Polacy na świecie, gdzie są największe Polonie?

0

Przyjmuje się, że Polacy mieszkają w każdym kraju świata – nawet bardzo odległe, egzotyczne czy maleńkie państwa jak Lesotho, Suazi, Namibia, Malawi są zamieszkiwane przez co najmniej kilkoro Polaków. Różne są statystyki dotyczące Polonii, bo wiele zależy od przyjętych założeń, ale szacuje się, że na całym świecie jest nawet 60 mln Polaków.

Bardzo liczna Polonia

Według niektórych szacunków poza granicami kraju żyje nawet 21 milionów Polaków. Jeśli te dane są prawdziwe, to biorąc pod uwagę fakt, że w granicach Polski mieszka około 39 mln Polaków, łącznie globalny naród polski liczy 60 mln członków, a prawie jedna czwarta Polaków mieszkająca za granicami kraju oznacza, że jesteśmy na czwartym miejscu pod względem emigracji. Więcej osób emigruje tylko z Chin, Niemiec czy Włoch.

Polacy zamieszkują każdy kraj na świecie. W wielu miejscach są mocno zadomowieni, zdarza się, że mieszkają tam od dekad, od urodzenia czy nawet są kolejnym pokoleniem emigrantów. Niektórzy wyjechali z przymusu, inni z wyboru, uważając, że za granicą życie jest prostsze. Przykładowo jest więcej możliwości zarobków czy perspektyw dobrej edukacji. Za granicą panują inne zwyczaje dotyczące np. metod płatności za usługi; bardziej popularne jest bezpieczne płacenie z PaySafeCard niż w Polsce. Polacy za granicą, czy Ci w Polsce zainteresowani tą metodą płatności, mogą znaleźć np. bukmachera z Paysafecard.

Różne szacunki dotyczące Polaków za granicą

Liczba 21 milionów to taki najwyższy prawdopodobny szacunek Polaków za granicą. Możliwa jest liczba z zakresu około 18-21 milionów. Różnica w szacunkach wynika z przyjętych kryteriów oceny kwalifikowania kogoś do Polonii – czy chodzi o fakt urodzenia w Polsce, znajomość języka czy deklarowane pochodzenie. Ponadto niektóre kraje prowadzą tylko ogólne szacunki ludności, przez co trudno jest o bardzo dokładne dane. Wiele państw podaje niższą niż rzeczywistą liczbę Polaków mieszkających na ich terytorium. W krajach ościennych, zwłaszcza dawnego ZSRR, próbowano swego czasu zaniżać liczbę Polaków tam mieszkających i asymilować społeczność polską.

Polonia a język polski

Spośród tych około 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza Polską jedna trzecia to osoby urodzone i ukształtowane w Polsce, zaś pozostałe osoby mają jedynie polskie pochodzenie. Wykazują one różny stopień związania z polskością. Według szacunków około 12 mln z nich używa języka polskiego na co dzień, a 6 mln zna go jedynie w stopniu biernym.

Przyczyny i kierunki emigracji

Polacy emigrują już od ponad dwustu lat, głównie ze względów politycznych lub zarobkowych. W XIX wieku emigrowano po powstaniach narodowych w ramach tzw. Wielkiej Emigracji, głównie do Francji, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Wyjeżdżano także w czasie zaborów, uciekając przed represjami i szukając lepszych warunków życia. Ta emigracja zarobkowa ciągnęła się aż do roku 1939, a głównymi jej kierunkami były Francja, Belgia, Niemcy, USA, Brazylia, Kanada, Argentyna. Emigrowano także po II Wojnie Światowej z przyczyn politycznych – szczególnie emigracja solidarnościowa w latach 80. XX wieku. W czasie PRL wyjeżdżano także z powodów ekonomicznych, w tamtym czasie głównie do USA. Z kolei po 1989 roku głównym kierunkiem wyjazdów jest Wielka Brytania, która szczególnie po wstąpieniu do Unii Europejskiej w roku 2004 przejęła od USA pozycję Eldorado dla Polaków emigrujących zarobkowo. Inne popularne w XXI wieku destynacje wyjazdów to Irlandia, Niemcy, Austria, Belgia, a także wciąż USA i Kanada.

Największe skupiska Polonii na świecie

Obecnie największe skupiska Polonii to:

  1. USA z 10,6 mln Polaków, głównie w Chicago, Nowym Jorku, Detroit.

  2. Niemcy z 2,1 mln Polaków, najwięcej w dawnych Niemczech Zachodnich, Zagłębiu Ruhry, Berlinie, Hamburgu.

  3. Brazylia z około 1,9 mln Polaków, głównie w stanach Parana, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Sao Paulo.

  4. Francja z milionem Polaków, najwięcej w samym Paryżu i regionach północno-zachodnich.

  5. Kanada z około milionem Polaków, najwięcej w Toronto, Winnipeg, Vancouver, Montrealu.

Około miliona osób pochodzenia polskiego mieszka także w Wielkiej Brytanii, ale tu szacunki są bardzo różne i utrudnione z racji aktywnej emigracji zarobkowej – wiele osób wyjeżdża, wiele wraca.

Najbardziej „polskie” miasta za granicą

Jeśli chodzi o miasta to przoduje Chicago w USA – mieszka tam około miliona Polaków czy osób pochodzenia polskiego, co czyni to miasto drugim pod względem liczby Polaków na świecie, po Warszawie! Kolejne metropolie bardzo „polskie” to Zagłębie Ruhry, Nowy Jork, Londyn, Paryż, Toronto, Detroit, Kurytyba i Hamburg.

Anna K.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here