Czy PiS niechcący wprowadza gospodarczy liberalizm?

Programu "500+" nie wymyślił PiS. Wszystko było już w historii. Podobnie z pieniądzem fiducjarnym, czyli tym, co mamy dzisiaj

4
Jarosław Kaczyński (Foto.: pis.org.pl)

Od jakiegoś czasu słyszę, że PiS wprowadza Polskę na drogę liberalizmu gospodarczego. Kto im płaci, by tak mówili i pisali?

W pierwszym komentarzu pod tekstem z dziennik.pl czytamy: „Autor tekstu powinien walnąć się w łeb jeśli politykę ekonomiczną PiSu przyrównuje do wizji Freedmana, to nie jest śmieszne tylko żałosne. Artykuł nadaje się do „Asz Dziennik.” Trudno nie zgodzić się z Internautą.

Dobry polityk powinien przewidywać skutki swoich posunięć o kilka pokoleń do przodu. Od III wieku w Starożytnym Rzymie był program „Chleb +”. Niektórzy z cesarzy rozdawali także oliwę, wieprzowinę, a nawet wino. Trzy wieki później nie było już Cesarstwa. Rzym nie był w stanie się obronić przed najazdem barbarzyńców. Ludzie odzwyczaili się pracować. Stracili poczucie sensu życiu.

Programu „500+” nie wymyślił PiS. Wszystko było już w historii. Podobnie z pieniądzem fiducjarnym, czyli tym, co mamy dzisiaj. Pierwsza taka waluta postała w Chininach dziesięć wieków temu, a cały system walutowy oparty na papierowych pieniądzach został ustanowiony w XIII w. przez cesarza z dynastii Yuan. Można było te pieniądze początkowo wymieniać na jedwab, złoto i srebro, ale pokusa drukowania pieniądza bez pokrycia okazała się tak duża, że hiperinflacja przyczyniła się do upadku imperium mongolskiego.

Historia vitae magistra est (Cyceron).

o. Jacek Gniadek SVD

Za facebook

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here