Foto. pixabay.com

Większości z nas wydaje się, że jesteśmy odporni na reklamę. Nie jest to niestety prawda. Wszyscy podlegamy jakiejś propagandzie, nie mając pojęcia o tym jak jesteśmy manipulowani.

W latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych ktoś wpadł na pomysł, żeby pewną ideę upowszechnić poprzez seriale telewizyjne. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Tą ideą było zaszczepienie ludziom przekonania, że dobrze jest nie prowadzić auta po pijaku.

Jak tego dokonano? Wcale nie poprzez nudną perswazję, a jedynie przez wspominanie o tym, ot tak mimochodem, tu i ówdzie, ale konsekwentnie. Po pewnym czasie ludzie uznali takie zachowanie za normę. No, to przyjrzyjmy się naszym rodzimym serialom. Co nam się wciska do głów jako „normę”? Jakie zachowania widz uznał już za właściwe, bo tak przecież postępują „wszyscy”? Na pewno wulgarny język, nawet jeśli bywa wykropkowany, uważa się za coś oczywistego. Niechlujny strój jako dowód przynależności do „elit”. Przekonanie, że homoseksualistów jest co najmniej tyle samo ilu ludzi zdrowych. Przekonanie, że model rodziny typu 6+1 jest w porządku, przy czym sześcioro rodziców i jedno dziecko zapewniane przez dowolną liczbę rodziców o swej miłości 10 razy dziennie – to model obowiązujący.

Proponuję prześledzić polskie seriale pod kątem jak wpływają one na zmianę obyczajów.

Małgorzata Todd

Autorka prowadzi swojego bloga Internetowy Kabaret…

6 KOMENTARZE

  1. Pierwszy raz trafiłem na taki artykuł ale według mnie traf w 10 niestety nie tylko pozytywne wartości się wprowadza po przez seriale ale często tez mylny obraz świata. Jak by się temu przyjrzeć ludzie ganiają za nowymi smart fonami , wycieczkami za granica i nowymi samochodami bo maja takie wzory w tv. Młodzi ludzie myślą ze w wieku 20-25 lat będą mieli mieszkanie i 3 samochody bo taki wzór płynie z seriali i zaczyna się branie kredytów gdzie popadnie by spełnić stworzony przez siebie obraz który został nam tak naprawdę wpojony przez tV. Manipulacja płynie wielka rzeka z wielu kierunków ale wreszcie ktoś o tym napisał otwarcie .

  2. Falszuje sie poterznie rzeczywistosc, np. w takim sposob, ze wszyscy w serialach bez wzgledu na to czy maja 80 lat czy 18 dysponuja wielka kasa, mieszkaja w luksusowych domach i nowoczesnych apartamentach z designerskim urzadzeniem. I oczywiscie maja luksusowe auta za pol miliona pln. Tak oglupia ludzi kapitalizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here