Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie portalu Prokapitalizm.pl oraz krakowskiego Wydawnictwa „m”. Dla zwycięzcy mamy egzemplarz niedawno wydanej przez „m” książki Dominika Zdorta „Kompendium patriotyzmu”.
Książka ta to zbiór rozmów jakie autor przeprowadził z pięcioma osobami, na różne sposoby zaangażowanymi w życie publiczne. Wśród rozmówców Dominika Zdorta są: Zdzisław Krasnodębski, Antoni Macierewicz, ks. abp. Józef Michalik, Jan Pospieszalski i Wojciech Wencel.
Pytanie konkursowe brzmi: Na okładce książki KOMPENDIUM PATRIOTYZMU widnieje orzeł. W którym roku przywrócono koronę orłowi białemu w Herbie Polski?
Odpowiedź musi zawierać dokładny dzień, miesiąc i rok. Książka „Kompendium patriotyzmu” trafi do czytelnika, który jako pierwszy poda prawidłową odpowiedź, dodając ją do komentarzy pod artykułem o konkursie.Dominik Zdort o swojej książce:
Moi rozmówcy reprezentują patriotyzm w wydaniu „archaicznym”, jak określiliby go z niechęcią jedni, czy „staromodnym”, jak stwierdziliby pobłażliwie drudzy. Oni sami twierdzą, że to zwyczajny patriotyzm, w wydaniu klasycznym, taki, jaki kultywowano w Polsce od setek lat, niezależnie od tego, jak zmieniały się historyczne okoliczności. Że innego patriotyzmu nie ma, lub jest to patriotyzm częściowy, niepełny. Trudno się z nimi nie zgodzić, a na pewno warto ich wysłuchać, bo mówią w imieniu potężnej części Polaków zatroskanych o dobro wspólne na pewno bardziej niż inne grupy społeczne. (…)
Działalność tych pięciu ludzi, którzy zechcieli ze mną porozmawiać o polskości, można oceniać różnie, ich poglądy polityczne i sympatie partyjne można odrzucać, ich metod politycznych można nie akceptować. Ale o żadnym z nich nie da się uczciwie powiedzieć, że nie motywuje go miłość do ojczyzny.
P

2 KOMENTARZE

Comments are closed.