólny obraz panującej tendencji? Oczywiście nie sposób uniknąć błędów, aczkolwiek na 50 zapytanych osób, w 100% ze sobą niepowiązanych wyłania się pewien ogólny trend, który pozwala domniemywać, że „Młodzież kontra” oglądane jest nie tylko ze względu na występujących tam polityków czy osoby medialne, ale również z powodu młodych działaczy, którzy program ten czynią ciekawym, pasjonującym i pełnym napięcia. Stąd też na pytanie – dlaczego oglądasz Młodzież kontra, odpowiedź jawi się następująca – oglądam ponieważ rodzi się tam nowa klasa polityczna, młodzieżowi działacze którzy być może już niebawem będą tworzyli nową jakość na polskiej scenie politycznej i nie tylko politycznej.

Karol Mazur

6 KOMENTARZE

  1. Dlaczego oglądam?? Bo cały czas czekam aż ktoś odpowie na pytanie Marcina Chmielowskiego, bo zawsze coś kręcą, albo mówią o czymś innym.

  2. KASE i Nowa Prawica rządzą w tym programie,
    jedyne klarowne i konkretne pytania.

Comments are closed.