Film Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego
Realizacja: Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski
Producent: Film Open Group Sp. z o.o.
Emisja: TVP 1, poniedziałek 26 kwietnia, godz. 20.25
Czas: 90 min
Redaktor prowadzący: Artur Bazak, Redakcja Publicystyki TVP 1
„Solidarni 2010” to zapis nocnych rozmów Polaków na Krakowskim Przedmieściu Warszawie oraz w Krakowie podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej. Dokumentalistka Ewa Stankiewicz oraz publicysta Jan  Pospieszalski w ciągu 9 dni żałoby narodowej prowadzą rozmowy z wieloma Polakami. Jest to świadectwo żywej, autentycznej, przejmującej dyskusji  narodu, który zebrał się w Warszawie i w Krakowie, aby rozmawiać o przyszłości Ojczyzny, o znaczeniu ofiary Katynia i Smoleńska, o Polsce  tu i teraz.
Film „Solidarni 2010” jest bezprecedensową w historii Telewizji Polskiej dokumentalną formą rejestracji stanu ducha Polaków w trakcie wielkiej żałoby po ofiarach tragedii w Smoleńsku 10 kwietnia. To obraz Polski,  która objawia inną twarz Polski – zadumaną, refleksyjną, ale także patriotyczną i autentyczną w swojej rozpaczy, żalu, smutku i nadziei.  Twarz wielkiego narodu.
Telewizja Publiczna miała w tych dniach niepowtarzalną szansę oddać  Polakom głos. Badania oglądalności stacji telewizyjnych z ostatnich dni nie pozostawiają żadnych wątpliwości: TVP 1 jako jedyna antena w Polsce  pozwalała Polakom uczestniczyć w tragedii narodowej, godnie ją przeżyć oraz wyjaśnić znaczenie i symbolikę tego, co się wydarzyło w Katyniu,  Smoleńsku i w Warszawie. Polacy odnajdują się w przekazie zaproponowanym przez TVP 1. Film Ewy Stankiewicz oraz Jana Pospieszalskiego wpisuje się  w oczekiwania naszych widzów.
Autorzy:
Ewa Stankiewicz – (ur. 6 czerwca 1967 w Wrocławiu) – polska reżyser i  scenarzystka filmowa. Ukończyła reżyserię łódzkiej filmówki oraz  polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka nagradzanych reportaży  telewizyjnych i radiowych. Autorka (wspólnie z Anną Ferens) słynnego dokumentu „Trzech kumpli”. Wyreżyserowany wraz z Anną Jadowską film  Dotknij mnie, zrealizowany na podstawie napisanego wspólnie scenarius za,  uzyskał w 2003 nagrodę główną w Konkursie Polskiego Filmu Niezależnego  na XXVIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureatka (wraz  z Anną Ferens) Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory 2008, w  kategorii DetonaTOR – dla autora najgłośniejszego i najbardziej  spektakularnego materiału (film „Trzech Kumpli”). Nagroda im. Andrzeja  Woyciechowskiego w 2008 roku (wraz z Anną Ferens) za film „Trzech  Kumpli”. Laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa za 2008 rok w kategorii  „twórca w mediach”. Filmografia: Dywizja marketing (1997) ,Znajomi z widzenia (2001) ,Panienka z okienka (2001) , Dotknij mnie (2003) ,  Trzech kumpli (2008) ,Nie będziesz wiedział (2009)
Jan Pospieszalski – (ur. 29 stycznia 1955 w Częstochowie) – muzyk,  aranżer i kompozytor, publicysta, autor programów radiowych i  telewizyjnych. W telewizji publicznej w latach 1994-1997 realizował i  prowadził program Swojskie klimaty, opracował także kilka telewizyjnych  widowisk muzycznych, m.in. Henryk Mikołaj Górecki – Spotkanie. Po  likwidacji cyklu Swojskie klimaty w 1997 (wkrótce po dymisji prezesa  Wiesława Walendziaka) był m..in. współtwórcą telewizyjnej kampanii  wyborczej AWS, a następnie dyrektorem artystycznym sieci katolickich  rozgłośni radiowych „Plus”, skąd odszedł w lipcu 2001 wobec planów  zmiany profilu sieci przez nowego inwestora. Od 2001 organizował  koncerty z okazji Dnia Papieskiego w Teatrze Wielkim. Od 2001 pracował w  katolickiej TV Puls, gdzie prowadził Studio Otwarte. Od 2004 do 2009  prowadził w TVP2 program publicystyczny Warto rozmawiać. Od 2009 w TVP  1.
PSz

18 KOMENTARZE

 1. Wspaniala inicjatywa i znakomity pomysl! Fragmenty widzialam, unikalne wzruszajace momenty zachowane na tasmie filmowej..
  Serdeczne podziekowania dla Panstwa.
  Czekam z niecierpliwoscia na film. Pozdrawiam z kraju tulipanow, Ewa

 2. Czy jeszcze mieszkamy w Polsce? Kwaśniewski z lewicą od dawna wmawiali Światu, że ziemia katyńska jest przeklęta, ale nie oni komuniści co przez kilkadziesiąt lat tą ziemię w morzu polskiej krwi niewinnej kąpali, w radzieckich kazamatach i w PRLu. Nazywanie Katynia uświęconego polską krwią miejscem przeklętym, w obliczu narodowej tragedii, jaką była ponowna tragiczna śmierć pod Katyniem, tylu wybitnych Polaków z prezydentem państwa na czele, to wyjątkowo wyrafinowana i cyniczna manipulacja komunistyczna. Jest ona podobna do PRLowskiego kłamstwa katyńskiego, przypisującego to ludobójstwo Niemcom. Określanie zbrodni komunistycznej jako „pomordowanych przez nie wiadomo kogo na wschodzie” czy inne socjotechniczne sztuczki lewicy brzmią fałszywie i POdobnie obłudnie. Krzyczącej prawdy o komunistycznej zbrodni w Katyniu nie da się ukryć tak jak nazistowskiej zbrodni holokaustu. Boją się jej jak ognia ci sami postkomunistyczni politycy, publicyści i dziennikarze w Warszawie oraz w Moskwie, co tę okrutną prawdę latami mordowali. W WSI 24 z obrzydzeniem i pogardą wypowiadają się coraz śmielej o wielkiej chrześcijańsko-patriotycznej manifestacji Polaków w czasie żałoby narodowej dla 96 Polaków, co zginęli 10 kwietnia pod Katyniem. Tym faryzeuszom zupełnie nie przeszkadza coroczna patriotyczna manifestacja żywych z Oświęcimia, której nigdy by nie ośmielili się nazwać pogardliwie świętem trupów, jak określiła Olga Lipińska w WSI24 nasze Polskie Święta Narodowe i manifestacje zwykłych ludzi dla pomordowanych. Bo takich jak oni zniesmaczają tylko Polskie apele dla poległych bohaterów. I ci sami obłudnicy najchętniej gardzą tą Solidarnością, która utożsamia się braćmi Kaczyńskimi, z krzyżami chrześcijańskimi i z moherowymi beretami. Prezes IPN Kurtyka, za odkrywanie prawdy o komunistycznych zbrodniach o SBkach i TW był za życia także zaciekle atakowany. Obecny skok na IPN PO śmierci Kurtyki przez SLDowców z PO i PSLem, POkazuje ich prawdzie oblicze.

 3. Niestety lech kaczyński podpisał Traktat Lizboński i przypieczętował utratę suwerenności przez nasz kraj. To taki XXI wieczny król poniatowski stanisław z XVIII wieku. Polska zaczęła się od 10.IV.2010 poświęcać jak to przewidział w jednym ze swych genialnych artykułów Pan Stanisław Michalkiewicz. Taką rolę wyznaczyli nam starsi, mąrzejsi i jewropejczycy. I ta katastrofa poto została zrobiona.

 4. A wiec Pan Pospieszalski i Pani Ewa Stankiewicz widzą tą kampanię pod znakiem błota i rozłamu Polaków na Prawdziwych Partiotów i Tych Złych. Szkoda, bo myślałam, że po takiej tragedii Polacy będą mogli poczuć jedność. Ale komuś zależy bardziej na rozłamie… :'(

 5. Oglądałam z zapartym tchem. Panie Janku i Pani Ewo, dziękuję Wam za ten dokument. Ku pokrzepieniu serc i aby prawda zwyciężyła. Jako odtrutka na propagandę nienawiści. Dziękuję. I życzę dużo sił i wytrwałości. Pozdrawiam bardzo serdecznie.

 6. Czy będzie można obejrzeć dokument jeszcze raz i gdzie? Czy jest również w internecie? Chciałabym, żeby obejrzała córka, która uważa, że wartość Prezydenta mierzy się jego wzrostem. Wstyd mi za nią i za resztę Polaków.

 7. Pani Alicjo ja mam 17 lat i mam zupełnie inne zdanie niż pani córka. Postaram się ten film jak najszybciej i dla siebie i dla Pani zdobyć. Mój nume gg 807229 i poczta kkam93@gmail.com . Proszę mi na gg albo na pocztę podać pani numer gg albo chociaż mail i gdy tylko będę miał ten film to powiem pani skąd można go pobrać;))

 8. Jestem pod ogromnym wrażeniem po emisji filmu.
  Ukazaliście Państwo autentyczną, szczerą postawę Polaków.Tych dla których wartości: prawda, patriotyzm mają jeszcze znaczenie.

 9. Przezylismy tydzien zaloby to byla dla Polakow lekcja Solidarnosci jakiej nie przezyli od lat 80-tych.Wczorajszy film pana Pospieszalskiego ukazal mysli Polakow i ich madrosc a ja myslalam ze nasz narod zamienil sie w barany Wlasciwie wszystko zostalo powiedziane wszystkie moje mysli bo ja jako nieliczna w rodzinie nie dalam sie zwiesc Mediom . Jest pare dni po zalobie a wszyscy dziennikarze wrocili na stara melodie . Mam nadzieje ze Polacy okaza swoja solidarnosc przy najblizszych wyborach i odwroca Media

 10. Ten film to krzyk o prawdę. Prawdę o tej tragedii i o milczeniu mediów. Bardzo mnie cieszy, że pokazaliści ludzi ich opinię. Dziękuje wam za to i chciałabym w jakiś sposób go ściągnąć a żeby pokazać całej rodzinie i ludziom, którzy żyją w szkalowaniu innych że tak nie można. Niech prawda i dobroć zwycięży pokażmy to w wyborach.

 11. Hmm dużo sie tu pisze o podłych mediach ale te publiczne należą przecież do PiS. Wypowiedzi ludzi w dokumencie to nie zdanie WSZYSTKICH Polaków, to zdanie przerażonej, opanowanej teorią spisku, zastraszonej grupy ludzi, ja oraz wiele osób które znam do nich nie należą. Film zachowajcie moi drodzy przedmówcy dla potomnych jako dowód propagandówki (mało udany) Boję się ludzi z filmu p. Pospieszalskiego

 12. do SF-B52! Zgadza się katastrofa została zrobiona, jak rozumiem SF-B52 napisał, że to był zamach lecz innymi słowami. Trzeba rozumieć troszkie niuasy i przenośnie.

 13. tak, a najlepiej dokombinować sobie całą teorię spiskową – powodzenia w poszukiwaniu „przenośni i niuansów”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here