11 grudnia 2010 roku w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie odbyła się, zorganizowana przez Stowarzyszenie KoLiber debata poświęcona problemowi długu publicznego. Debata zorganizowana została w ramach projektu „Polska bez długu”. Zapraszamy do obejrzenia tej ciekawej dyskusji, w której uczestniczyli: Andrzej Sadowski – wiceprezes Centrum Adama Smitha oraz publicysta i pisarz, Rafał Ziemkiewicz. Dyskusję moderuje Stanisław Wojtera.


 

30 KOMENTARZE

 1. Polska nie ma zadnego dlugu. Zapisy w komputerach zachodnich bankierow-hosztalperow sa tyle warte co obietnice elektryka o 100 mln dla kazdego obywatela PRL-bis. Pojecie tzw. dlugu publicznego jest haslem wylacznie politycznym i nie ma nic wspolnego z realna gospodarka. Wszelkie dyskusje w tym temacie to bicie piany i temat zastepczy dla nierozumnej gawiedzi.

 2. Panie Marko, na chłopski rozum.
  Skoro się zobowiązaliśmy do spłaty jakiś pieniędzy to jednak znaczy, że mamy dług. To że wirtualny to inna sprawa, powinniśmy go spłacić dopóki jeszcze te wirtualne pieniądze są wirtualne, bo upadnie waluta a to jest kwestią czasu to będzie wtopa.
  Trzeba odpowiedzieć na pytanie gdzie ten dług jest zaciągnięty i jakie mogą być konsekwencje bankructwa kraju czyli odmowy spłaty?
  Czy te pieniądze zostaną nam umorzone?
  Ja szczerze w to wątpię.
  Nasz kraj kraj nie posiada obecnie żadnej karty przetargowej, pozostanie zostawiony na pożarcie. Ani wojska, ani cennych umiejętności, nie jesteśmy wogóle nikomu kto pożyczał nam pieniądze do niczego potrzebni za wyjątkiem zwrotu pieniędzy i spłaty odsetek.
  Więc najpewniej zostanie wymuszona na nas w razie potrzeby siłą spłata tych zobowiązań. Sprzedaż ziemi, jakieś bardzo negatywne ustępstwa w stosunku do zachodu na arenie międzynarodowej. Może zrzeczenie się części terytorium, może zrzeczenie się części obywateli, może zwykłe odebranie należności z prywatnego mienia obywateli. Każdy po równo.
  A może na się wyślą nas na obcą wojnę, w ramach zadośćuczynienia naszego pasożytnictwa na ich kapitale.
  Tego nie wie nikt. Zależy kiedy nasz kraj upadnie i jakie będą mieli w związku z tym największe korzyści nasi wierzyciele. Najpewniej wprowadzą nam wszystko po trochu.
  Wyszło na to że przegraliśmy w karty majątek, bo graliśmy z zawodowcem a nie znaliśmy zasad.

 3. Panie Heh, niech Pan zobaczy, ze nie jestem juz jedyny, ktory wie o co chodzi…

  NIE MUSIMY SPŁACAC DŁUGU OPARTEGO NA OSZUSTWIE I MANIPULACJACH OD 1913 r.PRZEZ ROTSCHILDÓW,ROCKEFELERÓW I INNYCH GADOW. DO KRYMINALU ICH!!!!!! Obudzmy sie !!!@!”

 4. Panie Kamil panskie pomysly na Vincenta, zwanego ministrem, to jest dopiero WITZ stulecia. Czekam(y) na kolejne objawienia panskiego geniuszu polityczngeo, bo o gospodarce masz pan pojecie jak slepy o kolorach..

 5. nie mozna pozyczyc tego co nie istnieje
  wiec caly dlug jest falszem – wytworzeniem „dlugu” z nie istniejacego pieniadza – za kraty z pozyczkodawcami , pozyczyli nam cos czego wogole nie maja i nigdy nie mieli by przejac to co ma wartosc ziemie , drzewa , lasy
  pieniadz w swojej definicji to tylko srodek wymiany towarowej – jakim cudem pozyczkodawca ma wielokrotniwe wiecej papierka niz wartosc calej materialnej ziemii?
  nie wolno splacac zadnych dlugow to popiranie banksterki majacej za zadanie przejac realna towarowosc spoleczenstw

 6. zrozmmy ze spalcajac wirtualbne zadluzenie stajemy opo stronie zaplanowanego i skutecznie przeprowadzanego zniewolenia narodow – obudzcie sie ludzie a nie dywagujecie jak splacic .
  zastanowmy sie najpierw co splacacamy ,komu i za co ? oni drukuja papier pozyczaja nam
  rownie dobrze sami mozemy drukaowac papier i im oddawac nawet jeden papierek z napisem 300 bilionow podpisac go NBP i miec wywalone na ich „wierzytelnosc”
  nie isteniej taka moc ktora ma pieniadza wiecej niz towarow na ziemii lacznie z wartoscia samej ziemii – samo uswiadomienie sibuie tego faktu sprawia ze doskonakle widzimy ze splacamy zmanipulowane przejecie

 7. uswiadomienie sobie skad sie wziął i po co zostal sworzony pieniadz bez pokrycia
  prowadzi do uswiadomienia sobie prostego faktu
  – ktos wymyslil gre i wprowadzil graczy do gry w ktorej postanowil wszystkich wydymac , w momencie kiedy poznalismy zasady gry nie mozemy mowic no coz gralismy wiec musimy gre skonczyc chocby w chorą mysl prowadzacego gre
  nie!- kiedy w kartach sie zauwaza oszusta to obcina sie mu oszukajaca reke a nie gra dalej z oszustem az do przegrania ostatnich gaci

 8. repudiować i tyle. czy to dług uczciwy czy nie, repudiacja ma jedną zaletę – już nikt nam więcej nie pożyczy – i o to chodzi, cel jakim jest zakaz życia za pieniądze dzieci i wnuków będzie zrealizowany. pytaniem zasadniczym będzie czy Polska będzie wtedy w stanie obronić walutę, kiedy na świecie wszyscy będą się jej gremialnie pozbywać. Dlatego w międzyczasie trzeba wprowadzić albo parytet surowcowy lub przemysłowy (tyle, że Polska nie ma przemysłu ciężkiego i nie ma jak tego zrobić).

 9. Fajnie, tylko, pomijając już ewentualną kwestię interwencji zbrojnej, może to zupełnie pozbawić nas na pewien okres czasu (być może długi) inwestycji zagranicznych, a te są bardzo ważnym czynnikiem.
  Co do parytetu surowcowego, jak najbardziej tak i to niezależnie od pozostałych kwestii. Najlepiej, żeby była to mieszanka surowców. Wtedy waluta będzie nie do ruszenia, bo jeżeli ktoś chciałby robić z nią poważne kombinacje na arenie międzynarodowej, musiałby zacząć kombinować z różnymi surowcami, a koszty tego prawdopodobnie przekroczyłyby zyski.

 10. Ciekawa jestem czy ktoś przeprowadził chociaż szacunkowe wyliczenia ile pieniędzy zostałoby w naszym budżecie, gdybyśmy nie musieli wpłacać różnych haraczy czy to do UE, czy to do innych międzynarodowych, często dla nas niepotrzebnych, organizacji? Czy wówczas nie wystarczyłoby nam przypadkowo na niejedną inwestycję bez oglądania się na zachodnich inwestorów?
  A powracając do wirtualnych długów, też jestem zdania, że ten, kto obraca wirtualnymi kwitami tworzy równie wirtualne długi. Chcę zwrócić uwagę na jeszcze jeden poważny dług: żądanie zapłaty 60 mld za utratę w czasie wojny, wywołanej przez Niemcy, majątków żydowskich. Wygląda na to, że będziemy musieli zrobić ściepę. Oby wirtualną.

 11. Niestety w narodach arabskich następuje gwałtowne łączenie pod islamską flagą i tylko patrzeć ja z Ziemi Świętej naród izraelski będzie wyganiany ok.10 milionów ludzi i gdzie zostanie umieszczony? W POLSCE!!!! Ale przecież nie na gołej ziemi ale na tych 65 miliardów dolców. Ile to będzie na jednego Izraelczyka? Witaj Judeopolonio, projekcie jeszcze z XIX wieku.

 12. Jak przekonać razwiedkę do polskiego interesu narodowego, do jego obrony, a co za tym idzie do wyniesienia do rzeczywistego rządu elit patriotycznych i realnie broniących Polski – Narodu i Państwa? Co robić albo czego nie robić, aby razwiedka zmieniła się i stała polską siłą patriotyczną? Bo to kadry decydują. Kadry oczywiście oficerów prowadzących.

 13. jak przekonac rozwiedke?
  najpierw trzeba przekonac ludzi , wielu ludzi do swiatowej rozwiedki bo jak dotychczas to funkcjonuje osmieszanie myslacych – pod pretekstem teoretykow spiskowych . Najpierw nalezy uswiadomic spoleczenstwo ze wysmiewa swoja niewiedze a nie jakich teoretykow spisku a kiedy smiech zamilknie to wowczas bedzie mozna razem zaczac dumac co z tym zrobic bo jak narazie to nie ma z kim nawet podumac , wokol sami usmiechnieci niby debile smiejacy sie do pudla zajmujacego mysli malyszami kubicami tanczacymi , spiewajacymi i zbijajacych baki z gwiazdami na niebie

 14. + mocno agitowac za akcją anty euro- bo kiedy pozbedziemy sie prawa do dystrybuowania wlasnej waluty to stracimy ostatnia mocną mozliwosc splaty zadluzenia
  Dopuki mamy wlasny złoty to ile nie bylby wart jest nasz wlasny , mamy wlasne prawa do jego wydawania i nim mozemy w kazdej chwili jako papierem wartosciowym splacic kazdego a ile ten zloty jest wart to juz nie takie istotne bo zawsze mozemy wydrukowac dowolna ilosc by nim splacic, po wprowadzeniu Euro nie bedziemy mieli takiej opcji i zamiast papieru trzeba bedzie splacac realnym towarem na przylkad ziemią czy lasami

 15. Jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu „Kredytu Społecznego”. Jest to jedyna droga aby nie zostać niewolnikami międzynarodówki lichwiarskiej.

 16. Polska długo będzie topić się w długu,tak długo aż w końcu z takimi przestanie się rozmawiać:
  http://gornictwo.wnp.pl/2-marca-gornicze-zwiazki-beda-dyskutowac-z-klubem-parlamentarnym-pis,133786_1_0_0.html
  Zdumiewające,że UPR(Jozwiak) głosem Pana Chojeckiego popiera PIS a PIS rozmawia z „wolnorynkowymi” związkami zawodowymi,poplątanie z pogmatwaniem!!
  To byłaby koalicja-np.Pan Jozwiak mówi należy obniżyć podatki,zreformować prawo pracy,wyrównać wiek emerytalny-sprawiedliwie społecznie skoro jest przymus to niech każdy tak samo i tak długo(górnik lepszy od piekarza?)na to Przewodniczący ZZ mówi,że to wyzysk w biały dzień!podatki wysokie być muszą ponieważ my musimy mieć kasę na dopłaty z budżetu,inni robić muszą dłużej byśmy mogli wcześniej przechodzić na emerytury…ciekawa ta mieszanka UPR(Jozwiak głosem Chojeckiego)+PIS koalicja jak ulał.Należy wszystko zrobić by PIS UPR zatwierdził,może maile by tak powysyłać do nowego blogera Pana J.K. lub jego bratanicy?

 17. Polski dług zostanie zamieniony na polskie zasoby a największe z nich to węgiel, którego posiadamy najwięcej w Europie i np. od dostaw węgla koksującego i koksu polskiego jest uzależniony cały przemysł hutniczy w Europie. Drugim źródłem dostaw dla przemysłu europejskiego były Chiny ale z eksportera stałe się importerem.

 18. a tu z kolei przekonanie o wielkości i niezbywalności Polski w świecie… przecież nawet Polakom nie opłaca się tego koksu wydobywać?!

 19. Koksu się nie wydobywa tylko przetwarza z węgla koksującego. Wydobycie węgla jest zawsze rentowne natomiast to w jaki sposób jest pokazywane z bilansach jest uzależnione od polityki fiskalnej danego państwa. W Polsce to wydobycie jest opodatkowane w każdy możliwy sposób włącznie obecnie z emisją co2.
  Bez koksu nie ma stali bez stali nie ma właściwie nic w obecnym świecie przemysłowym.
  Zresztą koks jest też używany w przemyśle chemicznym, cukrowniczym, wapienniczym, cementowym.
  Obecnie w Mongolii inwestuje się olbrzymie pieniądze bowiem są tam złoża tego typu węgla.

 20. Panie Kisiel kiedy przyszlo do merytorycznej dyskusji jedyne cos pan potrafil wystekac to buhahaha i puscic pare bONkow. Niech pan wreszcie spojrzy krytycznie na swoja naiwnosc i totalna niewiedze gospodarcza i albo wezmie sie do roboty albo – po prostu – zamknie.

 21. Ktos napisal:
  „Niedogodnosc obecnego systemu finansowego, w którym to, czy coś zostanie
  wykonane czy nie, zależy od tego, czy są pieniądze, a nie od tego, czy
  jest wola ludzka i materiały potrzebne do wykonania tego czegoś.
  Wszystko to wina światowej oligarchii finansowej, trzymającej cały
  świat w kajdanach niewoli.
  Musimy się od nich uwolnić wprowadzając KREDYT SPOŁECZNY.
  KREDYT SPOŁECZNY to system finansowo-ekonomiczny „wynaleziony” przez
  szkockiego inżyniera C.H. Douglasa w 1918r. Najważniejsze w nim jest to,
  że prawo do tworzenia pieniędzy zostaje odebrane prywatnym bankierom i
  oddane w prawowite ręce, czyli społeczeństwu.
  W obiegu powinno być dokładnie tyle środków płatniczych, by można
  zakupić wszystko, co jest zaoferowane do zakupu.
  W Kredycie Społecznym nie ma potrzeby istnienia podatków, gdyż jeśli
  jest jakaś potrzeba, są środki fizyczne, to znajdą się pieniądze na
  pokrycie wytworzonych dóbr.
  Znika pojęcie budżetu. Znika ubóstwo, gdyż każdy obywatel od
  narodzenia, aż do śmierci (niezależnie, czy pracujący, czy nie)
  otrzymywałby tzw. dywidendę narodową pozwalającą na zaspokojenie
  podstawowych potrzeb.
  Nie ma też zjawiska inflacji, gdyż istnieje wewnętrzny mechanizm jej
  zapobiegania – dyskonto.
  Wszystko to, i nie tylko, możemy mieć, jeśli uwolnimy się z niewoli
  bankierów i odbierzemy im monopol na tworzenie oprocentowanego długu, za
  każdym razem, gdy „miłościwie” zgodzą się wrzucić w obieg trochę
  gotówki, której ciągle jest zbyt mało.”

 22. „W obiegu powinno być dokładnie tyle środków płatniczych, by można
  zakupić wszystko, co jest zaoferowane do zakupu.”
  a ja dalej swoje: hahahahahaha!

 23. Polska Jest Nie najważniejsza!!Cudów nie ma, POzostaje tylko ściema!!
  Fircyk Donald bez krępacji, Cud obiecał POlskiej nacji. Trafnie uznał: lud to kupi, bo jest ciemny, mocno głupi. W PeO młodzież uwierzyła. Do urn wartko POdążyła. I we Wronkach i w Pułtusku. Dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie, jest nadzieja. Naród wybrał czarodzieja. No i w końcu stał się cud. Był Chlebowski i Drzewiecki z Sobiesiakiem, czary mary są afery, wyszedł SMRÓD. Bezrobocie z POdatkami jak gruźlica pnie się w górę, Rosną ceny i zarobki platformianych urzędasów, Z Unii forsa POgrzebana, Kolej polska zacofana, Autostrady zawalone, Służba zdrowia dogorywa. Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają, Chamy z PSLu, bez Hitlera więc do Rajchu za robotą swoje biedne dzieci gnają, Platformersi z lewusami ustawowo narkotyki miękkie wprowadzają, Za co kasy na wybory z Wołomina i Pruszkowa od gangsterów fuul dostaną. W WOŚP Orkiestrze nastolatki, zluzowane POlskie świnki, Swoje młode ciała dają, POjebańcy z SLD krzyż, patriotyzm wyśmiewają, Gejów lesby i złodziei z POprawności, jewropejsko wspomagają, z TVP, IPNem i TV Trwam ostro grają, A SBcy z agentami brudne łapy w PRLu zanurzone zacierają. Biedna nasza Polska cała, cudotwórców se wybrała. Naród płacze, klnie i szlocha. Donek ludu już nie kocha. Ci co cuda ogłaszali, wrednie naród oszukali. Ci co w cuda uwierzyli, se kłopotów przysporzyli. Wiersz jest dobry ale nie mój. Przepraszam autora za moje w nim zmiany i pozdrawiam!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here