Pogrzeb Krzysztofa Karonia
Pogrzeb Krzysztofa Karonia odbył się w Tomaszowie (foto. www.prokapitalizm.pl)

O godzinie 12:00, 27.04.2023r, w wypełnionym po brzegi kościele p.w. św. Jadwigi Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim, rozpoczęła się Msza pogrzebowa ś.p. Krzysztofa Karonia.

Rzesze sympatyków i czytelników Zmarłego, a także księża, którzy specjalnie na tę okazję przybyli, aby koncelebrować Najświętszą Ofiarę, wszyscy zgromadzili się tam, aby towarzyszyć mu w ostatniej drodze.

foto. www.prokapitalizm.pl

Kim był Krzysztof Karoń? Publicystą, twórcą portalu „Historia sztuki”, autorem książki p.t. „Historia antykultury”, posiadał także kanał na You Tube o nazwie „Program wiedzy społecznej”.

Jak wspominają ci, którzy mieli okazję poznać go osobiście, był człowiekiem ogromnej erudycji, ale zarazem bardzo skromnym i ciepłym. Nie był typem gwiazdora-celebryty. Jego misją, bo tak to chyba należałoby nazwać, było uświadomienie swoich odbiorców o procesach – zwanymi przez niego „antykulturą” – jakie zachodzą w społeczeństwie od wielu lat, a których celem jest zniszczenie naszego dorobku cywilizacyjnego. Co więcej wykazał, że są one świadomie, z premedytacją zapoczątkowane i sprawnie sterowane przez dobrze zorganizowaną mniejszość o neomarksistowskich korzeniach filozoficznych.

foto. www.prokapitalizm.pl

Dla wielu czytelników i słuchaczy wykłady i publikacje Krzysztofa Karonia były odkryciem, które mocno zmieniło postrzeganie otaczającej rzeczywistości. W swojej działalności stykał się on zarówno z entuzjazmem i podziwem, jak i niezrozumieniem i krytyką. Bez wątpienia wyróżniał się jednak na firmamencie internetowej debaty merytorycznością swoich wystąpień. Za „Historię antykultury” został nawet uhonorowany nagrodą specjalną Fundacji PAFERE w ramach Nagrody im. Józefa Mackiewicza.

Licznie zebrani przy grobie Krzysztofa Karonia jego sympatycy, mogli – w okolicznościowych wystąpieniach – usłyszeć o konieczności kontynuowania jego przesłania, o tym, że dla wielu młodych ludzi był On autorytetem. Ważne było również to, co podczas Mszy św. w kazaniu powiedział ksiądz: „Krzysztof potrzebuje dziś naszej modlitwy. Módlmy się za Jego duszę, odmówmy w Jego intencji Zdrowaśkę, Różaniec, Koronkę. Jest mu to teraz bardzo potrzebne”.

foto. www.prokapitalizm.pl

Warto wspomnieć o poruszającym momencie podczas pogrzebu… Kiedy opuszczano trumnę do grobu rozległy się brawa, jakimi obecni uhonorowali pamięć Krzysztofa Karonia. Następnie zapadła cisza, nie przerywana żadnymi rozmowami. Wszyscy żałobnicy w milczeniu i niemal w bezruchu pozostali aż do momentu, gdy położono wieńce i zapalono znicze.

foto.www.prokapitalizm.pl

Taka sama cisza zalegnie na kanale „Program wiedzy społecznej”, nie będzie już cyklicznych programów z Krzysztofem Karoniem w telewizji wRealu24, ani spotkań autorskich. Przestrzeń internetowa bez Krzysztofa Karonia nie będzie już taka sama. Niech odpoczywa w Pokoju!

ISz/Prokapitalizm.pl
Foto. Prokapitalizm.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here