Minister finansów Jacek Rostowski zasugerował Radzie Polityki Pieniężnej, iż przy swoich kolejnych decyzjach dotyczących polityki finansowej powinna uwzględnić ostatnie dane GUS i rozważyć obniżenie stóp procentowych. Zdaniem Rostowskiego może to pozytywnie wpłynąć na ożywienie gospodarcze.

Przypomnijmy, że w piątek 18 stycznia br. GUS ogłosił dane z polskiej gospodarki, z których wynika, że produkcja przemysłowa spadła o prawie 11 procent w skali roku. Ministerstwo Finansów, tego samego dnia wydało komunikat, w którym przyznało, iż spodziewało się takiego wyniku. Dziś, minister Rostowski stwierdzi, że dane GUS „są zgodne z oczekiwaniami”, a w drugiej połowie roku polska gospodarka zacznie przyspieszać. Ostatnie dane GUS nie są – według ministra finansów – „dramatycznym tąpnięciem”, a druga połowa roku będzie pod znakiem wyraźnego odbicia.
Szkoda, że w cytowanej przez agencje prasowe wypowiedzi ministra Rostowskiego nie podano, z jakich przesłanek wypływa jego optymizm. Może i nam zrobiłoby się wówczas lżej na sercu.
PSz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here