Dwa dni temu obchodzono w Kanadzie 100 rocznicę wprowadzenia podatku dochodowego. W dniu 25 lipca 1917 r. konserwatywny minister finansów Sir Thomas White przedstawił kanadyjskiej Izbie Gmin plan wprowadzenie pierwszego w historii Kanady podatku dochodowego. Od trzech lat była wojna. Minister nie wiedział, jak długo ona jeszcze potrwa, ale zakładał, że rok lub najwyżej dwa lata po wojnie zostanie on zniesiony.

Interesująca była jego argumentacja. Twierdził, że wysokie obciążenia podatkowe mogłyby zniechęcić przyszłych imigrantów do osiedlenia się w Kanadzie. Do tej pory podatek ten nie został zniesiony, a więc powstaje pytanie, czy rząd Kanadyjski zauważył, że I wojna światowa już dawno temu się skończyła.

Podatek dochodowy ma dłuższą historię. Przypomina o tym Robert Gwiazdowski w „Krótkiej historii podatku dochodowego”. „W roku 1798, gdy w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wprowadzono podatek dochodowy od dochodów powyżej 60 funtów rocznie, jego najwyższa stawka wynosiła 10% i płacona była od dochodów powyżej 200 funtów rocznie. Większość Brytyjczyków nie podlegała jednak temu podatkowi, gdyż średni roczny dochód wynosił wówczas 20 funtów na osobę rocznie. Podatki płacono więc od dochodów dziesięciokrotnie wyższych od średniej krajowej”.

R. Gwiazdowski podkreśla, że podatek ten „cieszył się szczególnie złą opinią i został zniesiony, gdyż był sprzeczny z naturalnymi prawami człowieka. Powszechny był pogląd – pisze Alvin Rabushka w „Od Adama Smitha do bogactwa Ameryki” – „że podatek dochodowy jest ciężarem zbyt ohydnym, by nakładać go na człowieka, gdyż ujawnia stan jego finansów urzędnikowi podatkowemu”. Wobec takiego nastawienia społeczeństwa 13 maja 1816 roku stosunkiem głosów 238 do 201 Parlament zniósł podatek dochodowy i polecił zniszczyć wszystkie deklaracje podatkowe”.

Dzisiaj podatek dochodowy istnieje dalej w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Istnieje też w Polsce. Pozycja Kościoła katolickiego jest w naszym kraju ciągle bardzo silna. Kilka dni temu abp Stanisław Gądecki napisał w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, że „autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej”. Napisał to do prezydenta, dziękując mu za zawetowanie dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Czekam teraz, kiedy biskupi skierują list do prezydenta z prośbę o zawetowanie ustawy, która będzie podnosić podatek dochodowy. O tym, że wysokie podatki niszczą prawo własności prywatnej, „gdyż natura jest jego źródłem, a nie wola ludzka” (35), pisał już papież Leon XIII w encyklice o kwestii robotniczej Rerum novarum (1891).

O. Jacek Gniadek

O. Jacek Gniadek SVD test misjonarzem werbistą i doktorem teologii moralnej (ur. 1963). Pracował przez wiele na misjach w Afryce (Kongo, Botswana, Liberia i Zambia). Mieszka w Warszawie (Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu, Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma). Tekst pochodzi ze strony jacekgniadek.com.

3 KOMENTARZE

  1. A ile podatku dochodowego placi ten kaznodzieja Gniadek? Podatek dochodowy zostal wprowadzony dla szarego obywatela aby ten nie mogl sie za bardzo wzbogacic i zagrozic kascie zlodzieji zwanych kapitalistami. Znalezli powod zeby go wprowadzic na chwile…ale jak to ze zlodziejami, nawet nie pomysleli aby go znow zlikwidowac. I panie ojcze Gniadku czemu nie wezwiesz do zawetowania przez prezesa od Sorosa czyli pana Dude podatku dochodowego? Przeciez wiesz ze jest nielegalny i zlodziejski. No chyba, ze nie chcesz nadstawiac glowy za lud bo sam go nie placisz a zyjesz z budzetu (czyli podatku dochodowego szarego tlumu). Nie ma to jak hiopokryzja ojczulku, prawda?!

  2. Widze ze niewiele rozumiesz w temacie finanse panstwa. Finanse panstwa wynikaja z podazy pieniadza wydrukowanego przez bank centralny a nie z podatku dochodowego. Podatek dochodowy to narzedzie kontroli pracujacych i trzymanie ich w ryzach przez chazarow ktorzy wprowadzajac podatek dochodowy zadbali o to aby obywatele nie za bardzo sie wzbogacili i stali sie im zbyt rowni i niebezpieczni. Zwykla prosta logika nakazuje podatek dochodowy okreslic jako narzedzie kontroli politycznej z ekonomia nie majacego nic wspolnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here