Windykacja nie ma w Polsce dobrej opinii. Kojarzy się z komornikiem oraz podejrzanymi dżentelmenami siłą odbierającymi długi. W rzeczywistości tę formę działalności możemy podzielić na dwie podstawowe odmiany – miękką oraz twardą. Żadna z nich nie obejmuje stosowania przemocy.


Miękka windykacja

Dotyczy przede wszystkim dłużników, którzy dopiero co zaczęli zalegać z płaceniem pieniędzy. Windykacja miękka opiera się przede wszystkim na przypominaniu. Pracownicy kontaktują się z wierzycielami wszelkimi zdalnymi metodami – telefonicznie, pocztą konwencjonalną oraz elektroniczną. Przypominają o konsekwencjach oraz domagają się podania terminu spłaty. Niekiedy do windykacji miękkiej zalicza się także przekazywanie informacji do rejestrów dłużników. W Polsce funkcjonują cztery tego rodzaju biura: BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. (KRD). Znalezienie się w powyższych spisach dla większości dłużników już jest sporym utrudnieniem. Potencjalni kontrahenci mogą się dowiedzieć o ich nieuczciwości i odmówić współpracy. Na terenie całego kraju odbywają się kursy przyuczające przyszłych pracowników do stosowania delikatnych metod nacisku. Z zakresu szkolenia windykacja miękka to najlepsza metoda, aby posiąść umiejętność skutecznego stosowania nacisku psychologicznego.

Windykacja twarda

Jest ona wprowadzana, gdy wierzyciel od dłuższego czasu zalega ze spłatą pieniędzy. Tutaj do akcji wkraczają tak zwani windykatorzy terenowi. Kontaktują się z dłużnikami, ale już bezpośrednio. To często wymaga działań niemalże detektywistycznych. Z całkowicie jasnych powodów osoby zalegające ze spłacaniem należności często unikają kontaktu. Zadaniem negocjatora terenowego jest odnalezienie ich i podjęcie negocjacji. Przy okazji Ci pracownicy zbierają informacje, które później mogą stać się przydatne podczas postępowania sądowego. Oszacowanie stanu majątku dłużnika to niezwykle cenna informacja. Kolejnym krokiem podczas windykacji twardej jest postępowanie karne. Sprawa zostaje oddana do sądu, a w większości wypadków ostatecznie trafia w ręce komornika.

Decydując się na korzystanie z usług firmy windykacyjnej należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić jej referencje. Niestety również w tej branży działa wielu oszustów.