Szumnie obwieszczanego przez media „uratowania Grecji” można się było w zasadzie spodziewać. O ile jeszcze kilka miesięcy temu bankructwo tego kraju wydawało się przesądzone, o tyle z końcem ubiegłego roku można już było powziąć pewne wątpliwości.Postarał się o to niezrównany Europejski Bank Centralny – specjalista, podobnie jak FED, od wypłukiwania pieniędzy z powietrza. Otóż z końcem roku 2011, EBC zasilił 523 banki kwotą 489 mld euro bardzo nisko oprocentowanej pożyczki (1 procent w skali roku). Natomiast 29 lutego 2012 roku media podały informację, iż EBC ponownie zasilił niskooprocentowanymi kredytami (1 proc.) około 800 banków. Tym razem kwota tego zastrzyku była jeszcze bardziej oszałamiająca i wynosiła 529,5 mld euro.
Losy Grecji zależały ponoć od tego, jak w dniu 8 marca 2012 roku zachowają się prywatni wierzyciele, między innymi banki, tzn. czy będą one gotowe na pogodzenie się z tym, że nie odzyskają części swoich pieniędzy, za które kiedyś zakupili greckie obligacje. Kwota utraconych wierzytelności to 100 mld euro.
Śmiem twierdzić, że operacja oswajania owych wierzycieli z myślą, że stracą część zainwestowanych w Grecji pieniędzy, rozpoczęła się przynajmniej z końcem ubiegłego roku, tj. gdy EBC ruszył z pierwszym zastrzykiem gotówki dla banków. Drugi zastrzyk był już dopełnieniem planu, w realizacji którego polityczno-finansowa sitwa przydzieliła EBC odegranie kluczowej roli. Łączna kwota udzielonych bankom, prawie za darmo, kredytów (w grudniu 2011 i lutym 2012 to ponad 1 bilion euro. Czymże zatem jest owo 100 mld euro strat w porównaniu z astronomiczną kwotą jaką EBC zafundował bankierom? No i jak można się było na takie warunki nie zgodzić?
Teraz już Grecja może zostać objęta pakietem pomocowym z Unii Europejskiej, zafundowanym przez podatników. A pieniądze z pakietu pójdą oczywiście, bo jakże by inaczej, na spłatę długów prywatnym wierzycielom, czyli bankom…
Cóż, wesołe jest życie bankiera…
Paweł Sztąberek

8 KOMENTARZE

  1. Ale dlaczego pakietem zafundowanym przez podatnika? Przeciez pisze Pan, ze EBC tworzy pieniadze z powietrza,czyli nie zabiera ich podatnikowi! Tu jest wlasnie pewna sprzecznosc, ktorej wiekszosc nie rozumie. Komputerowy zapis nikomu niczego nie zabiera i niczego nie daje. W gruncie rzeczy nikt nie traci i nikt nie zyskuje. To jest wirtualna gra z udzialem manipulujacych mediow. Gra na strach, wynikajaca z faktu, iz 99% ludzi nie pojmuje, ze jedno z drugim nie ma nic wspolnego. Liga Oszustow realizuje od kilku lat cel zubozenia calych narodow, wmawiajac im, ze musza ponosic skutki czyjegos lenistwa (w tym wypadku za kozla ofiarnego wybrano Grekow) poprzez przekazanie dochodow na rzecz „dluznikow”. W ten sposob realizuje sie zupelnie inny cel – produkuje sie biede. Obcina sie srodki na opieke medyczna, na zasilki, renty, programy socjalne, nie buduje sie drog, nie remontuje szkol – „kasa” musi isc przeciez na leni. Codziennie wali sie po mozgach informacja o „zegarze zadluzenia”. Piekna intryga, Steven King sie klania. Pan Pawel dal sie nabrac tej bajeczce?

  2. Panie Marko– duby smalone. Jak to zapis komputerowy nikomu nie zabiera i nikomu nie daje?!!!! Jak pan dostajesz milion dotacji, to idziesz do sklepu i kupujesz benzyne, chleba czy buty. A zeby nie stac w kolejce to placisz dwa, trzy, a moze i dziesiec razy wiecej. Tyle tylko, ze pan Kazio czy pani Jozia pracujacy na swoje utrzymanie musza za to samo nagle placic, dwa, trzy a nawet i dziesiec razy wiecej. I prosze mi nie P……lic ze po kilku latach ceny sie wyrownaja—- chodzi wlasnie o te kilka lat, i o haracz sciagniety z pana Kazia i pani Jozi!!!! I jeszcze daj pan spokoj z ta „liga oszustow”— wszak pan wybierasz tych, ktorzy te lige tworza!!!— zawroc pan o 180 stopni!!! a „liga” straci swoj byt.
    PS. 1 bilion na 5% rocznie to ok 100 miliardow w ciagu 2 lat. Czyli pozyczajac 1 bilion na 4% + 1% na splate odzyskujemy 100 miliardow juz w ciagu dwoch lat z paromiesiecznym okladem. Super interes!!!!!
    PS Najsmieszniejszy jednak w tym byl epizod ze….. Grecja zagrozila, ze jak sie prwatne banki nie zgodza na strate 83% swoich aktywow, to oni przestana kupowac swoich obligacji— zupelnie jakby od poczatku mieli zamiar z czegokolwiek sie wywiazywac!

  3. „Ale dlaczego pakietem zafundowanym przez podatnika? Przeciez pisze Pan, ze EBC tworzy pieniadze z powietrza,czyli nie zabiera ich podatnikowi! Tu jest wlasnie pewna sprzecznosc, ktorej wiekszosc nie rozumie. Komputerowy zapis nikomu niczego nie zabiera i niczego nie daje. W gruncie rzeczy nikt nie traci i nikt nie zyskuje. To jest wirtualna gra z udzialem manipulujacych mediow” – najpierw pomyśl, potem pisz! Oczywiście, pieniądze nie są nikomu zabierane, tak to wygląda na pierwszy „rzut oka”. Pieniądze te są przy pożyczkach kreowane, czyli „wytwarzane, ale bez kwoty oprocentowania. Zatem tyle ile wynosi oprocentowanie, tyle wynosi dziura, którą można tylko w jeden sposób uzupełnić – wykreować nowe pieniądze, czyli udzielić nowych pożyczek! I po to jest potrzebny bank centralny w systemie rezerwy częściowej!To jest okradanie całych społeczeństw poprzez inflację. Np. od założenia FED do dzisiaj dolar stracił ok. 95% swojej wartości!!! I być może – UWAGA nowa teoria spiskowa – dlatego trzeba robić „arabskie wiosny”. Przecież bankowość arabska zupełnie inaczej działa! A pierwszy bank muzułmański – pieniądz bez oprocentowania – powstał w Egipcie!

  4. Panie Bolcio Frul pan jest niestety ofiara zmasowanej propagandy i to pan smalisz brednie az nie da sie tego czytac. Dlatego podejmowanie z takimi zaciemnionymi umyslami wszelkiej dyskusji nie ma zadnego sensu. Pozdrawiam i bez odzewu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here