Foto. pixabay.com

Za piłką nożną stoją ogromne pieniądze. To fakt znany choćby z astronomicznych kwot, jakie kluby potrafią wydawać na piłkarzy. Choć ostatnie lata nie były wcale proste dla zawodowego futbolu, to wciąż cieszy się on zainteresowaniem milionów kibiców na całym świecie, a z tym wiążą się ogromne sumy, jakie trafiają do klubów. W tym artykule przedstawimy garść danych na temat ekonomii piłki nożnej, które przybliżą wam finanse w tej dyscyplinie sportu.

Najbogatsze kluby świata

Oszacowanie, który klub piłkarski jest najbogatszy, nie jest wcale takie trudne. To dlatego, że ich finanse muszą być dzisiaj zupełnie otwarte. Bierze się to z faktu, że czołowe kluby, takie jak Manchester United albo Juventus Turyn są notowane na giełdach i muszą składać kwartalne sprawozdania. Jeden z najstarszych klubów Hiszpanii FC Barcelona, osiągnęła przychód w wysokości niemal miliard dolarów rocznie. Jednocześnie ten klub ma jednak spore długi. Nieco mniejsze dochody, ale za to lepszą sytuację finansową ma natomiast Real Madryt, którego przychód wyniósł niemal 900 milionów dolarów rocznie. Wśród najbogatszych klubów znajduje się również Manchester United. Ten założony w 1878 roku najbardziej utytułowany klub w Wielkiej Brytanii osiągnął przychód równy 811 milionów dolarów.

Co ciekawe, część tych pieniędzy pochodzi od bukmacherów. W większości krajów Europy, jak również w Polsce to właśnie bukmacherzy są głównymi sponsorami klubów zawodowych i widok piłkarza z logo bukmachera na koszulce nie jest niczym nadzwyczajnym. Firmy które udostępniają zakłady bukmacherskie sponsorują albo robiły to wcześniej między innymi tak znamienite drużyny jak Leeds United, Chelsea czy Arsenal. W lidze polskiej natomiast bukmacherzy sponsorują między innymi takie drużyny jak Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, Pogoń Szczecin. Polskie kluby mają coraz większe budżety, ale oczywiście nie mogą dorównać światowym liderom. I tak na przykład budżet stołecznej Legii wynosi 109 milionów złotych. Klub z Warszawy pozostaje od lat na czele listy. Za nim znajduje się natomiast Lech Poznań z 76 milionami złotych. Trzecie miejsce ma Lechia Gdańskm, której budżet to 42 miliony złotych.

Rekordowe kwoty transferów

Lwią część budżetów drużyn piłkarskich pochłaniają transfery zawodników oraz ich utrzymanie. Najdroższym transferem w historii futbolu była jak do tej pory sprzedaż Neymara z Barcelony do PSG. Ten napastnik został sprzedany w 2017 roku za 222 miliony euro i jak do tej pory nikt nie pobił tej sumy. PSG kupiło również Kyliana Mbappe, płacąc za niego równie astronomiczną kwotę 180 milionów euro. Na trzecim miejscu listy najdroższych transferów znajduje się Coutinho. Ten pomocnik przeszedł z Liverpoolu do Barcelony za 145 milionów dolarów.

Na tle tak wielkiej kasy, nasze lokalne transfery z Polski nie wyglądają szczególnie przekonująco. Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecin trafił do Brighton & Hove Albion za 11 milionów euro. Natomiast Radosław Majecki przeszedł ze stołecznej Legii do Monaco za kwotę 7 milionów euro. Biorąc pod uwagę rozwój polskiej piłki, w przyszłości można się jednak spodziewać większych kwot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here