Fundacja „Projekt Łódź” serdecznie zaprasza na oficjalną prezentację Indeksu Wolności Gospodarczej 2009, której gościem specjalnym będzie ambasador Tery Miller, redaktor tegorocznej edycji Indeksu.  Wydarzenie odbędzie się w czwartek 19 lutego br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (Aula I, budynek C, al. Niepodległości 128) o godz. 10:00.
Organizatorem prezentacji jest Fundacja „Projekt Łódź”, Adriatic Institute for Public Policy, the Heritage Foundation oraz the Wall Street Journal.
Wstęp będzie odbywał się na podstawie imiennych zaproszeń. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności (R.S V.P: Marta Wawrzeniecka (22)638 09 86 m.wawrzeniecka@mmt.net.plTen adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ).
Indeks Wolności Gospodarczej (IEF), to opracowywany przez Heritage Foundation (wspólnie z Wall Street Journal) jeden z najbardziej znanych na świecie wskaźników wolności gospodarczej poszczególnych państw. Ogłaszany jest rokrocznie od 1995 roku. Autorzy raportu definiują wolność gospodarczą jako brak przymusu rządowego lub ograniczeń w sferze produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr i usług poza niezbędną konieczność.
Wskaźnik wolności gospodarczej budowany jest w oparciu o analizę 50 zmiennych podzielonych na 10 kategorii wpływających na wolność gospodarczą takich jak: polityka handlowa, obciążenia podatkowe, wielkość sektora publicznego, swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, polityka monetarna, przepływ kapitału i inwestycje zagraniczne, bankowość i finanse, ochrona praw własności, ograniczenia rynku pracy oraz poziom korupcji. Każdemu państwu przyznawana jest punktacja w poszczególnych kategoriach i w ten sposób opracowany jest ranking najbardziej i najmniej wolnych państwa świata. Zależnie od wyniku punktowego, państwa są dzielone na 4 kategorie: Wolny, W zasadzie wolny, W zasadzie bez wolności i Bez wolności. W tegorocznym Indeksie ujęto 179 państw. Polska została sklasyfikowana na 82 pozycji.
Autorzy Indeksu ukazują powiązanie między wolnością gospodarczą a wzrostem dobrobytu i poziomem zamożności poszczególnych państw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here