Foto. pixabay.com

Oszustwa internetowe są plagą współczesnych czasów. Ich odbiorcami są osoby z różnych środowisk, dlatego niezależnie od tego, w jaki sposób korzystasz z dobrodziejstw świata online, możesz być w pewnym momencie podatny na oszustwo — szczególnie, jeśli często odwiedzasz media społecznościowe.

Pomimo tego, że każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że problem z oszustwami w mediach społecznościowych istnieje, w dowolnej chwili można stracić czujność i dać się nabrać wtedy, gdy najmniej się tego spodziewasz. Oszuści stają się coraz sprytniejsi i wykorzystują wszelkie nowe technologie, nowe produkty lub usługi oraz ważne wydarzenia do tworzenia wiarygodnych historii, które przekonają Cię do przekazania im swoich pieniędzy lub danych osobowych.

Najważniejsze kroki, które możesz podjąć już teraz, aby dbać o bezpieczeństwo swoich kont

Użytkownicy, którzy regularnie korzystają ze swoich kont w mediach społecznościowych, mogą skutecznie chronić się przed większością niebezpieczeństw, przestrzegając kilku prostych kroków.

  1. Wybór hasła — chociaż ta kwestia jest powtarzana do znudzenia, jest niezwykle skutecznym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa swoim kontom w mediach społecznościowych. Warto korzystać z haseł, które są trudne do odgadnięcia i nie powielać ich na innych stronach. Jeśli otwierasz witrynę ulubionego kasyna np. Ice Casino Zaloguj się, korzystając z innego hasła niż to, które pozwala Ci na uruchomienie Facebooka. Jeśli dodatkowo witryna udostępnia możliwość uwierzytelniania dwuskładnikowego, na przykład za pomocą kodu SMS, warto skorzystać z tej opcji. Dobrą praktyką jest również regularna zmiana hasła.

  2. Uwaga na linki — jakiekolwiek linki wysyłane przez nieznane strony internetowe powinny być omijane szerokim łukiem. Nawet linki wysyłane przez znajomych powinny zostać przeanalizowane przed kliknięciem odnośnika. Niepozorny link może kryć w sobie wiele niebezpieczeństw, w tym zainstalować bez wiedzy użytkownika złośliwe oprogramowanie. Jedną z popularnych praktyk na YouTube jest zostawianie linków, które przenoszą użytkowników poza YouTube, twierdząc, że linki prowadzą do filmu, który został usunięty z powodu praw autorskich.

  3. Nie klikaj w sensacyjne nagłówki — co jakiś czas media społecznościowe obiegają posty z sensacyjnie brzmiącymi nagłówkami, które mają na celu zwrócenie uwagi użytkownika, wzbudzenie jego zainteresowania i skłonienie do kliknięcia artykułu, aby dowiedzieć się więcej. Niektóre z linków mogą prowadzić do sklepów internetowych, w których można zakupić podejrzane produkty lub zachęcić do podawania swoich danych osobowych. Jeśli źródło informacji zamieszczonej w social mediach jest nieznane i nie możesz znaleźć produktu lub usługi wymienionej w renomowanych źródłach wiadomości, nie klikaj linku ani nie kupuj produktu.

  4. Nie ufaj darmowym ofertom — niezwykle kuszące może być kliknięcie linku, który oferuje Ci niesamowitą zniżkę lub zaakceptowanie prośby o wypełnienie ankiety, która w zamian zapewnia kartę podarunkową do ulubionego sklepu. Wszystko, co wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.

  5. Nikomu nie przesyłaj pieniędzy online — szczególnie, jeśli prośba została wysłana przez portal społecznościowy, a Ty jesteś proszony o wysłanie kodu BLIK lub zrobienie transferu przez podany link. Lepiej dmuchać na zimne i samodzielnie skontaktować się z członkiem rodziny lub przyjacielem i upewnić się, że prośba wyszła właśnie od niego.

  6. Trzymaj się z daleka od postów z błędami — posty zamieszczane w social mediach, posiadające błędy ortograficzne i gramatyczne powinny być omijane przez Ciebie szerokim łukiem. Z dużym prawdopodobieństwem są one generowane przez boty z innych krajów. Kliknięcie nagłówki nie przyniesie Ci żadnej dodatkowej wiedzy, a może sprowadzić na Ciebie dodatkowe kłopoty.

  7. Nie akceptuj próśb o dołączenie do grona znajomych od osób, których nie znasz — przed przyjęciem jakiegokolwiek zaproszenia do dodania do grona znajomych na Facebooku czy portalu LinkedIn dokładnie sprawdź profil osoby, która chce mieć wgląd do większej ilości danych o Tobie. Jeśli zobaczysz coś, co wzbudza podejrzenia, zignoruj ​​lub odrzuć zaproszenie.

Na jakie dane warto uważać?

Zawsze sprawdzaj domyślne ustawienia prywatności podczas otwierania konta w serwisie społecznościowym. Są one zazwyczaj szerokie i mogą umożliwiać udostępnianie informacji ogromnej społeczności internetowej. Pamiętaj, że zawsze możesz je zmodyfikować, aby udostępniać jak najmniej swoich danych. Wybierając znajomych lub kontakty na portalu społecznościowym, zastanów się, dlaczego korzystasz z tej witryny. Nie akceptuj zaproszeń od osób, które mają tysiące znajomych w kontaktach, a Ty tak naprawdę nie wiesz, kim jest osoba, która chce dołączyć Cię do tego grona.

Wiele serwisów społecznościowych wymaga podania informacji biograficznych, aby otworzyć konto. Możesz ograniczyć informacje udostępniane innym użytkownikom mediów społecznościowych. Nigdy nie podawaj informacji o koncie ani innych poufnych informacji finansowych w witrynie mediów społecznościowych. Nie wysyłaj zdjęć biletów lotniczych, paragonów, zrzutów ekranu z informacjami o Tobie czy szczegółów o Twojej pracy.

Na koniec

Główną misją serwisów społecznościowych jest umożliwianie innym nawiązywania ze sobą kontaktu i pozostawaniu połączonymi niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Mimo to, platformy mediów społecznościowych są pełne fałszywych kont zaprojektowanych do zbierania danych i czerpania zysków z oszukiwania innych użytkowników, na przykład poprzez wyłudzanie istotnych informacji.

Zawsze dokładnie analizuj wszystkie informacje, jakie udostępniasz o sobie. Czy ktoś inny, mógłby ich użyć przeciwko Tobie? Czy udostępniasz wrażliwe dane także innych osób? Unikaj akceptowania każdego zaproszenia do znajomych i rozważ ograniczenie dostępu innym do swojego profilu.

Pamiętaj, że głównym celem oszustów jest zgubić Twoją czujność. Nie wahają się używać gróźb, próśb i pokus, aby osiągnąć swój cel. Jeśli czujesz, że coś się nie zgadza, zawsze ufaj temu uczuciu i mów: “sprawdzam”.