Biało-czerwony marsz pamięci w 80 rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – polskie flagi obowiązkowo! Na pewno posłowie Konfederacji: Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak będą je ze sobą mieli.

Zbieramy się o godzinie 14:00 na ul. Dworcowej 1 w Oświęcimiu!

Plan obchodów:
1. 14.00 – dworzec PKP Oświęcim: odsłonięcie przez kolejarzy tablicy poświęconej kolejarzom działającym w konspiracji i niosącym pomoc więźniom Oświęcimia.
2. Przemówienia.
3. Biało-czerwony marsz pamięci – przemarsz (ok. 2 km) pod główną bramę obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.
4. Przemówienia.
5. 15.00-15.30 – delegacje Rot Niepodległości i Marszu Niepodległości złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.
Do godz. 17.00 będzie możliwe indywidualne wejście na teren Miejsca Pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci. Na teren Muzeum będą mogły wchodzić w odstępach czasowych maksymalnie dwie osoby przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarnych. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie do władz Muzeum na adres: 14czerwca@auschwitz.org w celu ustalenia dokładnej godziny wejścia.

———

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa ruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Obóz, który Niemcy zbudowali w celu eksterminacji Polaków, tego dnia miał przyjąć 728 osób, a wśród nich głównie młodych Polaków, którzy stawili opór okupantowi.

Dziś, mimo że fakty powinny być powszechnie znane, historię próbuje się pisać na nowo. Polskę, która procentowo ucierpiała najbardziej spośród wszystkich państw w wyniku II wojny światowej, której wymordowano miliony obywateli, a zwłaszcza elity narodu, nie tylko próbuje się odedrzeć z roli ofiary, ale i przypisać zbrodnie niemieckie, których to sama boleśnie doświadczyła.

Jednym z elementów tych oszczerczych przedsięwzięć jest walka z pamięcią, że KL Auschwitz powstał, by eksterminować Polaków. Dotkliwy jest dla nas w tym kontekście fakt, że w wyjątkową, bo osiemdziesiątą rocznicę osadzenia pierwszych więżniów, Państwo Polskie nie upomina się o swoich, pomordowanych rodaków i nie wypełnia roli obrońcy prawdy historycznej, nie prowadzi kampanii informacyjnych nawet w Polsce.

Obecnie, rok po śmierci ostatniego więźnia z pierwszego transportu do Auschwitz, pana Kazimierza Albina, muzeum KL Auschwitz pozostaje zamknięte, mimo powszechnego luzowania restrykcji, władze i instytucje polskie pozostają bierne, być może z obawy o wizerunek przed wyborami prezydenckimi, na arenie międzynarodowej szaleje niezgodna z prawdą propaganda. Jeśli my, zwykli Polacy, zapomnimy o pierwszy więźniach KL Auschwitz, to już nikt o nich nie będzie pamiętał!

14 czerwca musimy być wszyscy razem w Oświęcimiu, obowiązkowo z biało-czerwoną flagą, by przypomnieć Światu, że Niemcy zbudowali KL Auschwitz, by mordować Polaków.

Tu można wesprzeć organizacje wydarzenia: https://zrzutka.pl/ugee8k

2 KOMENTARZE

 1. Uroczystość rozpocznie się o gogz.9,30.
  Panowie Posłowie Krzysztof Bosak i Grzegorz Braun złożą kwiaty przed bramą zamkniętego muzeum. Następnie odbędzie się Ich konferencja prasowa.
  Poruszą sprawę polityki historycznej.
  Prezydent Oświęcimia nie zgodził się na przemarsz z dworca PKP pod bramę Muzeum KL Auschwitz ale może zmieni zdanie.
  Bardzo ważne jest abyśmy
  w Oświęcimiu pojawili isię w licznej grupie.

 2. Sprostowanie.
  Pana Posła Grzegorza Brauna nie będzie w Oświęcimiu w dniu 14.06.2020 roku. Natomiast zgodnie z planem Kandydat na Urząd Prezydenta RP
  Pan Poseł Krzysztof Bosak złoży kwiaty przed bramą główną KL Auschwitz o godz 9.30. Konferencja prasowa Kandydata Krzysztofa Bosaka odbędzie się tak jak informowałem wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here