„Nasz Dziennik” podaje za PAP…
„Premier Węgier Ferenc Gyurcsany ogłosił, że zamierza podać się do dymisji, by w ten sposób ułatwić powołanie nowego rządu, który zająłby się reformą gospodarczą kraju. Jak podała Agencja Reutera, Gyurcsany planuje zainicjowanie tzw. konstruktywnego wniosku o wotum nieufności. Formalnie swoją decyzję przedstawi on parlamentowi jeszcze dziś.
– Zarządzanie kryzysowe i dalsze zmiany wymagać będą szerszego niż dziś poparcia politycznego i społecznego. (…) Proponuję powołanie nowego rządu z nowym premierem – stwierdził podczas sobotniego zjazdu Węgierskiej Partii Socjalistycznej jej lider i jednocześnie szef węgierskiego rządu Ferenc Gyurcsany. – Słyszę, że moja osoba stanowi przeszkodę dla współpracy koniecznej dla dokonania zmian, dla stabilnej rządowej większości czy odpowiedzialnego zachowania opozycji – powiedział. Zaznaczył także, że jeżeli to on jest faktyczną przeszkodą w tym procesie, „sam usunie taką przeszkodę”.
Tymczasem zdaniem większości analityków, głównym powodem dymisji premiera jest spadek jego popularności i dramatycznie pogłębiający się w kraju kryzys gospodarczy. Na decyzji premiera zaważyć mogło również fiasko wysuniętego przez niego planu ratunkowego dla Europy Środkowowschodniej w wysokości 160-190 mld euro, o której mówił trzy tygodnie temu podczas nadzwyczajnego antykryzysowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. ..”
Źródło: www.naszdziennik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here