Popełnienie przez lekarza błędu w sztuce medycznej rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w życiu pacjenta i jego rodziny. Nie raz konieczność stałego leczenie bardzo drogimi technologiami medycznymi, stała rehabilitacja, utrata pracy i konieczność zupełnej zmiany stylu życia rujnują portfele nawet bardzo zamożnych pacjentów.

Sytuacja ta jest jeszcze bardziej dramatyczna, gdy dotyczy osób niezamożnych – nie posiadających znaczących oszczędności, czy stałego źródła dochodu. Oczywiście tragedię, która dotknęła pacjenta przez błąd lekarza ciężko wycenić, tym bardziej, że żadna suma pieniędzy nie jest w stanie wynagrodzić doznanej szkody. Jednak szkoda wyrządzona błędem lekarza niesie ze sobą konkretny uszczerbek nie tylko na zdrowiu pacjenta, ale również w jego majątku. W takim razie jak dochodzić swoich praw? Co zrobić, aby uzyskać stosowne odszkodowanie za popełniony błąd medyczny?

Resekcja zdrowej nerki 

Wydawać by się mogło, że tego typu błędy współcześnie już się nie zdarzają. Zaawansowana technologia, obecność wielu specjalistów i członków personelu na sali operacyjnej oraz konieczność wykonania wielu badań przedoperacyjnych eliminuje możliwość tak dramatycznej pomyłki. Niestety rzeczywistość jest inna – tego typu błędy zdarzają się rzadko, ale niestety ich skutki są tragiczne dla zdrowia pacjenta. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z ogromnego znaczenia nerek w funkcjonowaniu organizmu. Jak zauważa specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym nerki są niezwykle ważnym narządem w organizmie człowieka. Odpowiadają m.in. za usuwanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, regulację objętości płynów ustrojowych, czy produkcję witaminy D3 niezbędnej dla odpowiedniej budowy układu kostnego. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie poważnie zaburza pracę organizmu i jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Poza tym wycięty organ z różnych względów nie może być ponownie wszczepiony do organizmu. Człowiek może żyć z jedną prawidłowo funkcjonującą nerką, jednak w sytuacjach, gdy lekarz pomyli organy podlegające operacji najczęściej pozostawiona w organizmie nerka nie jest w stanie zastąpić usuniętej. Stąd też błąd polegający na usunięciu zdrowej nerki zawsze powoduje znaczne szkody na zdrowiu pacjenta, a nawet może prowadzić do jego śmierci. Skutki takiej sytuacji są zależne od wielu czynników, stąd też ich wpływ na zdrowie organizmu może być różnorodny. Co więc zrobić w sytuacji, gdy  po wybudzeniu się po operacji nasz stan nieodwracalnie się pogorszył?

Dochodzenie odszkodowania od szpitala

 Zgodnie z prawem każdy – a więc także lekarz – kto wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Naprawienie szkody najczęściej następuje w formie wypłaty odpowiedniej sumy pieniędzy. Szpitale, jako podmioty wykonujące działalność leczniczą zobowiązane są do zawarcia umowy ubezpieczenia obejmującej szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielania. Stąd też w przypadku pozwania szpitala za popełniony w nim błąd w sztuce medycznej w sprawie wystąpi także zakład ubezpieczeń, z którym placówka ma podpisaną umowę. Wysokość świadczenia odszkodowawczego zależy od wielu czynników, jednym z podstawowych jest rozmiar wyrządzonej szkody. Niestety wygranie sprawy, w której sąd przyzna wysokie odszkodowanie od szpitala nie jest łatwe. Po stronie pozwanego zawsze występują towarzystwa ubezpieczeniowe korzystające z pomocy wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny odszkodowań. Dlatego przed rozpoczęciem tego typu sprawy warto skorzystać z pomocy kancelarii zajmującej się dochodzeniem odszkodowań za błędy w sztuce medycznej.
 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here