Foto. pixabay.com

Jak zmieniał się świat i Polska od 1989 roku? Jakie były punkty zwrotne i dokąd nas prowadzą. Zobacz czego możesz się nauczyć z ostatnich 40 lat.

Jeśli wolisz słuchać niż czytać: Kapitalizm-w-Polsce-po-1989-roku-i-jego-przyszlosc (długość 13 minut, waga 12 MB)

Początek kapitalizmu – co to jest kapitalizm?

Rok 1989. W Polsce mamy początek kapitalizmu. Może zacznijmy od tego Czym jest kapitalizm?

Ja rozumiem kapitalizm poprzez swobodę gospodarczą, swobodę wymiany towarów, usług i możliwości rozwijania się w niemalże dowolnym kierunku, w zakresie oczywiście prawa.

Prawdziwa niepodległość?

W Polsce rodzi się także pewnego rodzaju niepodległość. Niepodległość, w której jesteśmy w pełni niezależni od Rosji.

W 1918 roku mieliśmy odzyskanie państwowości. Jak wiemy, przez wiele lat Polska była zależna od hegemona po wschodniej granicy, zwanego ZSRR. W 1989 roku ten hegemon rozpadł się na kilkanaście państw i to naprawdę był ogromny przełom dla Europy i dla Polski.

W tym momencie miałem 6 lat (rocznik 1983), więc nie do końca rozumiałem te wydarzenia, które się działy. Rodzice nie mieli motywacji, żeby mi to wyjaśnić, bo nawet gdyby próbowali, to pewnie i tak bym tego nie zrozumiał.

Solidarność

Rok 1989 to Solidarność i Okrągły Stół. Zmiana wielu aspektów takich jak zniesienie kartek na mięso czy rozwiązanie ZOMO.

Wydarzenia towarzyszące

Z ciekawszych wątków nastąpiła premiera filmu Piłkarski poker, który opowiada o ustawionych meczach.

To też narodziny prawdziwego kapitalizmu w Polsce.

Powstają takie firmy jak:

Jak się potem okazało 60% z tych firm działa do dzisiaj, więc naprawdę był to świetny moment rozpoczęcia własnej działalności – możliwość urośnięcia do bardzo dużych rozmiarów, jeśli ktoś był bardzo przedsiębiorczy.

Lata 90. – rozwój technologii

Lata 90. XX wieku to ogromny rozwój technologii.

20% na lokacie

Jako mały chłopiec pamiętam 20% na lokacie i moment kiedy rodzice zaproponowali mi przechowanie pieniędzy, a oni mi oddadzą 20% więcej.

Jako początkujący matematyk uznałem to za świetną okazję i wiele nadwyżek finansowych lokowałem u rodziców.

Chyba dobrze na tym wychodziłem. Tak mi się przynajmniej wydawało.. Resztę wydawałem na znaczki pocztowe albo jakieś drobne rzeczy.

Atari na pierwszą komunię

Potem oczywiście na Pierwszą Komunię pierwszy komputer Atari 1080 XL kupiony za 3.100.000. 3,5 miliona dostałem w sumie, ale poszedłem z kolegą na flipery i przegraliśmy tam chyba ze 100.000 w automacie, a reszta poszła na soczki w kartonie.

Takie były wtedy potrzeby i marzenia, na które nie było nas stać na co dzień.

Denominacja 1995

Lata 90., w których dorastałem, to był okres szalejącej inflacji około 20% rocznie, może nawet więcej. W każdym razie zakończyło się to denominacją 1995 roku (10.000zł → 1zł). Byliśmy krajem rozwijającym się, dalej jesteśmy, i na szczęście te granice, bariery były na tyle dobrze ustawione, że wiele osób, wiele firm mogło się rozwinąć i teraz zbieramy tego plony.

Oczywiście mamy też temat prywatyzacji wielu spółek, gdzie po prostu korupcja wzięła górę i za bezcen można było wykupić albo firmę albo też mieszkania. Za małą wartość powiedzmy 10-20% wartości i to są raczej niechlubne przypadki wprowadzenia kapitalizmu.

Natomiast na świecie pojawił się taki trend kapitalizmu. Włączyliśmy się do niego i jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Myślę, że możemy być zadowoleni z tej szansy, którą wykorzystaliśmy. Oczywiście zawsze może być lepiej, zawsze może być gorzej, ale nie o tym będzie dzisiaj mowa.

Amazon 1994, Allegro 1999, Google 1998

W roku 1994 powstaje Amazon, a w 1999 roku powstaje Allegro. W 1998 roku powstaje Google, więc ta końcówka lat 90. to już pompowanie bańki na dot-com’ach.

Te spółki technologiczne rozwijają się bardzo mocno, ale też Polska chce na tym zarobić i przyłączyć się do tego trendu.

Mamy tutaj ogromne szansę, ale samo Allegro już w 2000 roku zostało przyjęte przez brytyjską firmę i niestety jest jak jest…

Problem końca wieku (komputery)

Przejdźmy do wieku XXI, gdzie trwa era komputerów.

Przełom wieku XX i XXI wiązał się z tym, że były obawy co się stanie przy zmianie daty z 1999 na 2000. Komputery nie były przystosowane do tego formatu daty i czarne scenariusze groziły, że po prostu komputery na świecie się wyłączą. Ale informatycy poradzili sobie z tym problemem i jakoś przekonwertowali ten format daty. Nie było realizacji tych scenariuszy, bo nie mogło być…

Od Wikipedii do Nasza-klasa

Więc mamy rok 2001. Powstaje Wikipedia, Facebook 2004, YouTube 2005, Nasza-klasa 2006 rok.

Jak widać Polska odstaje za krajami Zachodu – nie mamy takiej innowacyjności, natomiast staramy się dotrzymać im kroku i myślę że nieźle nam to wychodzi: już nie jesteśmy 20 lat za Zachodem. Ten okres na szczęście już się skrócił i możemy teraz obserwować, dzięki rozwojowi technologicznemu, dzięki dostępie do informacji, właśnie mowa o Wikipedii, między innymi, (dostępie do edukacji szeroko pojętej) żyje nam się lepiej niż kiedykolwiek w historii.

Mamy znacznie lepsze warunki niż niegdyś królowie na dworach. Mamy dostęp do czystej wody, łazienek, super wypaśnych domów, szybkich aut. W jednym momencie możemy sobie sprawdzić informację na niemal dowolny temat i to sprawia, że „przeciętny człowiek” – jeden z tych 8 czy 9 miliardów ludzi na świecie – będzie mógł zostać wybitnym człowiekiem tylko dzięki temu, że ma dostęp do komputera. Ten dostęp daje mu ogromne możliwości.

Natomiast są też inne ograniczenia, typu środki finansowe czy współpraca z innymi ludźmi, która ogranicza jego rozwój. Same możliwości są po prostu niewiarygodne.

Przyszłość kapitalizmu

Era automatyzacji

A jaka będzie przyszłość?

Myślę że idziemy w kierunku konkurencji międzynarodowej, to znaczy:

  • Big Data
  • sztuczna inteligencja
  • blogi będą wielojęzyczne
  • powtarzalne zadania będą automatyzowane

Teraz będziemy konkurować nie tylko w ramach mediów polskojęzycznych mediów krajowych, ale pojawi się konkurencja z różnych krajów, z uwagi na to, że wchodzi technologia, która będzie już tłumaczyła jeden język na drugi i na odwrót. Coraz łatwiejszy dostęp będzie do tych informacji.

Transformacja mediów

Oczywiście też same media będą przechodziły transformacje. Nie wiem gdzie się to zakończy i na ile będziemy niezależni, natomiast dzięki Social mediom mamy możliwość śledzenia bezpośrednio osób, które są niezależne i mają bardzo specjalistyczną wiedzę w różnych dziedzinach.

Możemy ominąć pośredników, którzy wybierają tylko te ogólne informacje, a często są przekłamane lub manipulowane, ze względów finansowych.

Pokora – znaj swoje miejsce

Jedno się nie zmieni: duzi przyjmują małych, więc powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że mamy określone miejsce w świecie w tej międzynarodowej, światowej wiosce.

Polacy mają w tym zdecydowanie problem, bo czuję się takim narodem jakby „wybranym” czy „wyjątkowym” w pewnym sensie. Jesteśmy tacy.

Przyda nam się pokora, być może zaszczepiona przez chrześcijaństwo. Historia naszych dziejów pokazuje, że kiedy czujemy się zbyt pewnie, to niestety źle się to kończy.

Więc powinniśmy znać swoje miejsce w Europie i na świecie, i zgodnie z tym się rozwijać.

Trend jest your friend.

Podążajmy z trendem. Przyłączmy się do niego, umiejmy go wykorzystać, rozwijajmy się, ale nie zapominajmy, że żyje się tylko raz. Cieszmy się codziennością i zostawmy świat lepszym, niż go zastaliśmy.

Edukacja domowa w Polsce?

Ja osobiście stawiam na edukację domową w Polsce.

Widzę, że nadchodzi kryzys w szkolnictwie. W edukacji rozwija się nowy trend pod tytułem edukacja domowa.

Kapitalizm w Polsce niedługo doceni ten nowy trend i uzupełni tą lukę, ponieważ jakość edukacji niestety spada. Wynagrodzenia nauczycieli również spadają. Myślę, że ciężar edukacji przejmie sektor prywatny i już za 10-20 lat edukacja w Polsce będzie wyglądała zupełnie inaczej…

To chyba wszystko.
Pozdrawiam serdecznie.
Z tej strony Krzysztof z SureBety.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here