Pieniądze – cel czy środek?

Czym są pieniądze – celem samym w sobie czy środkiem do osiągania celów? Logika podpowiada to drugie, a nachalna propaganda to pierwsze

1

Czym są pieniądze – celem samym w sobie czy środkiem do osiągania celów? Logika podpowiada to drugie, a nachalna propaganda to pierwsze. Powszechnie wmawia się nam, że pieniądz jest dobrem najwyższym, bo poza nim nic więcej szczęścia dać nie może. Ileż to rzeczy potrzebnych, a zwłaszcza niepotrzebnych można by sobie za nie nakupować! Sąsiedzi pozielenieliby z zazdrości.

No właśnie, a co tak naprawdę jest człowiekowi niezbędne do egzystencji? Pożywienie, odzienie i dach nad głową, czyli bezpieczeństwo.

Jaruzelski, wprowadzając kartki na wszelkie niezbędne towary, wyznaczył normy egzystencji dla robotów, czyli takich małych trybików w wielkim młynie, które należy tylko oliwić, żeby nie zgrzytały. Nadzwyczajna kasta towarzyszy miała swoje sklepy za żółtymi firankami i ich takie normy nie obowiązywały. Komunizm klasyczny w zasadzie pieniędzy nie potrzebował, wystarczyły wszelakie deputaty rozdawane po uważaniu, głównie za lojalność.

Neokomunizm, niesłusznie zwany kapitalizmem, potrzebuje pieniędzy jako narzędzia do ogłupiania i korumpowania ludzi. Proponuję czasem zastanowić się nad tym.

Małgorzata Todd

1 KOMENTARZ

  1. Neokomunizm, niesłusznie zwany kapitalizmem… pani Todd to co pani nazwywa neokomunizmem to wlasnie najprawdziwszy KAPITALIZM. Kapitalizm aby pozyc kilkaset lat potrzebuje pieniedzy, w innym przypadku system by nie „wypalil” w ogole. Czyms trzeba przeciez niewolnikow zachecic do roboty. Ta „kielbaska” sluzaca do ciagniecia wozu jest wlasnie zadrukowany kawalek bezwartosciowego papieru!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here