Grecka sielanka trwała długo, jednak obecnie Grecy muszą zacisnąć pasa. Nad byłą Helladą nieubłaganie wisi groźba bankructwa.. Od poniedziałku (29 czerwca 2015 roku) na tydzień zamknięto banki, wprowadzono też dzienny limit wypłat z bankomatów w wysokości 60 EUR, który nie dotyczy obcokrajowców, posiadających środki na zagranicznych kontach bankowych.

Między innymi brak reform oraz niezwykle niska skuteczność ściągania podatków doprowadziły do kryzysu. Trzeba przyznać, że Grecy to wyjątkowo oryginalny naród. „Niedokończone”, ale zamieszkałe domy, za które nie odprowadzają podatków to tylko kropla w morzu oszustw. Na 39-tysięcznej wyspie Zakinthos 700 osób pobierało zasiłek dla niewidomych. Nieco mniej nieuczciwych obywateli było na Kalymnos, gdzie okazało się, że na 152 osoby które otrzymywały zasiłek, aż 100 niewidomych nagle zostało „cudownie uzdrowionych” po przeprowadzeniu kontroli. W 2013 roku pod lupę wzięto również przedsiębiorstwa. Kontrola skarbowa, która odbyła się w 1 465 firmach wykazała nieprawidłowości w 731 z nich.

Pomysłowości nie można odmówić Grekom przede wszystkim w kwestii wynagrodzeń i benefitów. Tamtejszy rząd notorycznie przekraczał limity wydatków, a ich ogromna część była przeznaczona na transfery socjalne i wynagrodzenia w sektorze publicznym. Pracownicy otrzymywali trzynastą pensję na Boże Narodzenie a czternastą na Wielkanoc. Grecką fantazję dobrze ilustrują uzyskiwane przez Greków benefity. Premie mogły tam stanowić od 5 do 1 300 EUR miesięcznie. Leśnicy otrzymywali premię za pracę na zewnątrz, niektórzy urzędnicy dostawali dodatki za pracę przy komputerze, nie mówiąc już o wysokich gratyfikacjach za znajomość języków obcych. Tygodnik Ateński opublikował listę najciekawszych benefitów. Urzędnicy państwowi za doręczenie kopert do rąk własnych mogli otrzymać nawet 290 EUR miesięcznie. W jednym z przedsiębiorstw sfery budżetowej oferowano dodatek za mycie rąk (420 EUR miesięcznie). Pracownicy innej państwowej firmy otrzymywali 600 EUR miesięcznie za niespóźnianie się do pracy. Aby zachęcić do korzystania z darmowej stołówki pracowniczej, osobom które zdecydowały się na obiady w pracy dopłacano 120 EUR miesięcznie do pensji. Pracownikom administracyjnym płacono również 870 EUR miesięcznie za wysyłanie faksów, a wymiaru sprawiedliwości 595 EUR miesięcznie za skuteczne prowadzenie spraw. Na atrakcyjne premie mogli liczyć również kierowcy. Za rozgrzanie silnika samochodu dostawali 69 EUR miesięcznie, za punktualne przyjazdy na miejsce mogli otrzymać 310 EUR miesięcznie, a za przejmowanie i zdawanie samochodów 450 EUR miesięcznie. W wielu przypadkach dodatki stanowiły 50% wartości pensji.

Również greckie prawo pracy było przyjazne dla pracowników. Część Greków mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 53 roku życia, a osoby utrzymujące się z turystyki pracowały przez 4-5 miesięcy w roku. W pozostałych miesiącach otrzymywały zasiłek, który pozwalał na dostatnie życie.

http://wynagrodzenia.pl/pliki/infografika/161.jpg

Greccy pracownicy otrzymywali też szereg dodatków ustawowych:

 • Za wysługę lat, np. dla urzędników, którzy po przepracowaniu 3 lat otrzymywali 10% dodatku do wynagrodzenia.
 • Rodzinny dla małżeństw – każdy z małżonków uzyskiwał 10% do podstawy wynagrodzenia i 5-procenowy dodatek na każde dziecko.
 • Za znajomość języka obcego, w wysokości 10%, nawet jeśli nie była ona udokumentowana.
 • Za uciążliwe warunki pracy ,w wysokości 15% podstawy wynagrodzenia. W tej grupie znalazły się między innymi sprzątaczki.
 • Naukowy, przysługujący za każdy tok nauki po szkole średniej, w wysokości 5% wynagrodzenia.
 • Komputerowy, w wysokości 15% wynagrodzenia podstawowego, dla pracowników, którzy cały dzień pracują przy komputerze.
 • Świąteczny. Z okazji Bożego Narodzenia dodatek w wysokości miesięcznej pensji, na Wielkanoc ½ wysokości wynagrodzenia.
 • Urlopowy, dla pracowników, którzy u jednego pracodawcy przepracowali przynajmniej 10 miesięcy – w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia.

Redakcja portalu wynagrodzenia.pl
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

9 KOMENTARZE

 1. Widac ze grexit masowo przestraszyl masonskie loze ze robia wszystko aby zdyskredytowac ten pomysl. Powyzsza agitka pochodzi z pewnoscia od tych samych ktorzy kilkanascie lat temu tworzyli podobne wartosci w Trybunie Ludu czy Prawdzie. Upadku komuny winny byl robol – nierob, alkoholik i dzieciorob. Upadku Grecji winny jest miejscowy obywatel – nierob, alkoholik i dzieciorob. Jak widac pomysly mimo czasu i innych szyldow nie starzeja sie. A co lepsze – bezmyslny drob je lyka bez popicia.

 2. O co chodzi? Umów należy dotrzymywać głosi jedna z podstawowych i naczelnych zasad kons-libera. Grecki Pracodawca państwowych urzędów i publicznych firm z pracownikami greckimi umówił się, że będzie im płacił za:…… Nagle pracodawca stwierdził, że nie będzie miał forsy na:…… i chce się z tego wycofać. Lecz umowa jest umową i aby ją zmienić muszą się na to zgodzić obie strony. Umowy należy dochować. Ja jak bym miał 100000 miesięcznie wypłacane bo tak się umówiłem, a nagle zaproponowano by mi 10, to również nie zgadzałbym się na taką zmianę. UE budowała i buduje socjalizm. Grecja dzięki UE ten socjalizm osiągnęła jako pierwsza z prowincji, landów i guberni UE, więc teraz nadal chce mieć u siebie socjalizm i niech reszta na niego się składa albo również osiągnie grecki, socjalistyczny poziom. O co ten krzyk i potępianie Greków? Że Grecy już są w socjaliźmie i jest im w nim i z nim dobrze? Byli szybsi, cwani i lepiej zorganizowani w osiąganiu idei komunistycznych i tyle. Brawo Grecy! Brawo za bunt! Szkoda jedynie, że bunt z komuszych pozycji.

 3. „Między innymi brak reform oraz niezwykle niska skuteczność ściągania podatków doprowadziły do kryzysu.”
  Propagandysta piszacy to zdanie wie dobrze ze 80 % je czytajacych sie z nim zgodzi. Bo te 80% nie wie nic o temacie.
  A ja chce poprosic zeby do tego artykulu dodano taka informacje: jakiej wysokosci PKB wytwarza co roku Grecja i jak to sie ma do mozliwosci platniczych w stosunku do obywateli Grecji. Brak informacji jest zasadniczy. Przeciez Grecy moga miec takie PKB ze…dostaja jeszcze za malo pieniadzy co miesiac.
  Kto moze uzupelnic powyzszy propagandowy belkocik o istotne dane greckiego PKB?

 4. Istota manipulacji w kapitalizmie jest stwarzanie poczucia bogactwa. Jak sie to robi? zawsze w sklepie jest wiecej towaru niz sie go dac sprzedac co daje poczucie bezpieczenstwa narodowi i uczucie jego potegi. Jak jednak technicznie tym sterowac? Najlepiej poprzez odbieranie sily nabywczej obywatelom. Sluza do tego takie mechanizmy jak podatki i kary. Wychowany od malego obywatel kapitalizmu mysli ze placenie podatku jest jego psim obowiazkiem a nieplacenie prowadzi do biedy panstwa i w koncu obywatela. Nie ma rownie wierutnej bredni. Im bardziej wzrasta PKB tym wieksze placi sie podatki by zachowac te rownowage i poczucie bogactwa poprzez sklepowe polki i wystawy. We wczesnym kapitalizmie stopa podatkowa oscylowala miedzy 15 a 30 %. Dzisiaj sa kraje – zwlaszcza te# b. bogate, gdzie podatek to juz 80%. Teoretycy przyjmuja ze stosunek towar – pensja powienien byc 3-1. Czyli posiadane srodki powinny pozwolic zakupic jedynie mala czesc towaru tak aby wieksza jego czesc pozostala nienaruszona gdyz szybkie znikianie z polek oznaczaloby stworzenie realnej sytuacji do paniki wsrod obywateli. Jesli towar ma wartosc np. 3000 pln a obywatel posiada 1000 pln pensji zatem uszczuplic stan posiadania moze tylko o 1/3. Taka manipulacja prowadzi w wielu krajach do zatorow platniczych w gospodarce. Firmy produkuja bez przerwy ale obrot towarowy jest w takim system zbyt wolny i albo trzeba posilkowac sie kredytem obrotowym u bankstera z FED albo oglasza sie bankructwo. Oby sposoby sa dobre dla FED. Powoduja powstanie w koncu korporacji gdyz malych juz nie ma, a z drugiej majatek bankruta przejmie sie za tzw. dlugi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here