Fundacja PAFERE ponownie nagrodzona. Książka „Moralna wyższość wolnej gospodarki”, napisana przez przewodniczącego Rady Programowej Fundacji PAFERE prof. Michała Wojciechowskiego, opublikowana w 2008 roku przez wydawnictwo Prohibita pod patronatem i przy wsparciu PAFERE, została wyróżniona przez amerykańską fundację Atlas (Atlas Economic Research Foundation) nagrodą im. Sir Antony Fishera. Jej wysokość to 5 tys. dolarów, które zasilą działalność statutową Fundacji PAFERE.
Celem tej nagrody jest wspieranie studiów ekonomicznych na całym świecie. Nagrody fundacji Atlas przeznaczone są z założenia dla organizacji pozarządowych.
W tym roku, jury przyznało dwie równorzędne nagrody w kategorii najlepszej książki wydanej przez młode instytuty (młodsze niż 8 lat od momentu powstania). Wspólnie z książką prof. Wojciechowskiego nagrodę otrzymało Centrum im. Misesa za książkę dr. Jaroslawa Romanchuka.
Celem książki „Moralna wyższość wolnej gospodarki” jest wskazanie koniecznych związków między myślą etyczną a ekonomiczną. Dziś ekonomiści i etycy traktują swoje dziedziny jako odrębne. – Ekonomiści uznają często etykę za obce uroszczenie, a etycy traktują gospodarkę jako teren wrogi, któremu chcą narzucić warunki. Ponadto pod szyldem sprawiedliwości ideolodzy lewicowi niszczą normalną gospodarkę, co budzi uzasadniony sprzeciw. Również szkodliwe działania biurokracji państwowej mają za szyld troskę o obywateli – mówi prof. Michał Wojciechowski.
Tymczasem gospodarka i ekonomia nie mogą się obyć bez etyki. W gospodarce etyczny jest po pierwsze cel, zapewnienie ludziom potrzebnych dóbr materialnych. Po drugie – środki, a mianowicie własność jako naturalne prawo ludzkie, wolność oraz praca. Po trzecie koniecznym warunkiem dobrego funkcjonowania gospodarki jest przestrzeganie przykazania „nie kradnij”. Dotyczy to i przedsiębiorców, i pracowników, i państwa. Redukcja podatków, prywatyzacja i poszerzanie wolności gospodarczej są i moralnie słuszne, i skuteczne. Kolejne części książki dotyczą zasad etycznych w ekonomii (wolność, własność, sprawiedliwość), roli pracy, państwa i służby społecznej.  Kwestie te zostały przedstawione w sposób przystępny na ponad 120 stronach druku – dodaje.
Wręczenie nagrody odbędzie się 25 kwietnia w Los Angeles podczas corocznego Liberty Forum. Nagrodę z rąk córki Sir Antony’ego Fishera odbiorą założyciel i prezes PAFERE, Jan Michał Małek oraz wiceprezes Fundacji Paweł Toboła-Pertkiewicz.
Książkę można nabyć w promocyjnej cenie w wolnorynkowej księgarni Multibook.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here