Jedna z największych na świecie polskich nekropolii, wielowiekowy cmentarz na Rosie w Wilnie ulega stopniowej zagładzie! Byłem tam i … płakałem widząc to, co uczyniono z większością grobów naszych wspaniałych przodków!

Potem obudził się we mnie gniew i wreszcie refleksja jak bardzo władze współczesnej Litwy nienawidzą wspólną spuściznę kultury obojga narodów, a przecież Pierwsza Rzeczpospolita przez wiele wieków stanowiła wspólne, zjednoczone państwo obejmujące m.in. Polaków i Litwinów. 

Zrobiłem fotoreportaż, którego nie zobaczycie w żadnej telewizji prywatnej ani publicznej, gdyż rząd koalicji PO-PSL gorąco popiera nacjonalistyczne wybryki i zaniedbania aktualnych władz współczesnej Litwy.

wilno_cmentarz_00

wilno_cmentarz_01

wilno_cmentarz_02

wilno_cmentarz_03

wilno_cmentarz_04

wilno_cmentarz_05

wilno_cmentarz_06
Barbarzyńska dewastacja polskich grobów na Rosie w Wilnie (fot. Rajmund Pollak)

Jednym z niewielu grobowców, które oszczędzono jest grób matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono również serce Naczelnika II Rzeczpospolitej.

wilno_cmentarz_07
Autor fotoreportażu R. Pollak przy grobie MATKI J. Piłsudskiego w Wilnie.

Wilno, dawna stolica Polski i Litwy nie może być pozbawione grobów naszych przodków! Polska nie może się godzić na zagładę Kresów Rzeczpospolitej!

Rajmund Pollak

7 KOMENTARZE

  1. Dlatego między innymi Prezydent Polski p.Duda Andrzej NIE pojechał z 1 wizytą zagraniczną na Litwę, lecz do Estonii. Polskie nazwy w przestrzeni publicznej, pisownia nazwisk polskich, najważniejsze: polskie szkolnictwo i zwrot mienia Polaków, obywateli litewskich zrabowane przez komusze rządy z lat 1939/1991 – to są najgorsze szykany wobec Polaków dokonywane przez obecne władze litewskie. Niektóre polskie środowiska niby prawicowe, narodowe i patriotyczne zarzucały Dudzie, że powinien pojechać również na Litwę z 1 wizytą zagraniczną. Dobrze zrobił, lecz czy to wystarczy na otrzeźwienie litewskich władz, jak za nimi stoją Niemcy?

  2. Ciekawym jest brak w przestrzeni medialnej przedstawicieli litewskiego stanowiska. Dyskusja i próby oceny drugiej strony, bez drugiej strony to parodia.

  3. Mnie to bardzo interesuje KOGO pierwszego z zagranicy zaprosi p. Prezydent Andrzej Duda do Polski. Moim zdaniem powinien to być Prezydent Białorusi p. Aleksander Łukaszenka. Z nim się dogadywać w sprawach obu mniejszości w naszych krajach, gospodarczych, a szczególnie współpracy przemysłu zbrojeniowego, zniesienia wiz dla obywateli obu państw,…. Oraz dogadywać się przez Łukaszenkę z Rosją, z Prezydentem Putinem. Przecież widać, ze Zachód robi nas w chuja i wystawia naszą dupę. Musimy balansować i równoważyć nasze układy między rosyjską potęgą a zachodnimi (czytaj niemieckimi) sprzedajnymi skurwysynami. PRÓŻNO JEDNAK MARZYĆ O TEM.

  4. Jeśli chce myśleć o budowaniu koalicji państw Europy środkowej, powinien zaprosić m.in. Orbana. Ale to oznaczałoby zadarcie z tą sprzedajną zachodnia Europą.

  5. CIEKAWOSTKA – Kilka dni temu premier Słowacji p.Fico wyPOwiedział się, PO francuskiej krytyce o braku zaangażowania nowych krajów UE w sprawie imigrantów. Mianowicie stwierdził, że jego kraj nie angażował się w obalanie władz i bombardowania Libii, Tunezji, Syrii oraz jakoś nie widać niszczenia w POrtach łodzi przemytników ludzi, która była obiecywana przez UE i wzmocnienia granic zewnętrznych Schengen. POwiedział również, że dla ratowania ponoć bankrutującej Grecji w 24 godziny zbiera się UE dla przyznania jej nowych pieniędzy, a w sprawie emigracji od miesięcy nie bardzo ma się kto zebrać. Pan premier Słowacji POnoć lewak z socjalistycznym rodowodem, a w sprawie interesów swego państwa bardzo się rzeczowo wypowiada i nie okazuje lewicowej wrażliwości dla biednych, POszkodowanych, bezdomnych, POkrzywdzonych, prześladowanych i bezrobotnych emigrantów, w tym kobiet i dzieci. CIEKAWE dlaczego? Może jest PO prostu słowackim patriotom albo realistycznym POlitykiem, nie to co nasi marzyciele POlityczni.

  6. Bo premier Słowacji Fico jest klasycznym przykładem cynizmu, politycznego cynizmu albo cynizmu politycznego czyli makiawelizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here