Odpowiedź na to pytanie stara się przynieść portal rynekaptek.pl. Publikuje on artykuł dra Tadeusza Szuby, prezesa Towarzystwa Ekonomiczno-Farmaceutycznego, który naświetla jakie leki stosuje się u nas na niektóre schorzenia, podczas gdy można by stosować inne, znacznie tańsze.

Oto fragmenty tego tekstu:

„(…) Doświadczenie III RP uczy, że każda partia (lub koalicja partyjna) tworzy rząd niezdolny do prawidłowego rządzenia. (…) Na czym polega ta durnota? Na lekceważeniu tak oczywistej, że aż niedostrzegalnej prawdy, iż kapitalizm stoi na 2 filarach:

– na wolności gospodarki, inicjatywy, działalności,
– na wolności konkurencji.

Potęga państwa jest potrzebna nie tylko do strzeżenia wolności robienia dobrych rzeczy, lecz także do wolności przeszkadzania w nadużywaniu wolności, w nabijaniu ludzi w butelkę.

Głupota uczonych ekonomistów uchodzi nam przez 20 lat dlatego, że wiele dóbr jest towaroznawczo znanych klientom (spożywcze, tekstylne, gospodarcze, techniczne, nawet motoryzacyjne), a więc oni nie dają się łatwo oszukiwać.

Głupota uczonych ekonomistów uchodzi nam przy dobrach nieznanych lub słabo znanych (np. lekach), bo tu dzięki bierności państwa łupiestwo przedsiębiorców jest niedostrzegalne. Wręcz dozwolone, legalne. Tak dalece, że notowano sądowne karanie uczciwych autorów prac naukowych ukazujących konkretne fakty łupiestwa, jako autorów czynów godzących w wolność gospodarczą.

(…) Potęga i efektywność wolnej konkurencji w kapitalizmie prawdziwym ujawnia się nie tylko obniżaniem ceny dopiero po wygaśnięciu ochrony patentowej. Urok przedsiębiorczości i nauki polega na tym, że zawsze i wszędzie można wymyślać analogi dóbr istniejących. Już niebawem po opracowaniu i opatentowaniu kasowego produktu można konkurencyjnie opracować produkt podobny nie godzący w cudzy patent. Ten proceder pseudowynalazków jest pospolity, biorą w nim udział najwybitniejsze firmy. W okresie jeszcze ważności pierwszego patentu pojawia się 3-5-10-15 analogów.

Tu jest pole do orgiastycznego wyzysku. Podajmy choć jeden dobrze znany przykład, obniżające ciśnienie krwi analogi inhibitorów konwertazy angiotensyny.

(…) W III RP monstrualny paradoks polega na tym, że my z naszych pieniędzy płacimy lekarzom za 7 letnie studia medyczne po to, by po studiach byli nam materialnie życzliwi, a nie rujnowali naszą służbę zdrowia, czyli nas…

(…) Kretynizm lekarzy, bez jednej godziny studiów ekonomicznych podejmujących się w Polsce rządzenia 30 miliardowym biznesem farmaceutycznym, rokuje jak najgorzej…”.

Czytaj cały tekst…

12 KOMENTARZE

 1. Temat polityki lekowej i systemu refundacji leków to zagadnienie skomplikowane, wieloaspektowe, zaś obowiązujące obecnie regulacje są niezrozumiałe dla większości lekarzy i farmaceutów, nie mówiąc o laikach. Jednocześnie, mimo zmąconej przez ustawę refundacyjną wody, widoczne są wyraźne skutki,
  a mianowicie to, że obecny system nie służy aptekom
  i lekarzom, a najmniej chorym. Pozostaje pytanie, czy musimy godzić się z faktem, że nasze składkowe 8 miliardów złotych na leki (rocznie) jest wydawane nieracjonalnie, a dobro pacjenta, czyli nas wszystkich, pozostaje pustym sloganem.
  Lek.med. Janusz Czarnecki – redaktor naczelny
  Za: Wykaz leków refundowanych Numer VI/2015, Wydawnictwo JWC, str III

 2. Ponieważ nasze państwo pozwala na swawolę cenową bez jakiegokolwiek nadzoru firmom farmaceutycznym wyciągającym z naszego biednego społeczeństwa ile się tylko daje.Eldorado to mało powiedziane.Najgorsze jest jednak to,że nikogo z rządzących do tej pory to nie obchodziło.Mamy nadzieję,że teraz już będzie inaczej.I oby.

 3. @zmiany? My jak ta garstka bojowników z Getta w Warszawie, chociaż wiemy, że nic się nie poprawi to jednak polegniemy z okrzykiem na naszych ustach: Bóg, Honor, Ojczyzna!!!

 4. My ogólnie za dużo rzeczy płacimy dużo dlatego większość ludzi musi wspomagać się kredytami czy pożyczkami. Nie tylko za leki płacimy dużo, koszmar przedsiębiorców to składki ZUS, m.in dlatego ludzie zarabiają mniej bo firmy muszą odprowadzać duże podatki i płacić ekstremalnie wysokie składki do ZUS. Chyba nigdzie nie ma tak wysokich składek jak u nas a ta instytucja robi sobie przetargi za nasze pieniądze na luksusowe limuzyny.. Może w końcu PIS będzie miał jaja i zrobi z nimi porządek.

 5. Chyba, z całym szacunkiem, z okrzykiem gniewu i rozpaczy: FORSA, SZWINDEL i OSZUSTWO, a dotyczącym państw i firm ponadnarodowych oraz budowanego, wbrew ludziom, którzy sobie nie zdają z tego sprawy, NOWEGO ŚWIATOWEGO ŁADU. Żydomasoneria i złodzieje atakują i spiskują.

 6. Chyba Pan, Panie Piotrze Bronisławie Korzeniowski mnie nie do końca zrozumiał? Jak można porównywać wojnę, do tego cywilów w getcie żydowskim z walką ekonomiczną i nieuczciwą, to fakt, konkurencją. I wzywać do tego BOGA, Honor, Ojczyznę? Chodzi mi o to, również, że walczycie z nieuczciwym prawem i rządzącymi światem sitwami, więc należy nazywać sprawy po imieniu – FORSA, SZWINDEL i OSZUSTWO! Walka jest beznadziejna, lecz nie przesadzajmy z wzywaniem wojny i getta niemieckich narodowych SOCJALISTÓW dla Żydów. Co do pojedynku – nie mam zdolności honorowych, gdyż jestem chłop z chłopa i moi ewentualni sekundanci nie NOGĄ się z Panem spotkać. Ale na zwykłe mordobicie mogę się z Panem bezpośrednio, Panie Piotrze Bronisławie Korzeniowski umówić. Gdzie i kiedy? Byleby w dobrym miejscu i terminie, gdyż szpieguje mnie elektroniczny łańcuch. Pobudka i szczęść Boże!

 7. Szkoda, że nie przeczytałem słowa przepraszam?
  Za niefortunne porównania proszę mieć pretensję do mojego Kolegi po fachu. A tak przy okazji to w Getcie w Warszawie przeciwko Niemcom i ich sługusom walczyli nie tylko komuniści z ŻEGOTY ale także Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW), a to byli narodowcy!!!

 8. A za co mam przepraszać? Więc decyduje się Pan, Panie Piotrze Bronisławie Korzeniowski na mordobicie z chłopem, czy będziemy również używać orczyków i kłonic, czy tylko rękoczyn jest przewidywany? Pan się wtrącił w komentarz mój, a komentarz p. „mgr farm.”, teraz nie bardzo wiem, kogo i za co mam przepraszać. Ale ponieważ Panu, Panie Piotrze Bronisławie Korzeniowski bardzo zależy więc PRZEPRASZAM, że żyję i istnieję, przepraszam tak p.”mgr farm.” jak i Pana Piotra Bronisława Korzeniowskiego za swoje zdanie i swoje komentarze niezgodne ze zdaniem KAŻDEGO, jeszcze raz przepraszam. Jak można znieważyć zawód albo rzemiosło albo…. W każdym środowisku są dobrzy i uczciwi, rzetelni i prawdomówni oraz źli i nieuczciwi, oszuści i kłamcy, W KAŻDYM. I należy o tym mówić i pisać, chwaląc dobrych i ganiąc złych. Czy wszyscy Rosjanie byli i są komunistami, czy wszyscy Niemcy są i byli socjalistami narodowymi, te pytanie ciągnąć można w nieskończoność. Z Panem Bogiem, bo chyba u Niego wszyscy się znajdziemy i dostaniemy odpowiedzi tylko od Niego.

 9. Tak! Tak??!!! Czy wszyscy kelnerzy podsłuchują, czy każdy Arab to muzułmanin?…? Panowie albo Panie: zmiany?, mgr farm i Piotr Bronisław Korzeniowski macie ze sobą problemy. Spotkajcie się w realu, wyjaśnijcie sobie wszelkie sprawy 'po polsku’. Przypuszczam, że właściciel tej strony umożliwi Wam kontakt i przestańcie zajmować miejsce i czas na jałowe dyskusje. Świat jest jaki jest – pełen sprzecznych sił, walczących ze sobą w jednych dziedzinach, a w innych współdziałających i raczej tego nie zmienimy. Tak było, jest i będzie póki TEN ŚWIAT będzie istniał i będą na nim ludzie, ułomni, grzeszni o podatni na zło. I to by było na tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here