Portal Prokapitalizm.pl skierował do wszystkich 10 kandydatów na prezydenta RP 25 pytań dotyczących różnorakich zagadnień: polityka wewnętrzna, polityka zagraniczna, problematyka społeczna… Tym razem odpowiada na nie kandydat lewicy, Grzegorz Napieralski:

1. Czym dla Pana jest suwerenność państwowa?

Możliwością wolnego niezawisłego decydowania przez państwo o sobie, zarówno w kwestiach polityki wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

2. Czy podpisanie przez Polskę traktatu z Lizbony pozbawiło nasz kraj suwerenności czy może ją wzmocniło?

Podpisanie traktatu było naszą suwerenną decyzją i wzmocniło nasze możliwości. Nasza suwerenność w niczym nie ucierpiała.

3. Czy Polska powinna przyjąć walutę euro: jeśli tak to dlaczego; jeśli nie to dlaczego?

To pytanie spóźnione o kilka lat. Przyjęcie euro będzie konsekwencją decyzji o wstąpieniu do UE. Zupełnie inną sprawą są okoliczności, warunki i czas przyjmowania euro. Te okoliczności muszą być dla Polski korzystne, wskazana jest rozwaga, a nie pośpiech.

4. Czy pomoc finansowa krajów UE dla Grecji jest moralna?

To nie ma nic wspólnego z moralnością lecz ze świadomością wspólnoty interesów. W naszym interesie leży, by Grecja wyszła z kłopotów i należy jej w tym pomóc.

5. Co musiałoby się wydarzyć, aby Polska rozpoczęła starania o wystąpienie z UE?

Nie wyobrażam sobie takiego scenariusza. Nie ma alternatywy dla naszego członkostwa w UE.

6. Czy finansowanie partii politycznych z budżetu jest moralne?

To kolejne pytanie, w którym pomieszane są kategorie pojęciowe z różnych porządków. Jak na razie nie wymyślono lepszego sposobu finansowania partii, aby nie spychać ich do szarej strefy i zagwarantować transparentność finansową partii.

7. Czy zadłużanie państwa jest dobre dla gospodarki?

Długi nigdy nie są dobre.

8. Czy powinien  istnieć przymus ubezpieczeń społecznych?

Tak, jeżeli nie chcemy doprowadzić do społecznej katastrofy.

9. Które ministerstwa są – Pana zdaniem – zbędne?

Nie widzę tu żadnego problemu.

10. Czy prezydent powinien mieć więcej władzy, jeśli tak to w jakich dziedzinach?

Zakres kompetencji prezydenta uważam za optymalny i zupełnie wystarczający do efektywnego sprawowania przez niego urzędu.

11. Czy Polska powinna nadal angażować się w wojnę w Afganistanie?

Nie.

12. Czy nauka w szkole podstawowej powinna być przymusowa?

Tak, chyba że chcemy popełnić samobójstwo jako społeczeństwo albo być analfabetami.

13. Czy powinien istnieć przymus posyłania dzieci do przedszkola, jeśli tak to od ilu lat dziecka?

Nie powinno być przymusu. Powinny za to istnieć wszelkie możliwości swobodnego wysyłania dzieci do przedszkoli dla każdego, kto tego będzie chciał i potrzebował.

14. Czy rodzice powinni mieć prawo odmowy posyłania dziecka do szkoły, w której realizowany jest program niezgodny ze światopoglądem rodziców?

Mają już możliwość wyboru szkoły.

15. Czy powinno wprowadzić się w szkołach przedmiot „edukacja seksualna”, jeśli tak to od której klasy i czego powinno się w jego ramach uczyć?

Zdecydowanie tak i to jak najszerzej.

16. Czy jest Pan za uznaniem małżeństw homoseksualnych?

Tak.

17. Czy bogaci powinni płacić wyższe podatki?

Tak.

18. Jaki system podatkowy byłby – Pana zdaniem – najbardziej sprawiedliwy?

Progresywny.

19. Od jakiej wysokości podatki – Pana zdaniem – stają się niesprawiedliwe?

Każdy ma swoją miarę sprawiedliwości. Nie znam nikogo, kto byłby zadowolony z płacenia podatków. Znam natomiast wielu, którzy rozumieją i aprobują ich sens i potrzebę.

20. Czy jest Pan za prywatyzacją każdej dziedziny gospodarki? A jeśli nie to jakie pozostawiłby Pan w rekach państwa?

Opowiadam się za zachowaniem w rękach państwa kontroli nad strategicznymi dla społeczeństwa branżami i gałęziami gospodarki, nad surowcami, przemysłem wydobywczym, sektorem paliwowo – energetycznym, chemicznym, zbrojeniowym.

21. Czy reglamentowanie działalności biznesowej, np. koncesjonowanie, jest dobre dla gospodarki?

Nie jest. Koncesji powinno być jak najmniej.

22. Czy akceptuje Pan metodę in vitro?

Tak.

23. Jak Pan rozumie pojęcie „polityka prorodzinna”?

To polityka sprzyjająca rozwojowi rodziny, nieskrępowanemu kształceniu dzieci, zdrowotności, położeniu materialnemu rodziny, przeciwdziałająca patologiom w rodzinie.

23. Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?

A przez kogo mielibyśmy zostać „rozebrani”?

24. Czy Unia Europejska może się rozpaść, a jeśli tak to jakie to może mieć konsekwencje dla Polski i innych krajów?

Unia Europejska ma przed sobą, na szczęście dla nas, długą drogę rozwojową

25. Czy bliższy sojusz Niemiec z Rosją może stanowić zagrożenie dla Polski?

Kiedy w historii dochodziło do takich sytuacji zawsze było to dla Polski groźne. Na szczęście świat się zmienia, jesteśmy w UE i NATO wraz z Niemcami, co daje nam zupełnie inną pozycję niż niegdyś. Ale to nie działa samo i nie zwalnia nas z potrzeby zachowania politycznego rozsądku i rozumu. Jestem za jak najliczniejszymi związkami z najbliższymi sąsiadami, za wspólnotą interesów, bo to najlepsza dziś gwarancja bezpieczeństwa.

Pytał: PSz

7 KOMENTARZE

  1. no i brakuje pytania dot. powodzi i zasadnosci panstwowej zapomogi dla ofiar.

  2. bo obecnie Polska nie ma już skąd pożyczać, tylko procenty ze starych długów rosną. Ponadto wyobraź sobie, że zadłużonym w 5-6 miejscach Polakom ktoś mówi: Długi są okey, pomagają. Lewicowiec wie, co ma powiedzieć, a co zrobi to inna beczka śledzi.

  3. Zaskoczeniem jest również fakt, że uznał długi za złe 🙂 TO przecież takie nielewicowe

  4. Koleś swoją kampanię wyborczą oparł na 4 cyckach skaczących w rytm discopolo.
    Nie dziwota, że jest przed Korwin-Mikkem.

  5. „Zaskoczeniem jest również fakt, że uznał długi za złe TO przecież takie nielewicowe”
    Tak, tylko że samemu ma całkiem pokaźny debet na koncie i niespłacony kredyt hipoteczny.

  6. W gej paradach i manifach a nie w szkołach tolerancję wyćwiczymy, narkotyki twarde jako miękkie wprowadzimy, bezstresowo i luzacko młodzież wyszkolimy, kosze belfrom na łby założymy, małolatki w świnki zamienimy. I z tych gojów katolików Urban z Palikotem i Senyszyn wraz ze Środa muszą zrobić lewicowych jewrejczyków. By mohery Rydzykowe cymes nam skruszały, nie Jezusa a Pottera POkochały, to wbijamy im do pały, w TVNie i Polsacie, Super Stacji i w Wybiórczej lęki, trwogi i kompleksy, że narodów jewropejskich są zakałą, bo lesbijkom oraz gejom, dzieci chować, edukować lewicowo zabraniają i skrobanki z eutanazją oraz czary z satanizmem wykluczają. My pogromy chrześcijan w mediach naszych przemilczamy, klechów jak ciemniaków wyszydzamy, rządy Eurolandu w poprawności politycznej kasą wciąż trzymamy i lichwiarsko w naszych bankach zadłużamy. Genitalia jako sztukę my na krzyżach chrześcijańskich zawieszamy, sierpem, młotem katolicyzm wypalamy, prostytutki i lesbijki na Madonny namaszczamy a świat cały z krzyży oczyścimy bo symbole satanistów w szkołach zawiesimy. A nasz Owsiak to na WOŚPie milionowy robi Cash, by na Woodstock gojów gonić już zaćpanych i nachlanych. Tarza głupków w szczynach w błocie, tak należy się hołocie. Zadłużone, zrujnowane TVP i Polskie Radio, Tusek z Napieralskim cymes gojom wyRYWINi. Millerowo, Michnikowo i Kwasowo nie spartoli. I do reszty ogłupimy ciemnych goi.

Comments are closed.