Wymóg noszenia odzieży roboczej zależny jest od rodzaju pracy oraz wewnętrznych wytycznych firm, którym zależy na szczególnym wizerunku zatrudnionych pracowników. W tym drugim przypadku jest to odzież reprezentatywna, czyli – dla panów garnitury, a dla pań garsonki o kroju klasycznym, a także stosowne dodatki.

Odzież robocza

Odzież robocza to specyficzna garderoba – ma chronić ciało, powinna więc być uszyta zgodnie z wytycznymi do rodzaju wykonywanych prac, a także musi spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa, określone w dyrektywach każdej firmy.

Do podstawowych elementów garderoby roboczej zaliczymy:
– spodnie letnie i zimowe,
– koszulę flanelową z długim rękawem,
– koszulkę T-shirt,
– odpowiednią do pory roku kurtkę, np. kurtkę zimową jeżeli prace prowadzone są na
zewnątrz budynków,
– obuwie o wysokich standardach jakościowych i użytkowych,
oraz akcesoria takie jak:
– bieliznę termoaktywną lub termiczną,
– czapkę i rękawice robocze,
– okulary ochronne i inne.
Tego typu zestawy zamawiane są do ogólnie pojętych robót fizycznych, natomiast w pracach o kierunku specjalistycznym, odzież robocza jest tworzona według zupełnie innych standardów, ponieważ musi posiadać specjalne oznakowania i odpowiednie wzmocnienia. Do tego typu ubrań zaliczymy: odzież dla spawaczy, hutników, górników, robotników drogowych, pracowników wykonujących zadania na wysokości, zawodowych kierowców i tym podobnych zawodów.

Odzież specjalistyczna dla spawaczy, hutników i pracowników drogowych

Główną cechą tych ubrań jest ich oznakowanie elementami i pasami o właściwościach odblaskowych – robotnicy pracujący w warunkach ograniczonej widoczności, w ciemności, na drogach, po których poruszają się pojazdy mechaniczne lub na znacznych wysokościach. muszą być doskonale widoczni, dlatego ich odzież wierzchnia jest kolorowa i uzupełniona o naszyte odblaski. Należą do nich odpowiednio przygotowane kurtki, spodnie oraz specjalne kamizelki w jaskrawych barwach, podkreślonych odblaskowymi taśmami.

Innym rodzajem specjalistycznej odzieży roboczej są ubrania dla spawaczy i hutników – to położony jest naciska na niepalność włókien wchodzących w skład tkaniny na ubrania. Włókna niepalne, słabo nagrzewające się oraz o szczególnej trwałości, gwarantują ograniczenie ryzyka przypadkowego podpalenia w czasie spawania czy obsługi pieców hutniczych.

Fartuchy jednorazowe

Zakłady pracy, w których zachowanie higieny jest sprawą priorytetową używana jest odzież jednorazowa, do której zaliczymy kombinezony, fartuchy jednorazowe lub ochraniacze na obuwie, zarękawki, czapki i czepki papierowe. Odzież tego typu używana jest w laboratoriach, szpitalach, gastronomii, oraz w przemyśle spożywczym, a także wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zabrudzenia odzieży chemikaliami lub substancjami szkodliwymi.

Odzież antyelektrostatyczna

Wszyscy doświadczyli zjawiska elektrostatyki – jest to gromadzenie się na ubraniach włosach oraz przedmiotach ładunków elektrycznych, które w kontakcie z innym materiałem wywołują iskrę – aby uniknąć takich sytuacji, w pracach gdzie nawet najmniejsza iskra może spowodować niewyobrażalnie katastrofalne skutki, jak na przykład w otoczeniu gazów łatwopalnych, oparów paliwa czy innych wybuchowych substancji, każdy pracownik musi być ubrany w odzież antyelektrostatyczną. Ubrania tego typu zapobiegają gromadzeniu się na ich powierzchni ładunków, co z kolei jest zabezpieczeniem przed powstaniem iskry.

Taka odzież nie posiada metalowych elementów, wykonana jest z materiałów naturalnych z domieszką włókna węglowego.

Każdy rodzaj odzieży roboczej jest produkowany z materiałów najwyższej jakości, a wygląd, domieszka specjalnych włókien oraz oznakowanie, dostosowane są do rodzaju prac wykonywanych przez ubranych w nią pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here