Każdy przedsiębiorca, przynajmniej na początku, liczy każdy grosz. Chce zaoszczędzić na wszystkim, ponosząc małe koszty związane z własną działalnością. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Próba oszczędzania może w niektórych przypadkach pociągnąć za sobą jeszcze większe koszty. Mowa o samodzielnie prowadzonej księgowości. W tym przypadku działanie na własną ręką nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto postawić na solidną i profesjonalną firmę zewnętrzną.

Biuro rachunkowe- oszczędność i wygoda

Własna działalność to mnóstwo obowiązków, które niekiedy pochłaniają bardzo dużo naszego cennego czasu. Wie o tym każdy pracownik dobrego biura rachunkowego. Szczególnie początki są bardzo trudne i wymagają od nas dużego zaangażowania. Zlecając prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Rozliczenia związane z własną działalnością mogą przerosnąć możliwości niektórych przedsiębiorców. Zastanówmy się, czy nie warto czas spędzony nad stertą rachunku spożytkować w inny sposób. Z pewnością jest wiele innych obowiązków, którymi musisz zająć się sam.

W przypadku księgowości można ją zlecić dla biura rachunkowego. Kolejnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest oszczędność pieniędzy. Nie znając się na rozliczeniach, możemy popełnić wiele błędów, co w konsekwencji może skutkować długimi i częstymi wizytami w urzędzie skarbowym. To co również należy podkreślić to spokój i bezpieczeństwo, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i funkcjonuje, jak w szwajcarskim zegarku. Polecając nasze finanse specjalistom, mamy pewność, że są one w dobrych rękach. Sami moglibyśmy nie poradzić sobie z wyzwaniem, jakim są chociażby zmieniające się przepisy. Solidny księgowy jest na bieżąco z wdrażanymi zmianami. Nasz ograniczony czas może nie pozwolić na to, aby śledzić wszystko, co dzieje się w branży rachunkowej.

Dobry księgowy – wybierz mądrze

Obecnie na każdym kroku można spotkać się z ofertą biur rachunkowych lub prywatnych księgowych. Wybór jest tak duży, że czasami bardzo trudno jest nam podjąć odpowiednią decyzję. Księgowy powinien być naszym doradcą, partnerem biznesowym. Powierzamy w jego ręce nasze finanse, czyli całą naszą działalność. W wyborze musimy zatem kierować się nie tylko intuicją, ale przede wszystkim rozsądkiem. Co należy wziąć pod uwagę?
 

  •     Kompetencje – jest to podstawowe kryterium, którym powinniśmy się sugerować, poszukując wykwalifikowanego księgowego. Należy sprawdzić, czy dana osoba posiada stosowne kwalifikację oraz imienny certyfikat wystawiony przez Ministra Finansów. Powinna ona posiadać wiedzę z zakresu prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych oraz rachunkowości. Bez takiej znajomości nie można mówić o dobrym partnerze biznesowym.
  •     Bezpieczeństwo – jak już wspomniano, w ręce księgowego przekazujemy pieniądze naszej firmy. Nie możemy mieć żadnych wątpliwości oraz obaw, że dana osoba zarządza nimi w sposób odpowiedzialny i kompetentny. Potencjalny partner powinien przedstawić swoją polisę ubezpieczeniową oraz wykazać zdolność do zachowania tajemnicy handlowej.
  •     Doświadczenie – wiedza teoretyczna to jedno, zaś praktyka to zupełnie odrębna kwestia. Oczywiście nie można tych dwóch sfer rozpatrywać osobno. Nasz partner biznesowy oprócz stosownych kwalifikacji potwierdzonych stosownymi dokumentami oraz certyfikatem, musi wyróżniać się wieloletnim doświadczeniem. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że poradzi sobie w każdej sytuacji i pomoże w kryzysowych chwilach naszej firmy rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy.
  •     Dostępność i komunikatywność- z naszym księgowym powinniśmy być w stałym kontakcie. Naturalną kwestią jest to, że nie zawsze mamy możliwość bezpośredniego kontaktu. Istnieje jednak wiele form komunikacji, takich jak mail czy telefon. Warto jest skorzystać z tych opcji w celu dostarczania księgowemu bieżących informacji. Przedsiębiorca oraz partner biznesowy muszą zadbać o zautomatyzowanie przekazywania danych pomiędzy systemami, to znacznie usprawni cały proces. Nie można również zapominać o tym, że księgowy powinien wykazywać się umiejętnością przekazywania informacji. Nie wszyscy znają prawo podatkowe oraz posiadają wiedzę z zakresu rachunkowości. Partner jest odpowiedzialny za kontrolowanie obowiązków płatniczych oraz pilnowania terminów.
  •     Cena i koszty związane z prowadzeniem księgowości- nie jest tajemnicą, że taka usługa nie należy do najtańszych. Wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów przez firmę. Jednak ta usługa jest warta swojej ceny. Tanie biura rachunkowe mogą nie do końca wykazywać się tak dużą kompetencją, jak byśmy tego oczekiwali. Często ograniczają swoją odpowiedzialność i wymagają od nas wnoszenia dodatkowych opłat za usługi wymagającego od nich większego zaangażowania.

Samodzielne prowadzenie księgowości to duże ryzyko. Niektóre firmy rzucają się na głęboką wodę i same próbują swoich sił w rozliczeniach. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. W Twoim interesie leży dbanie o rozwój firmy, swoich pracowników oraz doskonalenie swoich usług. Prowadzenie księgowości pozostaw tym, którzy znają się na tym tak dobrze, jak Ty na swojej pracy.