1 maja wszyscy oficjele obchodzą 5-tą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nawet ostatnio prześcigali się, który z nich jest ważniejszy, który ma większe zasługi. Leszek Miller, który 5 lat temu nawzajem z Aleksandrem Kwaśniewskim podstawiali sobie nogi, byleby tylko wyjść na tych, którzy pierwsi dobiegli do Brukseli, wyznał wczoraj, że tak naprawdę chodzi o stworzenie z Unii jednego wielkiego państwa. Powiedział głośno to, o czym po cichu myśli chyba cały prounijny establishment.
Nie brakuje jednak również głosów, że 1 maja 2004 roku to dzień zdrady narodowej i powolnego rozbioru Polski i że tak naprawdę nie ma czego świętować, chyba że wywieszając w oknach czarne flagi na znak narodowej żałoby.
Którzy mają rację? Czy 1 maja 2004 roku otworzył przed Polską nowe, lepsze perspektywy? Czy z oddali 5 lat można już powiedzieć, że wejście naszego kraju do Unii było dla Polski korzystne, że plusy przeważają nad minusami? Czy może wręcz przeciwnie, rozpoczął się etap narodowej udręki i powolnego konania naszej, z trudem odbudowywanej po latach komunistycznego zniewolenia, państwowości? Czy wreszcie Unia Europejska to rzeczywiście nowe wcielenie Związku Sowieckiego, jak mawia chociażby Władimir Bukowski, czy też może twierdzenie to jest o wiele przesadzone, a może w ogóle nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? I czy wreszcie, istotnie jest coś złego w idei Unii Europejskiej jako jednego państwa?
KONKURS NA TEKST I KOMENTARZ

  1. Temat: Czy 1 maja to święto dumy czy zdrady narodowej?
  2. Zasady:  Zachęcamy do dyskusji na ten temat i do nadsyłania własnych artykułów i komentarzy (minimum 400 słów). Najciekawsze, zdaniem redakcji, z nadesłanych materiałów nagrodzone zostaną interesującymi książkami z zakresu tematyki wolnorynkowej i myśli konserwatywnej, m.in.:
  3. Nagrody:  Michał Wojciechowski – „Moralna wyższość wolnej gospodarki”, Alejandro Chafuen – „Wiara i wolność”, „Kradzież a rozwój gospodarczy” (zbiór wykładów, m.in. Robert Gwiazdowski, Mateusz Machaj, St. Michalkiewicz), Roberto de Mattei – „Dyktatura relatywizmu”

Czas trwania konkursu – do końca maja 2009 roku!. – Redakcja Prokapitalizm.pl
Napisz do nas – wyślij tekst!
Konkursowe artykuły:
Piotr Korzeniowski1 Maja – dzień ukrócenia samowoli związków zawodowych!
Wojciech DudziakKształt Unii zależy od nas

1 KOMENTARZ

  1. Nie mam watpliwości, że 1maja jako data przystapienia Polski do UE jest datą zdrady narodowej. O zadnym swięcie nie może być mowy.
    Adam Ferch

Comments are closed.