Na początku marca 2018 roku Szwajcarzy mieli możliwość wypowiedzenia się w referendum, czy chcą nadal płacić przymusowy abonament na państwową telewizję. Wynik referendum wypadł po myśli tych, którzy abonament chcieli zachować.

To, co nie udało się w Szwajcarii, już wkrótce powieść się może w Danii. Tamtejszy rząd przedłożył właśnie projekt całkowitego zniesienia obowiązku odprowadzania abonamentu przez gospodarstwa domowe. Ma to być operacja rozłożona na kilka lat, a pierwszy etap rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku. Każde gospodarstwo domowe w Danii musi zapłacić w skali roku 2527 koron czyli ponad 400 dolarów. Zwolennicy zniesienia abonamentu twierdzą, że stał się on zbyt wysoki.

Duński rząd, określany jako centroprawicowy, planuje ponadto zredukowanie budżetu państwowej telewizji o 20 procent. Opozycja, choć zgadza się na likwidację abonamentu, sprzeciwia się ograniczeniu środków na państwowe media. Jej zdaniem, musi to doprowadzić do pogorszenia jakości emitowanych programów.

Jeśli projekty duńskiego rządu uda się wcielić w życie, ten skandynawski kraj będzie pierwszym, który zniesie przymusowy haracz na państwowe media.

P

Foto.: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here