16 listopada br. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się spotkanie autorskie z p. Robertem Rudnickim, poświęcone jego najnowszej książce „Wiesław Ignacy Renke (1912-1944). Życie i działalność Kierownika Politycznego Obozu Narodowego”.

Bohater książki pochodził z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizował ruch narodowy m.in. w naszym mieście oraz Radomsku. Należał do czołowych działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego, a podczas okupacji niemieckiej, do głęboko zakonspirowanej Organizacji Polskiej. Jak wielu innych działaczy i przedstawicieli tej formacji, miał „niepolskie” pochodzenie, co całkowicie przeczy tezie, że było to hermetyczne środowisko wyznawców idei „Polska dla Polaków”. Renke zginął lub zaginął w 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego, lub wkrótce po jego zakończeniu.

Robert Rudnicki, w swojej książce, skrupulatnie przybliża postać tego zapomnianego dziś działacza narodowego, Piotrkowianina, który wywarł znaczący wpływ na oblicze polskiego ruchu narodowego.

Na spotkanie zapraszają MBP w Piotrkowie i Wydawnictwo PROHIBITA.

p

1 KOMENTARZ

  1. Dwa pytania:
    1) czy autor jest spokrewniony z Rudnickim, który do nie tak dawna, miał swoją ulicę w Piotrkowie Trybunalskim?
    2) czy postać opisana w książce jest spokrewniona z https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Renke ???
    Odpowiedzi dadzą jeszcze jeden obraz na pogmatwane losy Polaków, na pokrętne życiorysy polskich rodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here